Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniach 12-13-17.10.2016 w SOSW w Sokółce odbyły się zajęcia z zakresu terenoznawstwa w ramach projektu pt „Wspólne przebywanie wzmacnia zaufanie”, realizowanego przez Powiat Sokólski, dofinansowanego przez Wojewodę Podlaskiego w ramach Rządowego Programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Poprowadziły je p. Monika Mróz i p. Marta Kulmaczewska - druhny drużyny harcerskiej „Nieprzetarty Szlak” działającej przy SOSW.
Kolejny dzień działań projektowych pn. „Lepszy start w dorosłe życie uczniów niepełnosprawnych” realizowanego przez Powiat Sokólski współfinansowanego przez MSZ rozpoczął się na sportowo. Od rana, na Hali Sportowej przy ul. A. Mickiewicza w Sokółce było gwarno i wesoło. Tu bowiem odbył się nietypowy mecz piłki nożnej Bumber Ball. Mecz towarzyski Polska – Białoruś był rozegrany w atmosferze gorącego aplauzu kibiców obu drużyn. Zawodnicy ubrani w bezpieczne „dmuchane kule” walczyli zacięcie umieszczając piłkę dźwiękową w bramce przeciwnika.
18.10.2016 grupa uczniów SOS-W w Sokółce uczestniczyła w zabawach w Smykolandii dzięki współpracy opiekuna Koła Wolontariuszy pani Elżbiety Szomko z właścicielką firmy panią Martą Halicką, która umożliwia nam realizację zaplanowanych działań wolontariackich. Dzieci w trakcie pobytu w Smykolandii miło spędziły czas wolny korzystając z interesujących zabawek i urządzeń min: drewnianego domku, toru przeszkód, basenu z kulkami, sali dyskotekowej, ścian do wspinaczki, trampoliny i elementów do podciągania się. Każdy znalazł dla siebie coś fascynującego, rozwijającego wyobraźnię, spostrzegawczość, sprawność fizyczną.
W trakcie tych atrakcji wspierały dzieci wolontariuszki SOS-W, które wiedzą jak służyć pomocą mniej sprawnym min: odprowadzić do toalety, włączyć do zabawy, pomóc w ubieraniu się, wsiadaniu do komunikacji miejskiej. Zdjęcia
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w dniu 14.10.2016r. w naszym Ośrodku, została zorganizowana Uroczysta Akademia. Nagrody dla wyróżniających się swoją pracą nauczycieli oraz pracowników ośrodka wręczyła Pani Dyrektor. Młodzież przygotowała okolicznościowe przedstawienie i skecz inscenizujący trud pracy dydaktycznej. Główną częścią akademii była Gala Oskarów Nauczycielskich. Podstawą do przyznania „Oskara” były głosy oddane w ankietach przeprowadzonych wśród naszych uczniów. Największa liczba głosów oddana na nauczyciela w danej kategorii była równoznaczna z otrzymaniem przez niego nagrody. Nagrodą były pamiątkowe dyplomy. Radości i zaskoczeniu nie było końca.
Dnia 28.09.2016 grupa uczniów SOSW w Sokółce pod opieką p. Agaty Gieniusz i p. Iwony Gieniusz wraz z naszymi gośćmi z Białorusi wyruszyła na wycieczkę do Augustowa. Była to doskonała okazja do integracji i ukazania piękna naszego regionu.
Pierwszym punktem naszej wyprawy stał się mały dworek- Dział historii Kanału Augustowskiego. Z zainteresowaniem wstąpiliśmy w progi tej niewielkiej, lecz jakże ciekawej placówki muzealnej. Sympatyczny pan kustosz okazał się prawdziwą kopalnią wiedzy i z ogromnym zaangażowaniem i pasją przedstawił nam historię budowy Kanału Augustowskiego i losy jego twórcy -Ignacego Prądzyńskiego.
Dnia 13 października 2016r. Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „ Pod Skrzydłami” w ramach realizacji projektu „Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych” zorganizowało zajęcia z zakresu plastyki sensorycznej z udziałem dzieci ze Stowarzyszenia „Zielony Zakątek” i dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sokółce. Projekt został dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Filantropii w Polsce. Podczas zajęć zostały wykorzystane elementy sensoplastyki, które wpływają na stymulację wszystkich zmysłów.
Z wielka niecierpliwością czekaliśmy na wtorkowy poranek, 27 września, kiedy to wraz z gośćmi ze Specjalnej Szkoły z Internatem nr 2 dla Dzieci z Wadami Wzroku w Mołodecznie, mieliśmy zwiedzać najpiękniejsze zakątki naszego regionu, my, grupa wychowanków SOSW z opiekunami p. Kasią Zalewską i p. Agnieszką Ambrożko.
Pierwszy etap prowadził do Białegostoku, gdzie spacerem przez przepiękny jesienny park Planty przeszliśmy do ogrodów Pałacu Branickich. Pałac Branickich w Białymstoku jest zaliczany do najpiękniejszych realizacji barokowej architektury w tej części Europy.
W dniu 13.10.2016r. o godzinie 17.00 w internacie SOSW w Sokółce odbyły się otrzęsiny nowych wychowanków, przygotowane przez MRI pod opieką Marty Kulmaczewskiej. Podczas otrzęsin dziesięcioro wychowanków dołączyło do naszej internackiej wspólnoty. Byli to: Damian, Angelika, Paweł, Natalia, Dawid, Dariusz, Jakub, Klaudia, Mateusz i Karol. Tego popołudnia nowicjusze musieli się popisać odwagą, wytrwałością, mądrością i sprytem, a także wcielić się w rolę grzecznych kotków. Musieli pokonać przygotowane przez członków MRI specjalne zadania.
Hura! Krzyknęliśmy wszyscy, kiedy pani Dyrektor przekazała informację, że goście z Mołodeczna przekroczyli granicę z Polską. Czekaliśmy w napięciu, gdyż byli to niecodzienni goście. Trzy kwadranse później powitaliśmy wszystkich przybyłych – 23 uczniów wraz z dyrekcją i opiekunami ze Specjalnej Szkoły z Internatem nr 2 dla Dzieci z Wadami Wzroku w Mołodecznie. W uroczystym powitaniu uczestniczył także pan Starosta Piotr Rećko. Zostały wymienione serdeczne słowa i uściski.
11 października 2019r. - to wielki dzień dla uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 3 SOSW w Sokółce, a w szczególności dla Patryka, Małgorzaty – uczniów klasy III i Justyny – uczennicy klasy II, którzy pod opieką wychowawcy klasy p.Bożeny Mróz udali się na Halę Sportową przy Zespole Szkół w Sokółce, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie Stypendiów Naukowych dla uzdolnionej młodzieży. W tak uroczystym dniu zostały wręczone certyfikaty potwierdzające status Stypendysty Starostwa Sokólskiego oraz Stypendia Naukowe w ramach projektu pn. „Kompetentni w działaniu, konkurencyjni na rynku pracy”.
Od 15 września do 15 grudnia 2016 r. Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”' w Sokółce realizuje projekt pt. „Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerami Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w realizacji projektu są: Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Stowarzyszenie „Zielony Zakątek” w Sokółce.