
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wiosną tego roku nasi uczniowie wykonywali prace na wojewódzki konkurs plastyczny pt. „Tradycje i obyczaje Polaków" zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. W konkursie wzięło udział 14 placówek z Białegostoku i regionu. Celem konkursu było ukazanie tradycji i obyczajów w życiu codziennym Polaków z różnych regionów kraju. W czerwcu komisja konkursowa dokonała oceny prac i ogłosiła listę zwycięzców.
Miło nam poinformować, że 5 uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia. Prace uczniowie wykonali pod kierunkiem p. Ewy Wińskiej, która na apelu szkolnym razem z panią dyrektor Elżbietą Szomko wręczyła nagrody laureatom.
Olu, Asiu, Mirku, Tomku i Dawidzie Gratulujemy!
„Niech żyją wakacje, niech żyje pole, las
I niebo i słońce, wesoły ,wolny czas!”
W dniu 25.06.2021 r. punktualnie o godz. 9.00 , gdy zabrzmiał szkolny dzwonek, w SOSW w Sokółce odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, w którym wzięli udział uczniowie, rodzice, oraz kadra pedagogiczna. Dziś po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy uczniowie i nauczyciele spotkali się po raz ostatni, by podsumować i zakończyć rok szkolny 2021/2021. Były świadectwa, dyplomy, kwiaty ,podziękowania i łzy wzruszenia.
Od 1 września 2020 roku do 30 czerwca 2021 w SOSW w Sokółce była realizowana innowacja pedagogiczna pod tytułem „Na tropie zagadek – Escape Room w edukacji szkolnej”.
W ramach tej części innowacji zaplanowane i zrealizowane zostały 4 moduły. Były to zajęcia pod nazwą: „Przygody Kropki w morskiej głębinie”, „Przygoda w muzeum”, „Świąteczna przygoda z koszykiem”, „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Innowacja została opracowana dla uczniów SOSW z niepełnosprawnością intelektualną o różnym stopniu. Każda chętna klasa mogła podjąć próbę zmierzenia się z wyzwaniami w Pokoju Zagadek.
W dniu 24 czerwca 2021r. Pani Barbara Buraczewska Wicekurtator Oświaty wręczyła nauczycielom z województwa podlaskiego odznaczenia Ministra Edukacji Narodowej przyznawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania – Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych gości byli nauczyclele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sokółce: Pani Katarzyna Dylewska i Pani Elżbieta Januszko-Szymaniuk.Pani K. Dylewska pracując z młodzieżą niepełnosprawną:- przyczynia się do rozwijania zainteresowań i uzdolnień podopiecznych ośrodka prowadząc zajęcia muzyczne. Uczestnicy zajęć prowadzonych przez Panią Katarzynę biorą udział w przeglądach, festiwalach i konkursach niejednokrotnie zdobywając czołowe miejsca.
W bieżącym roku szkolnym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym realizowany był projekt pn. „Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z założeń projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych.
W ramach projektu zorganizowano uczniom wiele różnorodnych zajęć dodatkowych. Między innymi realizowane były zajęcia rozwijające umiejętności cyfrowe uczniów w zakresie programowania. Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy w zależności od poziomu umiejętności. Odbyło się 60 godz. zajęć (po 30 godz. w każdej grupie).
Escape room to pokój zagadek, w którym grupa osób w ograniczonym czasie rozwiązuje różne zagadki, ażeby znaleźć klucz do wyjścia.Pozwala aktywizować młodzież, ponieważ bliska jest temu, co lubią robić w wolnym czasie uczniowie, czyli grać i rywalizować. W takich escaperoomowych zajęciach uczestniczyli uczniowie kl. 4-8 SPL, by w tej nietypowej formie wykazać się wiedzą z lektury „Latarnik” Henryka Sienkiewicza. W trakcie jednej z godzin języka polskiego sala lekcyjna zamienia się w pokój zagadek. Uczniowie pracując w zespołach rozwiązywali kolejne ćwiczenia, żeby odblokować sobie dostęp do dalszych poziomów gry.
W II półroczu roku szkolnego2020/2021 w SOSW w Sokółce zrealizowany został projekt eTwinning „Zabawy książkami” we współpracy w placówkami edukacyjnymi z Turcji. Nasz Ośrodek był jedyną placówką z Polski.
Jak sama nazwa wskazuje projekt „Zabawa książkami” miał na celu zabawę z książką oraz treściami w nich zawartymi. Miał promować czytelnictwo. Drugim celem było wykonanie zabawki nawiązującej do utworu lub jego bohaterem. Realizacja projektu miała również na celu rozwijanie zdolności kreatywnych i motorycznych uczniów oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się narzędziami TiK podczas realizacji zadań projektowych oraz w procesie edukacji ogólnie.
Dnia 23 czerwca 2021r w godzinach 17.00 - 19.00 odbyła się gra terenowa ph. Jestem bezpieczny”, w której uczestniczyli wychowankowie internatu SOSW w Sokółce.
Celem zabawy było: utrwalenie umiejętności prawidłowego i bezpiecznego poruszania się w terenie, a także propagowanie aktywności fizycznej. Wychowankowie w formie zabaw zręcznościowych i ruchowych aktywnie uczestniczyli w grze zorganizowanej przez p. Małgorzatę Hołownię - Iwanow, Katarzynę Bubieniec i Martę Kulmaczewską.
Dnia 23 czerwca członkowie drużyny #SuperKoderów wraz z przyjaciółmi odwiedzili wyjątkowe i pasjonujące miejsce, w którym nauka spotyka się z zabawą, mianowicie EPI-CENTRUM NAUKI – Strefę Małego Odkrywcy. Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość odbycia niezwykłej podróży, przemierzając stanowiska doświadczalne z pięciu obszarów tematycznych: Poznawanie i wiedza, Poznaj swoje ciało, Technika, Świat budownictwa, Energia wody oraz Laboratorium Małego Odkrywcy (LABBAR).
Projekt p.n. „Kompetentni w działaniu, konkurencyjni na rynku pracy” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2020, Oś priorytetowa III Kompetencje i Kwalifikacje, Działanie 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki. Głównym celem całego projektu było kształtowanie i rozwijanie zdolności uczniów szkół ponadpodstawowych poprzez podniesienie ich kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy, wzmocnienie kształcenia zawodowego, szkolenie i edukacja mająca wpływ na osobisty rozwój ucznia w kontekście konkurencyjności podlaskiej gospodarki, ułatwienie startu w dorosłe życie i pomoc w wyborze ścieżki kariery zawodowej.
Dnia 18.06.2021 panie Zuzanna Szarkowska- Czeczko i p. Marta Januszkiewicz wraz z przedstawicielami szkolnej drużyny #SuperKoderów, tj.: Kamilem i Kubą udali się do SP w Geniuszach w celu przeprowadzenia zajęć warsztatowych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu. Tematem przewodnim zajęć były wakacyjne wędrówki. Podczas 60 minut uczniowie klas I-III mieli możliwość poznania zasad obsługi robotów edukacyjnych – Ozobotów.