
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Obchodzony niedawno Tydzień bibliotek oraz realizowany w ostatnim czasie projekt międzynarodowy eTwinning „Zabawa książkami” stały się motywem przewodnim kolejnego modułu Innowacji pedagogicznej "Na tropie zagadek, czyli Escape room w edukacji szkolnej". 27 maja przedstawiciele klas 5 i 7-8 Spl oraz III i II PdP zmierzyli się z szeregiem zagadek, aby w finale zajęć odczytać hasło spotkania „Czytanie to dobra zabawa” oraz zdobyć słodką niespodziankę.
Powiat Sokólski informuje, że w związku z realizacją projektu pn.: „Kompetentni w działaniu, konkurencyjni na rynku pracy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa III Kompetencje i Kwalifikacje, Działanie 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki z dniem 27 maja 2021 r. ogłasza nabór kandydatów na staże/praktyki w ramach projektu.
W stażach/praktykach przewiduje się udział 20 uczniów. Beneficjent zakłada możliwość zmniejszenia lub zwiększenia liczby wolnych miejsc na staże/praktyki w zależności od posiadanych środków finansowych w ramach budżetu projektu. Na jednego uczestnika przypada jeden rodzaj wsparcia (staż lub praktyka), w którym może wziąć udział tylko raz.
W naborze mogą wziąć udział uczniowie szkół i placówek systemu oświaty, dla których organem prowadzącym jest Powiat Sokólski, prowadzące kształcenie zawodowe, tj. Zespół Szkół Zawodowych im. Elizy Orzeszkowej w Sokółce, Zespół Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce, Zespół Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej, Zespół Szkół w Suchowoli oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Sokółce, spełniający warunki udziału w projekcie określone Regulaminem rekrutacji i uczestnictwa w stażach/praktykach, stanowiącym załącznik do uchwały Nr 346/2020 Zarządu Powiatu Sokólskiego z dnia 14 maja 2020 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w stażach/praktykach w ramach projektu pn. „Kompetentni w działaniu, konkurencyjni na rynku pracy” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa III Kompetencje i Kwalifikacje, Działanie 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki.
Warunkiem przystąpienia do udziału w projekcie jest złożenie wymaganych Regulaminem dokumentów rekrutacyjnych tj:
- kwestionariusza osobowego, którego wzór określa załącznik nr 1 do Regulaminu;
- deklaracji uczestnictwa w Projekcie, której wzór określa załącznik nr 2 do Regulaminu;
- oświadczenia uczestnika/osoby biorącej udział w realizacji Projektu, którego wzór określa załączniku nr 3 do Regulaminu.
Dokumenty należy składać w sekretariatach szkół.
Termin składania dokumentów w naborze upływa w dniu 17 czerwca 2021 r. o godz. 15.00.
Treść Regulaminu rekrutacji i uczestnictwa w projekcie wraz z załącznikami do pobrania w załączeniu.
Dane kontaktowe w sprawie projektu:
Biuro Projektu
Starostwo Powiatowe w Sokółce
Marsz. J. Piłsudskiego 8
16-100 Sokółka
pokój nr 64
tel. 85 711 08 21, 85 711 08 39 fax. 85 711 20 08
Załączniki:
Regulamin uczestnictwa w projekcie
Zał. nr 1 Kwestionariusz osobowy
Zał. nr 2 Deklaracja uczestnictwa
Zał. nr 4 Deklaracja przyjęcia
26 maja uczniowie ze szkoły Branżowej wraz z wychowawcą klasy – p. Bożeną Mróz wzięli udział w klasowym Święcie Rodziny. Przygotowali oni dekoracje w postaci kwiatów z bibuły, serc z kolorowego papieru, laurek oraz jak na „kucharzy” przystało - słodki poczęstunek. Zdalnie połączyliśmy się z rodzicami, dedykując im życzenia i piosenki: „Tobie Mamo” Krzysztofa Krawczyka, „Do Ciebie Mamo” Violetty Villas w wykonaniu Zosi z The Voice Kids, „Moja matko ja wiem” w przepięknym i wzruszającym wykonaniu braci Adama i Wojtka Kaczmarek z repertuaru B. Ładysza. Rodzice byli zaskoczeni i poruszeni zarazem, wdzięczni za pamięć oraz zachwyceni ciekawą formą przygotowania Święta.
Bożena Mróz
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce trwa projekt pn „ Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK”. Projekt został dofinansowany ze środków EFS w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Szlak Tatarski 2014-2020 z zakresu Typu projektu Nr 5 Działania 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego, Osi Priorytetowej IX Rozwój Lokalny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
Rozpoczęły się długo oczekiwane zmiany wokół Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego na Osiedlu Zielonym w Sokółce. Już jesienią ubiegłego roku powstały przy budynku Ośrodka i Zespołu Szkół Zawodowych kolorowe, nowoczesne place zabaw, dostosowane do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Jest tu między innymi huśtawka, na której może się zmieścić dziecko na wózku, zjeżdżalnie, mini-trampoliny itp. Dużym zainteresowaniem cieszy się kącik rekreacyjny, na którym umieszczono sprzęt do ćwiczeń siłowych czy do gier umysłowych, np.: stolik szachowy.
W dniu 22.05.2021r. grupa 12 nauczycieli SOSW w Sokółce uczestniczyła w szkoleniu w zakresie obsługi i wykorzystanie programu MÓWik w terapii i życiu codziennym osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymw ramach projektu pn. „Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK” współfinansowanego ze środków EFS w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Szlak Tatarski 2014-2020 z zakresu Typu projektu Nr 5 Działania 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego, Osi Priorytetowej IX Rozwój Lokalny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.
24 maja 2021 r. w Kuratorium Oświaty w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń nauczycielom i pracownikom oświaty, z udziałem Pana Dariusza Piontkowskiego – Wiceministra Edukacji. Podczas uroczystości odznaczenia otrzymały między innymi, nauczycielki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego w Sokółce. Pani Lila Zajkowska została odznaczona Medalem Złotym, a Katarzyna Bubieniec Srebrnym, za Długoletnią Służbę. Obie Panie to nauczycielki pracujące od wielu lat z młodzieżą niepełnosprawną, pełne pasji i zaangażowania w swojej codziennej pracy. W kontaktach z uczniami cechuje je życzliwość i serdeczność oraz umiejętność budowania poczucia własnej wartości. Są cenione przez współpracowników, uczniów i rodziców za sumienność i obowiązkowość. Aktywnie współtworzą pozytywny wizerunek szkoły. Serdecznie gratulujemy naszym koleżankom.
Dyrektor SOSW – Elżbieta Szomko
18 maja 2021r. w SOSW w Sokółce odbył się po raz ósmy Szkolny Turniej Wiedzy Gastronomicznej. Zorganizowany został przez p. Bożenę Mróz - nauczyciela przedmiotów zawodowych gastronomicznych. W Turnieju wzięli udział uczniowie najstarsi ze Szkoły Podstawowej, Szkoły Przysposabiającej do Pracy i Branżowej Szkoły I Stopnia.
Piękna, można by powiedzieć, lekkoatletyczna pogoda towarzyszyła społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego podczas kolejnej odsłony zmagań w trakcie XI Szkolnego Mityngu Lekkoatletycznego w dniu 20 maja 2021 roku.
Tradycyjnie, jak co roku majowe przedpołudnie na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Sokółce wypełnił radosny gwar rywalizacji.
Rozstrzygnięcie szkolnego etapu ogólnopolskiego konkursu plastycznego
ph. „Piękna nasza Polska cała” zorganizowanego przez Zespół Szkół Specjalnych
im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim oraz „Małe Marzenia” Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym Wsparcia
W SOSW odbył się szkolny etap ogólnopolskiego konkursu plastycznego ph. „Piękna nasza Polska cała”, który przeznaczony był dla uczniów klas I-III, IV-VI, VII-VIII oraz dla szkół specjalnych. Głównym celem konkursu było: