
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uczniowie klasy I-II-III Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3 SOSW w Sokółce kształcący się w zawodzie „kucharz” pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów zawodowych – p.Bożeny Mróz zaangażowali się w masową produkcję słodkich upominków dla nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz zaproszonych gości na Dzień Edukacji Narodowej. Wypieki w postaci ciasteczek owsianych w ilości 240 sztuk, pakowane po 3 w każdym upominku, to na pewno wielki wyczyn z ich strony. W efekcie uczniowie wyprodukowali 80 słodkich niespodzianek. To przedsięwzięcie wymagało od nich zdyscyplinowania, zaangażowania, pracy w grupie, dokładności, precyzji. Tak ważne zadanie realizowane było na zajęciach praktycznej nauki zawodu, na zajęciach rozwijających zainteresowania – zajęciach rozwijających kulinarnie i zajęciach Szkolnego Koła Kulinarnego.
„Nauczyciel – zawód, misja, powołanie…”
Dnia 11 października 2019r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce odbyła się uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Elżbieta Szomko, która przywitała wszystkich nauczycieli, pracowników Ośrodka oraz zaproszonych gości, w tym przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Sokółce – Panią Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych - Annę Martę Aniśkiewicz oraz Panią Dyrektor PCPR – Alicję Rysiejko.
15 października grupa wsparcia "Przystanek Nadzieja" uczestniczyła w Święcie Ziemniaka w Przedszkolu nr. 1 w Sokółce dzięki zaproszeniu dyrekcji Pania Barbary Dubrówko oraz grona pedagogicznego. To była wspaniała zabawa i kolejna okazja do spotkania członków współpracujących ze sobą kół wolontariusza oraz grupy wsparcia Przystanek Nadzieja jak również społeczności Przedszkola 1. Atrakcji nie brakowało, przypomnieliśmy sobie ile wspaniałych rzeczy można zrobić z ziemniaka. Dobry nastrój, uśmiech, znajomi i przyjaciele towarzyszyli nas w trakcie spotkania.
Zgodnie z art. 13 ust. 1-2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE L 119 z dnia 04 maja 2016 r., s. 1) w związku z realizacją przez Powiat Sokólski projektu pn. „KOMPETENTNI W DZIAŁANIU, KONKURENCYJNI NA RYNKU PRACY” i potrzebą spełnienia obowiązku prawnego wynikającego z ww. przepisów w załączeniu przesyłam treść klauzuli informacyjnej. Klauzula informacyjna dotyczy wszystkich osób, które przystąpiły do projektu lub wzięły udziału w realizacji projektu pn. „KOMPETENTNI W DZIAŁANIU, KONKURENCYJNI NA RYNKU PRACY”.
11 października 2019r. - to wielki dzień dla uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3 SOSW w Sokółce, a w szczególności dla Patryka, Małgorzaty – uczniów klasy III i Justyny – uczennicy klasy II, którzy pod opieką wychowawcy klasy p.Bożeny Mróz udali się na Halę Sportową przy Zespole Szkół w Sokółce, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie Stypendiów Naukowych dla uzdolnionej młodzieży. W tak uroczystym dniu zostały wręczone certyfikaty potwierdzające status Stypendysty Starostwa Sokólskiego oraz Stypendia Naukowe w ramach projektu pn. „Kompetentni w działaniu, konkurencyjni na rynku pracy”.
Białystok 10 października 2019 roku
Październikowa kapryśna aura nie zniechęciła zawodników siedmiu podlaskich klubów sportowych Olimpiad Specjalnych rywalizujących podczas VII Podlaskiego Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych na stadionie BOSiR w Białymstoku w dniu 10 października 2019 roku. Głównym celem, jaki przyświecał organizatorom zawodów była popularyzacja lekkiej atletyki jako dyscypliny sportu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Olimpiadach Specjalnych, podsumowanie efektów szkoleniowych i rehabilitacyjnych uzyskanych w czasie treningów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, rozpowszechnienie idei Olimpiad Specjalnych w Regionie Podlaskim oraz integracja ze społeczeństwem.
Nowy bus, który będzie woził uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka, został oficjalnie przekazany szkole. Pojazd zakupiony został przez Starostwo Powiatowe w Sokółce z dofinansowaniem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w projekcie „Sprawni i samodzielni…, bo mobilni” w ramach obszaru D Programu wyrównywania różnic między regionami III.
Nowy autobus, to 21-miejscowy mercedes, którym dzieci niepełnosprawne codziennie będą dowożone do szkoły.
W dniu 8.10.2019r. odbyło się szkolenie dla rodziców i nauczycieli - członków stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” na temat: „Sposoby radzenia sobie z zachowaniami trudnymi osób niepełnosprawnych”. Prowadzącym szkolenie był Pan Jacek Kielin – psycholog z ośrodka wspierania nauczycieli i terapeutów STREFA DOBRYCH EMOCJI z Poznania.
Podczas szkolenia uczestnicy otrzymali praktyczne wskazówki oraz wymienili się doświadczeniami na temat zachowań trudnych dzieci i młodzieży. Rodzice mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z prowadzącym. Przedstawione propozycje radzenia sobie z problemami pomogą lepiej radzic sobie w sytuacjach wychowawczych. Zdjęcia
W 2019 roku przypada stulecie powstania Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jednym z wydarzeń wpisujących się w bogaty program jubileuszowy jest zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu plastycznego dla szkół podstawowych pt. „Olimpijskie stulecie”. Cele konkursu to: upowszechnienie wiedzy o historii Polskiego Komitetu Olimpijskiego, upowszechnienie wiedzy o historii letnich i zimowych Igrzysk Olimpijskich, promowanie zasad fair play i idei olimpijskiej, promowanie aktywności sportowej i artystycznej w środowisku szkolnym.
W ramach kontynuacji upowszechniania idei czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, w nowym roku szkolnym 2019/2020 w internacie SOSW w Sokółce od września już po raz kolejny rozpoczęła się Akcja ph. „Czytanie na dobranoc”. Jest ona zaplanowana na I półrocze, z możliwością kontynuacji działań również w II semestrze. Realizacją zadań w ramach upowszechniania czytelnictwa zajmują się wychowawczynie internatu p. Beata Boguszewska i Katarzyna Bubieniec. Przeprowadzone zajęcia będą dokumentowane wpisami do dziennika wychowawczego danej grupy.