Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniu 16.12.2020r harcerze z 9 Drużyny Harcerskiej Nieprzetarty Szlak „Iskierki” uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez dh. Monikę Mróz i dh. Martę Kulmaczewską. Podczas spotkania gościła p. Dyrektor SOSW – Elżbieta Szomko i Komendant Hufca Sokółka – hm Łukasz Kojta. Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się od czytania fragmentu z Pisma Świętego, złożenia życzeń świątecznych i symbolicznego przełamania się opłatkiem. Następnie wszyscy uczestnicy spotkania mogli wykonać kolorowego aniołka z przygotowanych wcześniej elementów.
W okresie przedświątecznym uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Ręcznie robione, a nie kupione",która polegała na przygotowaniu upcyklingowych dekoracji i prezentów świątecznych. „Upcykling” to taka forma przetwarzania odpadów, w wyniku której powstają produkty traktowane jako bardzo wartościowe rzeczy. Proces ten jest wspaniały, bowiem łączy przyjemne z pożytecznym. Pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej, jednocześnie powstają w jego wyniku piękne rzeczy.
Dnia 3 grudnia 2020 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyła się NIEZWYKŁA WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „Oto My” zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, objęta honorowym patronatem przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko.
Głównymi bohaterami naszej wystawy są uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sokółce. Za zgodą rodziców już od października pracowałyśmy z naszymi uczniami nad stworzeniem ich zdjęć.
W dn. 26.11.2020 roku uczniowie z Młodzieżowej Rady Internatu pod kierunkiem pań: Zyty Biernackiej i Kasi Dylewskiej zorganizowali plemienne otrzęsiny p.h. „HAKUNA MATATA” w przebraniach rodem z plemion afrykańskich. Nowoprzybyli wychowankowie musieli przejść przez szereg zadań testujących ich umiejętności życia w plemieniu.
Pod czujnym okiem głównych wodzów Dyrelalli z Piaskowej Góry i Betataty z Kamiennej Góry byli poddawani różnym próbom m.in. wypicia tajemniczego napoju, zjedzeniu pożywienia niewiadomego pochodzenia, przejścia przez rzekę pełnej krokodyli, polowanie w celu zdobycia pożywienia, a także skoków przez ognisko.
,,W tę noc prawdziwą, noc Andrzejkową w przyszłość zajrzyjmy choćby raz(...)”
Długie jesienne wieczory w przekazach ludowych już od wieków były okazją do wspólnych spotkań. Podtrzymując tę obrzędowość, grupy internackie zostały włączone do przygotowania Andrzejek. Wychowankowie wykonali dekoracje świetlic poszczególnych grup, aby z zachowaniem zasad bezpieczeństwa uczestniczyć w imprezie. 26.11.2020r w godz. 18-19.30 odbył się oczekiwany przez wszystkich wieczór wróżb andrzejkowych, który przeprowadziły organizatorki - p. M. Kulmaczewska, M. Hołownia Iwanow i K. Bubieniec.
Rocznica wydarzeń 11 listopada 1918 roku stała się motywem przewodnim kolejnego modułu Innowacji pedagogicznej "Na tropie zagadek, czyli Escape room w edukacji szkolnej".27 listopada świetlica szkolna w SOSW przemieniła się w Muzeum Odzyskania Niepodległości. Uczniowie klas 1-3 SPL przy wsparciu starszej koleżanki zmierzyli się z szeregiem zagadek, aby w finale zajęć otworzyć skrzynię z zatrzaśniętym przypadkiem kluczem od drzwi oraz słodką niespodzianką.
Dnia 25 listopada 2020r. odbył się po raz ósmy w naszej szkole Szkolny Konkurs Kulinarny ph. „Smaki Kuchni Kujawskiej”. Zorganizowany został przez uczniów klasy I–II-III Branżowej Szkoły I Stopnia kształcących się w zawodzie „Kucharz” pod kierunkiem p.Bożeny Mróz – nauczyciela przedmiotów zawodowych. Celem konkursu było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni kujawskiej, promowanie potraw, specyficznych dla obszarów środkowej części Polski, na Pojezierzu Wielkopolskim, w dorzeczu środkowej Wisły i górnej Noteci, zachowanie niepowtarzalnych smaków potraw kuchni kujawskiej.
W dn. 17.11.2020 został rozstrzygnięty szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ph. „Piękna nasza Polska cała” ogłoszonego przez Zespół Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim. Na etap w naszym Ośrodku wpłynęło 13 prac wykonanych techniką pasteli olejnych, o przepięknej kolorystyce i pomysłowym przedstawieniem tematu.
Celem konkursu było: wzbudzanie zainteresowania dzieci i młodzieży bogactwem polskiej przyrody, światem roślin, zwierząt, pięknem krajobrazów, uwrażliwianie na piękno otaczającego nas świata, prezentacja dziecięcej i młodzieżowej twórczości plastycznej.
Ponownie uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej, "Szkoła pamięta", która ma na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Młodzież z klasy 1 szkoły branżowej przygotowała gazetkę na temat „Regiobohaterowie Województwa Podlaskiego”, wykorzystując zasoby internetu. Gazetka cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów klas młodszych, szczególnie klasy 4-8 spl i 1-3 spl. Dzięki niej uczniowie poznali sylwetki bohaterów oraz ich czyny. W ten sposób wspominaliśmy tych, którzy zapisali się w historii i tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Galeria
Katarzyna Zalewska