
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Po raz ostatni w tym roku szkolnym odbyło się spotkanie w ramach Przystanku Nadzieja w przedszkolu nr 5. Czerwcowa pogoda i przyroda jest piękna. I takie również było nasze spotkanie. Kolorowe kwiaty wykonane przy użyciu różnych technik, dmuchane niepękające barwne balony powstawały na naszych warsztatach. Wspaniały taniec zaprezentowany przez uczestników dodał kolorytu do naszego spotkania. A trenerka „ubrana w róż” p. Lucyna wspaniale dowodziła ekipą tańczących. Chusty z dzwoneczkami dodały do wspaniałych kolorów piękne dźwięki. Pani Lucyno gdzieś to kiedyś przeczytałam i użyję tego raz jeszcze „Zumba w Pani wykonaniu to prawdziwy majstersztyk”.
Już po raz czternasty Sokółka stała się centrum występów artystycznych, wokalnych, teatralnych dzieci i młodzieży z podlaskich szkół i ośrodków specjalnych, integracyjnych, stowarzyszeń działających na rzecz osób dorosłych z niepełnosprawnościami znanych jako „Wielkie Święto Małego Człowieka” - Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Podlasia. W tym roku po raz kolejny przegląd był współfinansowany ze środków Województwa Podlaskiego, Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im J. Korczaka w Sokółce.
5 czerwca grupa najstarszych uczniów naszej szkoły wzięła udział w zorganizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych ,,Razem” Warsztat Terapii Zajęciowej, Sokólskich Spotkaniach Integracyjnych. Na hali sportowej spotkały się zespoły z placówek województwa podlaskiego, aby rywalizować ze sobą podczas zmagań sportowych. Nasz drużyna pokazała ducha walki i zachowania fair play uczestnicząc w sztafecie zdaniowej, skoku w dal, rzucie do celu. Nagrodą za zdrową i uczciwą rywalizację był puchar, nagroda rzeczowa i pyszny obiad.
W dniu 5.06.2019 roku obchodziliśmy nasze święto - Święto Ośrodka. Zainaugurowaliśmy je uroczystym apelem o godzinie 7.50 z wprowadzeniem pocztu sztandarowego. Następnie cała społeczność szkolna udała się na mszę świętą w intencji uczniów, rodziców i kadry SOSW w Sokółce. Po powrocie delegacje uczniowskie zapaliły znicz pod obeliskiem z wizerunkiem Janusza Korczaka i złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Patrona.
W dniu 05 czerwca 2019 rozstrzygnięto szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „ Moja wymarzona złota rybka” organizatorem którego było Muzeum Złotej Rybki i Szkoła w Dydni. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci tematyką środowiska wodnego ryb, ich anatomią wędkarstwem, ekosystemem rzek, propagowanie wśród dzieci i młodzieży różnych technik plastycznych, rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej, rozwijanie wrażliwości estetycznej.
Dnia 31.05.2019 r. miało miejsce niecodzienne wydarzenie, Dzień Humanistyczny, który w tym roku przebiegał pod hasłem – „Jak nie czytam, jak czytam z Julianem Tuwimem”. Po raz trzeci społeczność naszego Ośrodka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania organizowanego przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z ponad 2000 bibliotek i szkół, w tym z naszym Ośrodkiem.
W dniach 1-2 czerwca 2019 roku wychowawczynie Przedszkola Specjalnego w Sokółce – Agata Gieniusz i Beata Majer-Szałkiewicz uczestniczyły w specjalistycznym szkoleniu z zakresu pracy z dzieckiem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi „Terapia behawioralna w pracy z dzieckiem ze spektrum autyzmu”. Było ono realizowane w ramach projektu pn. „Zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej poprzez dostosowanie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce Przedszkole Specjalne w Sokółce do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami” współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 i Powiat Sokólski, realizowanego we współpracy Powiatu Sokólskiego i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce. Szkolenie zostało przeprowadzone przez panią Kornelię Krajewską – psychologa i pedagoga specjalnego.
Przedszkolaki z grupy „Jagódki” zostały zaproszone z okazji Dnia Dziecka do biblioteki na Os. Zielonym w Sokółce. Zostaliśmy bardzo miło powitani. Pani pokazała nam różne rodzaje książek. Zabawę połączyliśmy z nauką. Porównywaliśmy książki duże-małe, grube-cienkie, czarno-białe i kolorowe. Przeczytałam dzieciom zabawną książkę pt: „Bardzo głodna gąsienica”, z której dzieci utrwaliły liczenie do 10. Doświadczyliśmy tego, iż nauka idzie w parze z zabawą i może być przyjemnością.
Dyrektor SOSW w Sokółce zaprasza do składania ofert na dostawę sprzętu TIK do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Janusza Korczaka Przedszkola Specjalnego w Sokółce w ramach zadania publicznego pn. „Zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej poprzez dostosowanie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce Przedszkole Specjalne w Sokółce do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami”.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji podsumowującej konkurs
„EUROPO JESTEŚMY Z TOBĄ.
15 lat w Unii Europejskiej w Barwach Biało-Czerwonych”
Konkurs realizowany przez Wojewodę Podlaskiego, Kuratorium Oświaty i Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku we współpracy z Podlaską Rodziną Szkół Imienia Bohaterów Walki o Niepodległość Rzeczypospolitej z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Nasze działania:
Społeczność ośrodka zawsze chętnie czci pamięć ważnych dla naszego narodu dat. Delegacja uczniów i sztandar szkoły uczestniczyli w obchodach majowych świąt narodowych. Uczniowie wykonali dekoracje, którymi uczciliśmy święto Konstytucji 3 Maja, Flagi Państwowej oraz 15-lecie członkostwa Polski w UE.
Szukaliśmy informacji u włodarzy naszego miasta i powiatu, by u źródła dowiedzieć się jakie korzyści i sukcesy odnieśliśmy przez 15 lat w UE – wywiad, gala.
Następnie odwiedziliśmy miejsca, które uległy przemianie, by uwiecznić je w konkursie i wystawie fotograficznej.
Działaliśmy wspólnie z rodzicami, którzy aktywnie włączyli się w nasze uroczystości, dopingowali nas i uczestniczyli wraz z nami w zawodach sportowych, oklaskiwali nasze europejskie stroje i pomagali dekorować szkołę.
Jedną ze wspaniałych akcji był Mityng – Rodzinny Bieg dla Europy.
Dzień kulinarny „Barwy i smaki Europy”, pokazał jak jesteśmy kreatywni w tworzeniu biało-czerwonych potraw, a tort w kolorach UE i Polski był słodkim zwieńczeniem naszych zmagań.
Kolejny dzień „Podróż po Europie”- to prawdziwa eskapada do europejskich krajów. Klasy wykonały plakaty zawierające informacje o wylosowanych krajach, przybliżając muzykę, historię, ważne postaci.
Zwieńczeniem naszych podróży było ognisko w rytmach i barwach europejskich.
Dzięki wycieczce na przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej zapoznaliśmy się ze specyfiką pracy na granicy Polski z Białorusią, która jest zarazem wschodnią granicą Unii Europejskiej.
Na koniec sprawdziliśmy wiedzę o Polsce w UE, w Quizie oraz zasadziliśmy Dąb Pamięci, by upamiętnić okrągłą rocznicę obecności Polski w UE i nasze działania.
Podczas ŚWIATOWEGO DNIA BEZ TYTONIU tj. 31 maja, któremu przewodziło hasło "Tytoń i zdrowie płuc", uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i wychowawcy aktywnie włączyli się w działania promujące życie wolne od dymu tytoniowego. Wykonali oni plakaty ukazujące szkodliwe skutki palenia: zdrowotne i ekonomiczne. Zachęcali wszystkich do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Przygotowali gazetę tematyczną. Tego dnia, także Rodzice uczniów mogli zobaczyć prace oraz zgłębić wiedzę na temat walki z nałogiem. Żyjmy zdrowo! Wybierzmy ŻYCIE.