Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dzień Edukacji Narodowej jest świętem wszystkich pracowników oświaty, dlatego też 14.10.2020 r. w SOSW w Sokółce zebrali się nauczyciele z panią dyrektor Elżbietą Szomko na czele, pracownicy niepedagogiczni, obsługi oraz przedstawiciele organu prowadzącego placówkę w osobie samego Starosty Sokólskiego pana Piotra Rećko, dyrektora Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym pani Anny Aniśkiewicz oraz uczniowie i reprezentujący ich rodzice.
Dnia 13.10.2020 roku klasa VI-VIIA SPU uczestniczyła w warsztatach z malowania toreb ekologicznych zorganizowanych na terenie Parku Kulturowego Korycin – Milewszczyzna.
Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość namalowania na torbie wybranego wzoru metodą wałeczkową. Wszyscy świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. W nagrodę każdy uczestnik otrzymał bransoletkę wykonaną z nici. Dodatkową atrakcję stanowiło zwiedzanie wiatraka z 1949 roku, posiadającego pełne wyposażenie.
Ponadto uczniowie zostali pokrótce zapoznani z konstrukcją młynów wiatracznych, co wzbudziło ogólne zaciekawienie i niedowierzanie. Z pewnością jeszcze nie raz odwiedzimy to, jakże ciekawe i pełne historycznych śladów miejsce.
9 października 2020 roku uczniowie naszego Ośrodka brali udział w warsztatach pt. „Musujące kule do kąpieli” prowadzonych w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce przez p. Elwirę Zabłocką. Warsztaty zorganizowano w ramach zajęć z zakresu doradztwa zawodowego dla klasy VII i VIII, ale wzięły w nich udział także dzieci z klas IV, V oraz VI wraz z wychowawcą p. Lilą Zajkowską i pedagogiem p. Elżbietą Januszko-Szymaniuk.
W piątek 9 października uczniowie klas I-II - p. Julity Nelke, VI-VIIB - p. Ewy Wińskiej, III-VII - p. Grażyny Tymoszuk oraz VI-VIII - p. Beaty Mozolewskiej wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Arboretum w Kopnej Górze. W tym pięknym miejscu mogliśmy oglądać urokliwe widoki naszej polskiej jesieni. Uczniowie rozpoznawali rodzime gatunki drzew występujących w naszym rejonie. Podziwialiśmy roślinność oraz lilie wodne, które widzieliśmy w oczkach wodnych – prawdziwa lekcja przyrody w terenie. Odwiedziliśmy również jedyne i niepowtarzalne miejsce na Podlasiu- Miejsce Pamięci Narodowej - Cmentarz Powstańców Listopadowych w Kopnej Górze. Była to również krótka lekcja historii naszego regionu.
W dniu 2 października 2020r. w świetlicy Ośrodka odbyło się zebranie ogólne dla rodziców naszych uczniów. Przybyłych gości powitała pani Dyrektor Elżbieta Szomko, która przedstawiła organizację pracy ośrodka w bieżącym roku szkolnym z uwzględnieniem ewentualnej pracy zdalnej. Pani dyrektor poinformowała również o planowanych inwestycjach na terenie wokół Ośrodka, takich jak: budowa placu zabaw z siłownią na świeżym powietrzu, budowa parkingu przed szkołą, hali sportowej z przyległymi gabinetami specjalistycznymi (m.in. komorą hiperbaryczną, kompleksem saun, grotą solną, nową salą SI i Salą Doświadczania Świata) oraz przygotowaniach do prowadzenia hipoterapii.
1 października grupa uczniów z klas 1-2 PDP, pod opieką p. D. Kozaczyńskiej, 3 PDP pod opieką p. K. Zalewskiej, 1-3 SPL pod opieką p. D.Kozłowskiej, 4-8 SPL pod opieką p.L.Zajkowskiej odwiedzili Park Kulturowy Korycin - Milewszczyzna.
Pogoda dopisała, mogliśmy zwiedzić średniowiczne grodzisko, poznać jego historię i wczuć sie w rolę wojów. Następnie w miłej atmosferze uczestniczyliśmy w warsztatach kreatywnej pracy twórczej pod okiem wybitnej tkaczki tkanin dwuosnowowych.
30.09.2020 został rozstrzygnięty etap szkolny Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Pogodny" ogłoszonego przez Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży.
Na konkurs w naszym ośrodku wpłyneło 15 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi; przeważała technika pasteli olejnych. Zadaniem konkursowym było ukazanie pogodnego, pozytywnego, twórczego, wspólnego spędzania wolnego czasu, aktywności z rodziną i przyjaciółmi.
30.09.2020r. 12. osobowa grupa podopiecznych SOSW w Sokółce uczestniczyła w wyjeździe do gospodarstwa hodowlanego Alpaki Długi Ług. Dzięki właścicielom hodowli – państwu Agnieszce i Maciejowi Urbanom, którzy życzliwie nas przyjęli mieliśmy możliwość bliskiego kontaktu z dostojnymi alpakami. Z ogromną pasją opowiadali nam o swoich pupilach, dzięki czemu poznaliśmy bliżej te urokliwe zwierzęta. Brązowe, białe, czarne otwarte na przytulanie i karmienie poruszyły nasze serca, a najbardziej najmłodszy ze stada alpak - Oreo
W dn. 24.09.2020 r. w SOSW po raz kolejny odbyły się wybory do władz Młodzieżowej Rady Internatu na nową kadencję. Intensywne przygotowania rozpoczęły się już kilka dni przed, kandydaci startujący w wyborach przygotowali swoje plakaty z programem wyborczym. Oferty były różnorodne: od propozycji spędzania wolnego czasu na wycieczkach, spacerach, wyjściach do miasta i nad jezioro, ogniskach, czytaniu bajek, grach i zabawach sportowych, zajęciach z gotowania i samoobrony, konkursach, dyskotekach, po pomoc w codziennych sprawach potrzebującym i najmłodszym czy zwykłe koleżeńskie rozmowy.
Każdy rodzic chce, by jego dziecko rozwijało się zdrowo, bez żadnych przeszkód. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Czasami rozwój dziecka przebiega nieprawidłowo od samego początku albo istnieje uzasadnione podejrzenie, że będzie opóźniony. Występujące zaburzenia i niepełnosprawności można jednak korygować dzięki terapii wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Wczesne wspomaganie rozwoju (WWRD) to systemem oddziaływań profilaktycznych, diagnostycznych, leczniczo-rehabilitacyjnych i terapeutyczno-edukacyjnych, przeznaczony dla dzieci od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole. Wsparcie rodzice i ich dzieci mogą uzyskać w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce, gdzie od wielu lat są prowadzone takie właśnie zajęcia.