
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W marcu tego roku zakończyły się dwa duże projekty realizowane w bieżącym roku szkolnym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce tj. projekt Fundacji Edukacji i Wspomagania Rozwoju „EVOLWER” w Chorzowie pt.: „Niepełnosprawność to wyzwanie, rozwijam swoje możliwości i zdolności” oraz II edycja projektu Fundacji Rozwoju Sportu i Rehabilitacji w Białymstoku pod nazwą „Jestem aktywny i kreatywny”. Oba projekty sfinansowane były przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do udziału w obu projektach zaprosiła nas pani Czesława Kozłowska – wieloletnia działaczka na rzecz osób niepełnosprawnych i przyjaciel naszego Ośrodka.
W naszej małej miejscowości jest wiele osób o wielkim sercu. Jedną z nich jest pani Ewa Dębko. Jak wiadomo, ma ona wiele pasji i talentów, o czym mieszkańcy Sokółki i okolic mogli się przekonać wielokrotnie. W czasie pandemii ujawniła nam jeszcze jedną wspaniałą cechę - dobroczynność. Poświęcając czas, wykorzystując swoje umiejętności i narzędzia, pani Ewa włączyła się w akcję szycia maseczek ochronnych. Przekazane przez nią środki bezpieczeństwa zminimalizują ryzyko zakażenia i zapewnią wzajemną ochronę uczniom i personelowi SOSW.
Gest ten jest dla nas szczególnie ważny, ponieważ 6. maja zostało otwarte Przedszkole w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, a bezpieczeństwo maluchów i pracowników jest naszym priorytetem.
Za piękny gest, drobny, ale wielki, dziękujemy Pani Ewo.
Społeczność SOSW
W dniach od 27.04.2020 do 30.04.2020r. 18 nauczycieli SOSW w Sokółce uczestniczyło w szkoleniu online. Dotyczyło ono „Obsługi programu Excel i jego wykorzystania w edukacji”. Szkolenie odbywało się w ramach projektu „Wsparcie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce na rzecz zwiększenia wykorzystania TIK”. Projekt został dofinansowany ze środków EFS, w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Szlak Tatarski 2014-20120, z zakresu Typu projektu Nr 5 Działania 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego, Osi Priorytetowej IX Rozwój Lokalny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-20120.
W związku z rezygnacją z podpisania umowy z Zamawiającym na wybrane produkty z firmy Edu Partner Kiełpino (poz. 1, poz. 17, poz.20, poz. 27, poz. 28, poz. 32 Załącznika Nr 2/2020 Zapytania ofertowego Nr 1/2020), oferty złożone w postępowaniu dotyczącym Zapytania ofertowego Nr 1/2020 poddane zostały ponownej ocenie w zakresie produktów znajdujących się pod podanymi powyżej pozycjami załącznika asortymentowego. Zostały wybrane kolejne najniższe oferty na poszczególne artykuły z Załącznika Nr 2 Zapytania ofertowego Nr 1/2020. (Szczegóły w załączniku)
W związku z rezygnacją Firmy Moje Bambino z dostawy artykułu z poz. 18 – Multimedialny Program Logorytmika, Komisja oceniająca oferty dokonała wyboru kolejnej najniższej oferty spośród otrzymanych ofert. Kolejną najniższą ofertą na ww. artykuł zaoferowała firma KLADREW. Firma wyraziła zgodę na dostawę towaru w cenie z oferty złożonej w postępowaniu dotyczącym zapytania ofertowego Nr 1/2020.
W pozostałym zakresie rozstrzygnięcie pozostaje bez zmian.
Tegoroczny konkurs przybrał nieco odmienną formę i był zapewne nowym doświadczeniem dla naszych uczniów i rodziców. Pierwsza część naszego konkursu polegała na sprawdzeniu wiedzy muzycznej (szeroko rozumianej) przez uczniów. Tu uczniowie mieli możliwość w określonym czasie rozwiązać wiele zagadek muzycznych: rozpoznać tytuł piosenki czy też taniec, podać wykonawcę danego utworu, były też elementy muzyki poważnej, przepiękne utwory z filmów Disneya, wskazana była wiedza ogólna na temat instrumentów muzycznych.
„Zdalna szkoła” – dzięki zaangażowaniu Starostwa Powiatowego w Sokółce Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy został objęty projektem grantowym Zdalna SZKOŁA – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa nr 1 „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działanie 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”. W ramach projektu uczniowie SOSW otrzymali 4 laptopy do nauki zdalnej. Nie wszyscy wychowankowie Ośrodka posiadają w domach rodzinnych komputery lub dostęp do Internetu, który w czasie zdalnej nauki jest niezbędny, by mieć stały kontakt z nauczycielami. Wielu uczniów mieszka na terenach wiejskich, w znacznej odległości od szkoły.
Dyrektor SOSW w Sokółce informuje o rozstrzygnięciu postepowania w zapytaniu ofertowym Nr 1/2020 na dostawę pomocy dydaktycznych, terapeutycznych, sprzętu multimedialnego i TIK do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka Przedszkola Specjalnego w Sokółce
Od 26.04.2020 roku rozpoczynamy realizację kolejnej edycji
Programu Rządowego „Za Życiem”.
Z uwagi na stan epidemii ogłoszony w kraju zajęcia stacjonarne są odwołane.
Pomoc terapeutyczna będzie kontynuowana w trybie zdalnym - terapeuci prześlą
indywidualne karty wraz ze wskazówkami do pracy z dziećmi oraz udzielą instruktażu.
Dyrektor SOSW w Sokółce Elżbieta Szomko
Zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia MEN z dn. 25.03.2020r. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce organizuje zdalne nauczanie dla uczniów wszystkich typów szkół: podstawowej, przysposabiającej do pracy i branżowej; zajęć rewalidacyjno- wychowawczych; przedszkola oraz WWRD. Nauczyciele i uczniowie realizują tematy wynikające z podstawy programowej zgodnie z planami wynikowymi i planami pracy, które są dostosowane do możliwości uczniów. Proces edukacyjny jest realizowany poprzez wykorzystanie różnorodnych metod i technik kształcenia na odległość. Wychowawcy klas, wychowawcy internatu, nauczyciele przedmiotowi, a także nauczyciele specjaliści komunikują się na bieżąco z uczniami, wychowankami i ich rodzicami poprzez ustalony z rodzicem komunikator. Są to: e-mail, Messenger, strona internetowa szkoły, kontakt telefoniczny, Facebook.