Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W kwietniu 2019 r. w ramach kontynuacji kilkuletniej współpracy, w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce została wyeksponowana pokonkursowa wystawa prac plastycznych uczniów SOSW w Sokółce ph. „Tradycje i obyczaje Polaków”.
Przepiękne i kolorowe prace plastyczne nawiązujące do różnorodnych tradycji i obrzędów związanych ze świętami i uroczystościami obchodzonymi na Podlasiu, powstawały w czasie wolnym oraz na zajęciach szkolnych i świetlicowych w internacie. W ich tworzenie chętnie zaangażowali się nie tylko starsi ale również i najmłodsi wychowankowie.
W tym roku 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszym Ośrodku postanowiliśmy uczcić uroczystym apelem. Zebrała się cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Celem apelu było upowszechnianie i pogłębianie wśród uczniów wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, kształtowanie postaw szacunku, tolerancji i akceptacji osób z ASD. Na znak solidarności z osobami z autyzmem uczniowie oraz kadra ubrała się na kolor niebieski, nie zabrakło także błękitnych balonów i wystroju szkoły w kolorze niebieskim.
W piątek 29 marca 2019 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Sokółce odbyło się podsumowanie projektu realizowanego w ciągu ostatniego roku pt. „Jestem Aktywny i Kreatywny”. Do realizacji projektu zaprosiła nas Pani Czesława Kozłowska, która aktywnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji w Białymstoku – autorem projektu. Przedsięwzięcie zostało sfinansowana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Fundacji, PFRON–u, członek zarządu powiatu sokólskiego – p. J. Białomyzy oraz rodzice uczniów.
„Bo warto mieć marzenia,
doczekać ich spełnienia”
De su
„Spełnienia marzeń!”- takie życzenia słyszymy często z różnych okazji.
W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klas V-VI SPU, III GU, VIII SPL, III Gl oraz II B1 i III ZSZ przyczynili się do spełnienia marzeń pięciorga młodych ludzi z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Górze Włodowskiej. Włączenie się w to niecodzienne działanie było możliwe dzięki projektowi eTwinning "Hall of fame- we just need an inspiration", którego założycielem była pani Anna Kaim- nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Podlesiu, a koordynatorami w naszej placówce były panie Urszula Drewniak, Katarzyna Zalewska oraz Zuzanna Szarkowska-Czeczko. Szkołami partnerskimi były: Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Legionów Polskich 1914-1918 w Legionowie, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 3 w Łodzi, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Narwi oraz Szkoła Podstawowa w Brzeziej Łące.
29 marca nasi uczniowie razem z kolegami z sokólskich szkół i przedszkoli uczestniczyli na hali sportowej w baśni muzycznej pt. "W tajemniczej krainie krasnali" Teatru Muzycznego "Duduś". Dzięki pani dyrektor SOSW Elżbiecie Szomko nasi podopieczni mogli obejrzeć widowisko bezpłatnie. Przedstawienie bardzo podobało się uczniom. Na zakończenie otrzymaliśmy drobne upominki:)
Przedszkolaki z grupy "Żabki" wiedzą, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne. Z małą pomocą wychowawczyni przygotowały wiosenną kolorową sałatkę owocową. Była to doskonała okazja do kształtowania nawyków higienicznych: mycia rąk i owoców, kształtowania samodzielności i integracji z rówieśnikami. Maluchy z ogromnym zaangażowaniem przygotowały i mieszały składniki przypominając sobie jednocześnie nazwy owoców i utrwalając kolory. Pyszna sałatka była wyśmienitym, zdrowym deserem i nikt nie marudził przy jedzeniu. Zdjęcia
Dyrektor SOSW w Sokółce zaprasza do składania ofert na dostawę wyposażenia w pomoce dydaktyczne i terapeutyczne, sprzęt multimedialny i TIK do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Przedszkola Specjalnego w Sokółce.
Przedszkolaki uwielbiają zabawy masami plastycznymi, szczególnie takimi, które same stworzą. Dziś w grupie "Żabki" powstała masa solna, która dostarczyła maluchom nie tylko świetnej zabawy, ale i okazji do ćwiczenia sprawnościi manualnej. Mieszanie składników dostarczyło maluchom wielu sensoplastycznych doznań, które mają pozytywny wpływ na umiejętności motoryczne. Spod małych rączek wyszły piękne wiosenne kwiaty i motyle, powstawały też fantazyjne, różnorodne wzory, które są dowodem na to, że wyobraźnia przedszkolaków nie zna granic.
Zdjęcia
Grupa I „Jagódki” po raz kolejny dostała wyróżnienie w konkursie plastycznym pt: „Mój własny anioł”, który organizowany był przez Przedszkole miejskie nr.11 w Będzinie. Dzieci poprzez wykonywane prace doskonalą sprawność manualną, zdolności grafomotoryczne, percepcję wzrokową. Filip K. zajął także III miejsce w konkursie recytatorskim, który odbywał się w naszej szkole. Przedstawił wiersz pt: „Żabka”. Gratulujemy naszym przedszkolakom sukcesów!
Zdjęcia
Dnia 21.03.2019 roku z racji obchodów Pierwszego Dnia Wiosny oraz Światowego Dnia Poezji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Sokółce odbył się II Szkolny Konkurs Recytatorski ph.: „Wiersze o wiośnie”. Celem konkursu było: wyrabianie wrażliwości na piękno języka polskiego, kształtowanie wyrazistej wymowy i przekazanie gotowego tekstu, zachęcanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w życiu ośrodka, a także uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
W dniu 22 marca 2019 r grupa uczniów w składzie: Zosia, Kamil, Kasia oraz Agnieszka, Mateusz, Tomek reprezentowała nasz Ośrodek w VII Integracyjnym Turnieju Bowlingowym w Suwałkach. Turniej był zorganizowany przez Niepubliczną Terapeutyczną Szkołę Podstawową „Bajka” w Suwałkach. Dla części z nich były to pierwsze kroki na torze dla bowlingu, mimo to dali z siebie wszystko, aby tocząc kulę zbić maksymalną liczbę kręgli. Rzuty były różne, niektóre strącały 2 kręgle a inne sprawiały, że od razu padały wszystkie przy okazji zdobywając maksymalną ilość punktów zawodnikowi w danym rzucie. Techniki toczenia również różniły się od siebie. Jednak najważniejsze było to, że wszyscy zdobywali punkty, znakomicie się bawili, na ich buziach gościł uśmiech i mogli nawiązać nowe znajomości.