Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
„Portret mojej pani” to temat na jaki powstały prace, wykonane różnymi technikami plastyczno-technicznymi przez wychowanków internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sokółce. Pomysł przedstawienia swoich ulubionych wychowawców i nauczycieli w formie plastycznej, wypłynął od członków Młodzieżowej Rady Internatu SOSW w Sokółce pod opieką p. Z. Biernackiej.
W dn. 19.10.2017 r. Młodzieżowa Rada Internatu pod opieką p. Zyty Biernackiej, zorganizowała dyskotekę, podczas której odbyły się uroczyste „Otrzęsiny” nowoprzybyłych wychowanków. W tym roku szkolnym do naszej społeczności dołączyli: Grażyna, Patryk, Janek, Mateusz, Karolina i Dawid.
Nowi wychowankowie musieli przejść próbę siły i charakteru, by zasłużyć na zaszczytne miano wychowanka internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce.
17 października 2017r. mogliśmy uczestniczyć w pierwszym w tym roku szkolnym Internetowym Teatrze TVP dla Szkół. Była to znana większości „Księga dżungli” wystawiona przez aktorów teatru Arlekin w Łodzi.
Autorem inscenizacji jest mieszkający w Islandii światowej sławy lalkarz Bernd Ogrodnik, którego mistrzowski pokaz „Metamorfozy” można było oglądać w Łodzi w 2015 r. na pierwszym Festiwalu AnimArt. Międzynarodową sławę zyskał dzięki zaprojektowaniu marionetek, które zagrały w filmie „Strings” (polski tytuł to „Zemsta Habalończyka”). Muzykę do przedstawienia komponuje pochodzący z Łodzi, znany artysta-multiinstrumentalista, znawca muzyki hinduskiej - Lucjan Wesołowski". W przedstawieniu wykorzystane zostały rzadko spotykane Marionetki Długoniciowe - lalki zawieszone na około 6 metrowych sznurkach.
W środę 18 października cała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Sokółce tradycyjnie już uczestniczyła w dorocznej Spartakiadzie Szkolnej pod hasłem „Aktywniej razem!”. Patronat nad imprezą objął Starosta Powiatowy Piotr Rećko, a organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod skrzydłami” oraz nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Uczniowie SOSW w Sokółce, uczestnicy projektu ,,Sprawni i Samodzielni” realizowanego w ramach Rządowego Programu Bezpieczna +, dzięki umowie zawartej pomiędzy Podlaskim Kuratorem Oświaty w porozumieniu z Wojewodą Podlaskim, a Starostą Sokólskim odbyli 17 października 2017 r. kolejną wycieczkę. Tym razem w celu wzbogacenia swoich wiadomości o ekologicznym odżywianiu się, szczególnie o sposobach wypieku chleba według 70-letniej tradycji i receptury. Możliwe to było w Gospodarstwie Agroturystycznym "Młynareczka" Pani Grażyny Zaniewskiej w Malawiczach Górnych.
„Był sobie pewien malarz artysta,
Co namalował obrazów trzysta
Wszystkie te dzieła, płótno za płótnem,
jak dorożkarski koń były smutne – i tylko jedno było wesołe
bo namalował tam swoją szkołę.
W czerwieni, złocie, różu i bieli
Zrobił portrety nauczycieli.
I krzyknął stojąc przy swoim dziele:
Niech żyją wszyscy nauczyciele”
W październiku odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji przedsięwzięcia „Przystanek Nadzieja”, w którym tradycyjnie uczestniczyli uczniowie SOSW - Daniel i Mateusz pod opieką nauczycielki Zuzanny Szurkowskiej Czeczko, w tym także nasz przedszkolak z rodzicami jak również zaprzyjaźnione koła wolontariuszy. W programie były: zwiedzanie stadniny, indywidualna jazda konna, emocjonujący pokaz jazdy ze skokami przez przeszkody, zabawy i gry dla najmłodszych uczestników oraz poczęstunek. Organizatorem spotkania była nauczycielka Elżbieta Szomko we współpracy ze Stowarzyszeniem Barka w Sokółce, Szkołą Podstawową w Geniuszach.- gospodarzem tego spotkania jak również Szkołą Podstawową w Starej Kamionce, która udostępniła nam na przejazd swój autokar. W dobrych humorach, pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do rodzinnych domów.
Projekt ,,Sprawni i Samodzielni” w ramach Rządowego Programu Bezpieczna +, dzięki umowie zawartej pomiędzy Podlaskim Kuratorem Oświaty działającym na podstawie Porozumienia z dn.16 maja 2016 r. zawartego pomiędzy Wojewodą Podlaskim, a Powiatem Sokólskim reprezentowanym przez Starostę Sokólskiego.
W miesiącu wrześniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce został zrealizowany następny etap projektu „Sprawni i samodzielni” jakim były zajęcia warsztatowe pod nazwą „Wiem, kim jestem”.
Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Sokółce rozpoczyna działania w ramach projektu pn. „Kompetentni i wykwalifikowani” w zakresie pomocy stypendialnej, które skierowane jest do uczniów szczególnie uzdolnionych, zwłaszcza w przedmiotach zawodowych.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczególami oraz regulaminem projektu dostępnymi na stronie Starostwa Powiatowego:
Szkolne Koło „Jestem Wolontariuszem” SOS-W w Sokółce pod opieką nauczycielki Elżbiety Szomko wzięło udział w ogólnopolskim konkursie MEN „Wolontariusz Roku”.
Do konkursu nadesłano blisko 400 filmów. Komisja konkursowa była pod wrażeniem każdej z nadesłanych prac i jej zdaniem skala podejmowanych przez wolontariuszy działań zasługuje na najwyższe uznanie i wyróżnienie. Stąd też dyplom, który otrzymaliśmy na adres placówki. Zachęcamy również do obejrzenia naszego filmu konkursowego promującego działania szkolnego Koła „Jestem Wolontariuszem”, a było ich wiele.
„Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi,
nauczyciel również czegoś się uczy”.
/P. Coelho/
26 września 2017 w swoim czasie wolnym zaprosiłam rodziców i dzieci z przedszkola działającego od tego roku szkolnego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce na popołudniowe zajęcia otwarte. Celem zajęć było wykonanie pracy plastycznej na konkurs „Przedszkole moich marzeń”, do którego zgłosiłam przedszkolaki.