Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W miesiącu październiku w SOSW odbył się szkolny etap międzyszkolnego konkursu plastycznego ph. „Jesienią malowane”, który przeznaczony był dla uczniów klas 0-III, IV-VIII i szkół ponandpodstawowych. Głównym celem konkursu było: zwrócenie uwagi na walory przyrodnicze oraz bogactwo barw, jakie niesie ze sobą jesień, uwrażliwienie na piękno krajobrazu jesiennego, popularyzacja twórczości plastycznej, pobudzenie wyobraźni, rozwijanie uzdolnień plastycznych.
Dnia 02.11.2020r. spośród 40 prac konkursowych, wykonanych w większości techniką pasteli olejnych, komisja w składzie: p. Zuzanna Szarkowska-Czeczko, p. Dorota Kozłowska, p. Elżbieta Margielewicz wyłoniła zwycięzców konkursu, którzy wykonali najciekawsze prace.
Chociaż za oknem środek jesieni, pada deszcz i wieje, w SOSW jest pełnia lata. Nasza świetlica szkolna zamieniła się w ocean z tajemniczymi wyspami, ze związanymi tematycznie dekoracjami na potrzeby kolejnego modułu innowacji pedagogicznej "Na tropie zagadek- escape room w edukacji szkolnej". Tym razem pokój zagadek nosi tytuł "Przygody Kropki w morskiej głębinie". W niezwykłą podróż wyruszyli Natalia, Kacper, Wiktoria i Sylwia jako przedstawiciele klas V SPL, VI A SPU oraz I-III PdP.
Na szkolny etap międzynarodowego konkursu pt: „Mój najbliźszy świat - rodzina i dom” wpłynęło 15 prac plastycznych o przepięknej kolorystyce, ciekawym - czasem zaskakującym ujęciem tematu, pomysłowością i wielkim wkładzie emocjonalnym w te „małe” dzieła sztuki. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, gratulujemy. Wszystkie prace wezmą udział w etapie międzynarodowym, który odbędzie się w Szczecinie.
Drużyna SuperKoderów z SOSW w Sokółce już gotowa do realizacji ścieżki Młodzi Patrioci w ramach programu Super Koderzy Fundacji Oragne. Program #SuperKoderzy ściezka Młodzi Patrioci Fundacji Orange jest to cykl 16 zajęć przeznaczonych do realizacji dla uczniów Szkoły Podstawowej z niepełnopsrawnością intelektualną SOSW w Sokółce. Tematyka realizowanego programu dotyczy wiedzy ogólnej o Polsce.
W dniach 12-25 października cała Europa programuje. SOSW w Sokółce również włączył się tę inicjatywę. Code Week miał na celu upowszechnianie kodowania, programowania jako metody rozwijającej logiczne myślenie, ukazanie kodowanie że jest czymś łatwym i nie wymaga wysokiej technologii oraz jest doskonałym pretekstem do rozwijania umiejętności pracy w parach. Code Week stał się idealnym czasem do organizacji zajęć z wykorzystaniem robotów, które zakupiliśmy w ubiegłym roku lecz pandemia Covid19 i zamknięcie szkół nie pozwoliła nam ich w pełni wykorzystać. W tym roku "ruszyliśmy" w przygodę zwaną programowaniem.
Dzisiaj 20.10.2020 w naszej szkole odbyły się eliminacje szkolne do I OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „PRAWA DZIECKA OCZAMI DZIECI – PRAWA DZIECKA WEDŁUG KORCZAKA” Naszym uczniom dziękujemy za udział, nauczycielom za wsparcie. Wyróżnione prace będą reprezentować naszą szkołę w dalszym etapie. Życzymy powodzenia!!!
Projekt pn. „Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK”
współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Uczniowie SOSW w Sokółce rozwijają się wykorzystując narzędzia TIK. Od września 2020r. w SOSW realizowany jest projekt „Wsparcie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce na rzecz zwiększenia wykorzystania TIK”. Jest kontynuacją i rozszerzeniem projektu realizowanego w poprzednim roku szkolnym. Projekt został dofinansowany ze środków EFS w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Szlak Tatarski 2014-20120 z zakresu Typu projektu Nr 5 Działania 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego, Osi Priorytetowej IX Rozwój Lokalny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-20120.
Aby umilić prace uczniom na zajęciach korekcji wad wymowy w bieżącym roku szkolnym nauczycielka p. Marta Kawrygo-Leonowicz w ramach innowacji opracowała na cały rok szkolny ćwiczenia logopedyczne w formie książki, które mają wspomóc terapię. Jest to zestaw 5 książek o różnym stopniu trudności dostosowanych do poziomu i umiejętności uczniów na różnych etapach kształcenia (przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła branżowa, szkoła przysposabiająca do pracy). Materiały wykorzystane w książkach mają za zadanie stymulować językowe zdolności oraz budzić zaciekawienie i zachęcać do pracy na zajęciach i w domu.
Organizatorami innowacji w ośrodku w roku szkolnym 2020/2021 będą panie Marta Kawrygo-Leonowicz i Sylwia Szomko.
W dniu 16.12.2020r harcerze z 9 Drużyny Harcerskiej Nieprzetarty Szlak „Iskierki” uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez dh. Monikę Mróz i dh. Martę Kulmaczewską. Podczas spotkania gościła p. Dyrektor SOSW – Elżbieta Szomko i Komendant Hufca Sokółka – hm Łukasz Kojta.
Rodzicu/ Uczniu
Poinformuj szkołę, jeśli domownicy są objęci kwarantanną
Jeżeli Twoje dziecko lub inne osoby razem z nim mieszkające we wspólnym gospodarstwie domowym są objęte kwarantanną, bezzwłocznie poinformuj o tym fakcie dyrektora szkoły, do której uczęszcza Twoje dziecko.
Kwarantanna dotyczy osób, które:
➢ przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE,
➢ miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem;
➢ mieszkają z osobą, która zostaje skierowana na kwarantannę.
Kwarantanna trwa dwa tygodnie. W tym czasie:
➢ w żadnym wypadku nie wolno wychodź z domu,
➢ spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
➢ jeżeli pojawią się objawy choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem telefonicznie lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.
Opuszczenie miejsca kwarantanny jest możliwe jedynie w celu wykonania badań laboratoryjnych lub uzyskania świadczenia zdrowotnego, które nie może być udzielone w miejscu odbywania kwarantanny
Więcej informacji:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosci/punkty-pobran
https://pacjent.gov.pl/aktualnosci/kwarantanna-dozor-epidemiologiczny-co-to-znaczy
https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi
Podczas uroczystej Akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbywającej się 14 października 2020r. w SOSW w Sokółce z rąk Pana Starosty Powiatu Sokólskiego Piotra Rećko zostały wręczone stypendia naukowe 3 uczniom Branżowej Szkoły I Stopnia SOSW w Sokółce kształcących się w zawodzie „Kucharz”: Karolowi, Wiktorii i Justynie. Stypendia były formą wsparcia Powiatu Sokólskiego w ramach projektu pn.: „Kompetentni w działaniu, konkurencyjni na rynku pracy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020.