Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W II semestrze psycholog realizuje zajęcia grupowe z uczniami klas młodszych i starszych. Klasy starsze objęte są:
- treningiem TUS dla klas PDP;
- treningiem TZA (ART.) dla klas SPL i GL;
-zajęciami z zakresu współczesnych zagrożeń młodzieży – zaj. profilaktyczne zapobiegające agresji, uzależnieniem, ryzykowym zachowaniom seksualnym dla klas ZSZ.
W piątek 8 lutego w naszym ośrodku odbyło się spotkanie z rodzicami. W ramach którego dokonano oceny efektywności realizowanych zajęć z uczniami, jak również rodzice uczestniczyli w spotkaniu z Policją z p. Pauliną Olechno, która zapoznała rodziców z tematyką odpowiedzialności karnej małoletnich.
W ramach spotkania odbyła się również prezentacja sprzętu rehabilitacyjnego przez
p. Wojciecha Szewczak – fizjoterapeutę, przedstawiciela Centrum Ortopedyczno- Protetycznego z Białegostoku.
„Działajmy razem” – to hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu, który był obchodzony w Polsce 5 lutego 2019 roku. Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego również przyłączyli się do obchodów. Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zapoznanie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. Organizatorem Kampanii jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), Instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Na przełomie XX i XXI wieku Internet stał się powszechnym narzędziem rozrywki i komunikacji nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci w wieku szkolnym. Wraz z dostępem do Sieci uczniowie Ośrodka jako użytkownicy mają świadomość dotyczącą zagrożeń, jakie można spotkać w sieci.
Dzieci z Ośrodka nie nudziły się w domach w czasie ferii zimowych, miały ciekawe atrakcje spędzając czas na „Obozie Zimowym Usamodzielniającym Osoby Niepełnosprawne” dofinansowanym ze środków PEFRON zorganizowanym przez Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych „START” we współpracy z dyrektorem i nauczycielami SOSW w Sokółce.
Dnia 17.01.2019r. uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia i Zasadniczej Szkoły Zawodowej SOSW w Sokółce w ramach zajęć praktycznej nauki zawodu udali się do restauracji „Verde” w Sokółce pod kierunkiem p. Bożeny Mróz – nauczyciela kształcenia zawodowego. Powitała nas bardzo serdecznie pani administrator lokalu – p. Wioleta Dargiewicz, dzięki której mogliśmy uczestniczyć w zajęciach praktycznych. Dzięki gościnności i serdeczności osób tam pracujących uczniowie mogli obejrzeć: salę konsumencką, bar, zaplecze gospodarcze z działem produkcyjnym (kuchnia), zmywalnią naczyń stołowych, kuchennych oraz z działem magazynowym, salę konferencyjną, hotel z pokojami gościnnymi.
„Idziemy w tango
Tak do końca
Idziemy w tango pod wschód słońca
Będziemy tańczyć w serca rytmie
Będziemy szaleć aż noc zniknie”
Camasutra
Gdy oceny wystawione, średnie wszystkie policzone, każdy uczeń już to wie - dzień CHOINKI zbliża się!
Choinka Szkolna wpisała się na stałe w kalendarz imprez organizowanych w SOSW w Sokółce. Jest jednym z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych wydarzeń dla dzieci i młodzieży. Tradycyjnie jest ona organizowana w ostatnim tygodniu przed feriami. W tym roku zabawa odbyła się w środę, 16 stycznia.
„Książki kochają każdego, kto je otwiera dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźni, niczego w zamian nie żądając…”
Cornelia Funke
W I półroczu roku szkolnego 2018/2019 w internacie SOSW w Sokółce, wzorem lat ubiegłych, kontynuowana była Akcja „Czytanie na dobranoc”, zainicjowana przez wychowawczynie internatu: p. K. Bubieniec i B. Boguszewską. W czasie jej trwania, od września do stycznia odbyło się 50 spotkań. Do udziału w nich zaprosiliśmy najmłodszych wychowanków internatu oraz starsze dzieci, które chętnie włączyły się do czytania młodszym kolegom.
Od września 2018 roku kontynuujemy realizację zajęć wczesnego wspomagania rozwoju w ramach rządowego programu „Za Życiem” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka
w Sokółce, który pełni funkcję wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego Powiatu Sokólskiego. Zrealizowano 443 godziny zajęć, w których brało udział 18 dzieci.
Dzieci z przedszkola wzięły udział w ogólnopolskich konkurach plastycznych pod kierunkiem p. Beaty Majer. Pierwszy zorganizowany był przez Miejskie Przedszkole nr 13 im. Krecika w Częstochowie pt: „Najpiękniejsza ozdoba bożonarodzeniowa w barwach narodowych”. Dyplom został przyznany Małgorzacie Michałowskiej, Wojciechowi Karolczuk, Filipowi Kunda. Prace w formie gwiazdek zostały pomalowane farbami plakatowymi. Drugi konkurs pt: „Jestem mały przedszkolaczek, narysuje domek, kwiatek” organizowany był przez Przedszkole nr 95 w Warszawie. Tym razem użyliśmy wycinanek i nalepek, które przykleiliśmy w formie kwiatów. Dzieci dostały dyplomy z wyróżnieniem oraz przepiękne książki z podpisem autora p. Barbary Ciemskiej.