Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
„...z okrutnych wspomnień, strzępów pamięci,
Z kolan powstają Żołnierze Wyklęci…”
„Rzeczypospolitej poprzysięgali” M. Drozdowski
SOSW w Sokółce dba o wszechstronny rozwój swoich podopiecznych. Jednym z nurtów takich działań jest kształtowanie postaw patriotycznych. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony 1 marca stał się okazją do szerszenia wiedzy o historii Polski a szereg przedsięwzięć poświęconych bohaterom polskiego podziemia niepodległościowego był formą ich upamiętnienia.
Od dnia 12 marca 2020 roku Hala Sportowa i siłownia przy ul. Mickiewicza 11
w Sokółce nieczynna do odwołania.
PORADY
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się:
- gorączką
- kaszlem
- dusznościami
- bólami mięśni
- zmęczeniem
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak ochronić się przez zakażeniem?
Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem i unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zawsze zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Zachowaj bezpieczną odległość (1–1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Podejrzewasz u siebie koronawirusa?
Sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:
- w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z osobą zarażoną,
- masz podwyższoną temperaturę,
- kaszlesz i masz duszności.
Masz objawy, ale nie byłeś w kraju, w któym wystepuje koronawirus i nie miałeś kontaktu z osobą zakażoną?
Stosuj podstawowe zasady ochrony, gdy kaszlesz i kichasz, oraz higieny rąk. Pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.
Więcej informacji na stronie
W dniu 28.02.2020r. o godzinie 10.00 odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów naszego Ośrodka. Pani dyrektor Elżbieta Szomko powitała przybyłych gości i przekazała informacje dotyczące placówki:
1) Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Oświaty w sprawie epidemii koronawirusa na świecie od poniedziałku (2 marca) pielęgniarka szkolna każdego dnia będzie mierzyła temperaturę u dzieci. Uczniowie chorzy będą odsyłani do domów.
2) Na kolejnym spotkaniu Grupy Wsparcia Dla Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych (4.03.2020r.) gościć będzie p.Dorota Polewko, zaangażowana w utworzenie ośrodka dziennego pobytu dla tych dzieci niepełnosprawnych, które po zakończonym pobycie w naszej placówce nie mogą liczyć na dalszą opiekę w Warsztatach Terapii Zajęciowej, ani w Środowiskowym Domu Samopomocy przy Opiece Społecznej w Sokółce. Pani dyrektor zaprosiła do udziału w spotkaniu zainteresowanych rodziców.
„Starajcie się zostawić ten świat choć
trochę lepszym, niż go zastaliście”
W dniach 28-29.02.2020r odbyła się pierwsza zbiórka instruktorów i harcerzy „Nieprzetartego Szlaku” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce. Zbiórka została zorganizowana z okazji dnia urodzin Roberta Baden Powella, który jest obchodzony na całym świecie jako Dzień Myśli Braterskiej. Organizatorkami tego przedsięwzięcia dzięki uprzejmości pani Dyrektor Elżbiety Szomko były: dh Monika Mróz i dh Marta Kulmaczewska. Głównymi gośćmi byli przedstawiciele Referatu Nieprzetartego Szlaku: hm Krzysztof Broda i hm Jolanta Lenkiewicz-Broda, a także przedstawicielka Chorągwi Białostockiej i Komendy Hufca Sokółka z komendantem na czele.
W dniu 25 lutego 2020 Wolontariusze Przystanku Nadzieja spotkali się w Przedszkolu nr 5 aby przy wspólnej zabawie spędzić razem ostatni wieczór karnawału. Tradycyjnie odbyły się zajęcia taneczne z szalonej Zumby prowadzone przez p. Lucynę oraz coś dla rąk czyli zajęcia plastyczne. Tego wieczoru powstawały różnorodne maski karnawałowe, karnawałowe kolaże pocztówkowe oraz wspaniała biżuteria makaronowa. Jak zwykle było bardzo twórczo, kolorowo i inspirująco. Czekamy na kolejne ciekawe warsztaty.
27.02.2020 w naszym Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym o godzinie 15.00 odbył się apel poświęcony Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci nazywani też czasami Żołnierzami Niezłomnym byli żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w latach 1944 – 1963, po pokonaniu wojsk niemieckich przez Armię Sowiecką nie złożyli broni i nadal walczyli o wolność, tym razem z okupantem sowieckim i wspieranymi przez niego komunistami polskimi.
Dnia 26 lutego nasi harcerze: Mirek, Agnieszka, Sandra, Sylwia i Asia z Drużyny Harcerskiej „Nieprzetarty Szlak” pod opieką druhny Moniki Mróz odwiedzili groby „Żołnierzy Wyklętych” na sokólskim cmentarzu. Delegacja harcerska w imieniu całej społeczności SOSW posprzątała groby i zapaliła znicze. W ten sposób chcieliśmy uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
Wychowankowie SOSW z klas IV-VIII dzięki uprzejmości pani Anny Tokarzewskiej wybrali się razem z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 do Białegostoku do kina Forum na musical „Bogowie i Herosi”. Wielu uczestników po raz pierwszy miała okazję poznać lekturę szkolną prezentowaną przez aktorów teatralnych w spektaklu na żywo. Musical wywarł wielki wrażenie, szczególnie muzyka, piękne stroje i interesująca tematyka. Widownia kina była zapełniona po brzegi, a młodzież bawiła się świetnie. Wyjazd do Białegostoku był również okazją do dokonania samodzielnych zakupów w Galerii Białej. Wychowankowie mieli tez możliwość zapoznania się z modowymi trendami wiosennych kolekcji prezentowanych na sklepowych wystawach. Podróż autokarem była dodatkowym atutem wyjazdu , rozmowy i wspólne śpiewanie piosenek zintegrowały uczniów obu szkół. Dziękujemy.