
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
„Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt
Już dziś wyruszaj z nami tam
Zobaczysz jak, przywita pięknie nas
Warszawski dzień…”
Uczestnicy projektu ,,Sprawni i Samodzielni”, uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy, realizowanego w ramach Rządowego Programu Bezpieczna +, dzięki umowie zawartej pomiędzy Podlaskim Kuratorem Oświaty w porozumieniu z Wojewodą Podlaskim, a Starostą Sokólskim, we czwartek 09 listopada ruszyli na wycieczkowy szlak, który wiódł do Warszawy. O godzinie 6.30 zajęli miejsca w pociągu relacji Sokółka-Białystok, by po 40 minutach przesiąść się docelowo do pociągu „Orzeszkowa” relacji Białystok-Warszawa i już po nieco ponad dwóch godzinach powitał nas warszawski poranek.
W ramach Rządowego Programu Bezpieczna + Projekt "Sprawni i Samodzielni" w październiku 2017 roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce wzięli udział w 4 godzinnych warsztatach pt.. "Jestem bezpieczny w sieci". Zajęcia dla uczniów Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy prowadziła pani Marta Kawrygo-Leonowicz a dla uczniów klas Gimnazjum pani Ewa Winśka.
Pod koniec października uczennice SOS-W w Sokółce Ania i Natalia uczestniczyły w warsztatach kulinarnych „Jestem tym, co jem” pod opieką nauczycielki Elżbiety Szomko zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Barka” w Sokółce. W trakcie spotkania uczennice realizowały zadania wolontariackie jak również zwiększały własną świadomość i odpowiedzialność za zdrowie wzbogacając wiedzę i umiejętności w zakresie zdrowego żywienia. Przygotowanie pysznych gofrów z dużą ilością różnorodnych owoców było nowym doświadczeniem kulinarnym jak również wspaniałą zabawą. Galeria
Organizator: Elżbieta Szomko
W dniu 24.10.2017 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce odbyło się uroczyste Spotkanie Osób Niepełnosprawnych. Inicjatorem spotkania był Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów działający w Sokółce. W imprezie wzięli udział podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Impreza została przygotowana przez członków Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” i SOSW w Sokółce.
20 października 2017r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym odbyły się warsztaty dla rodziców uczniów klas gimnazjalnych oraz przysposabiających do pracy pod hasłem „Jestem bezpieczny w sieci”. Zajęcia dla rodziców to jedno z działań projektu ,,Sprawni i Samodzielni” realizowanego w ramach Rządowego Programu Bezpieczna +, dzięki umowie zawartej pomiędzy Podlaskim Kuratorem Oświaty w porozumieniu z Wojewodą Podlaskim, a Starostą Sokólskim. Celem warsztatów było podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież oraz ich rodziców. Warsztaty dla rodziców poprowadziły panie: Ewa Wińska i Marta Kawrygo-Leonowicz.
„Portret mojej pani” to temat na jaki powstały prace, wykonane różnymi technikami plastyczno-technicznymi przez wychowanków internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sokółce. Pomysł przedstawienia swoich ulubionych wychowawców i nauczycieli w formie plastycznej, wypłynął od członków Młodzieżowej Rady Internatu SOSW w Sokółce pod opieką p. Z. Biernackiej.
W dn. 19.10.2017 r. Młodzieżowa Rada Internatu pod opieką p. Zyty Biernackiej, zorganizowała dyskotekę, podczas której odbyły się uroczyste „Otrzęsiny” nowoprzybyłych wychowanków. W tym roku szkolnym do naszej społeczności dołączyli: Grażyna, Patryk, Janek, Mateusz, Karolina i Dawid.
Nowi wychowankowie musieli przejść próbę siły i charakteru, by zasłużyć na zaszczytne miano wychowanka internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce.
17 października 2017r. mogliśmy uczestniczyć w pierwszym w tym roku szkolnym Internetowym Teatrze TVP dla Szkół. Była to znana większości „Księga dżungli” wystawiona przez aktorów teatru Arlekin w Łodzi.
Autorem inscenizacji jest mieszkający w Islandii światowej sławy lalkarz Bernd Ogrodnik, którego mistrzowski pokaz „Metamorfozy” można było oglądać w Łodzi w 2015 r. na pierwszym Festiwalu AnimArt. Międzynarodową sławę zyskał dzięki zaprojektowaniu marionetek, które zagrały w filmie „Strings” (polski tytuł to „Zemsta Habalończyka”). Muzykę do przedstawienia komponuje pochodzący z Łodzi, znany artysta-multiinstrumentalista, znawca muzyki hinduskiej - Lucjan Wesołowski". W przedstawieniu wykorzystane zostały rzadko spotykane Marionetki Długoniciowe - lalki zawieszone na około 6 metrowych sznurkach.
W środę 18 października cała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Sokółce tradycyjnie już uczestniczyła w dorocznej Spartakiadzie Szkolnej pod hasłem „Aktywniej razem!”. Patronat nad imprezą objął Starosta Powiatowy Piotr Rećko, a organizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod skrzydłami” oraz nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Uczniowie SOSW w Sokółce, uczestnicy projektu ,,Sprawni i Samodzielni” realizowanego w ramach Rządowego Programu Bezpieczna +, dzięki umowie zawartej pomiędzy Podlaskim Kuratorem Oświaty w porozumieniu z Wojewodą Podlaskim, a Starostą Sokólskim odbyli 17 października 2017 r. kolejną wycieczkę. Tym razem w celu wzbogacenia swoich wiadomości o ekologicznym odżywianiu się, szczególnie o sposobach wypieku chleba według 70-letniej tradycji i receptury. Możliwe to było w Gospodarstwie Agroturystycznym "Młynareczka" Pani Grażyny Zaniewskiej w Malawiczach Górnych.