
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
27 kwietnia 2017 r. w godz. 9-10 w świetlicy szkolnej odbyła się coroczna impreza proekologiczna, którą zorganizowały we współpracy p. E. Margielewicz p. K. Bubieniec. Wspólna zabawa miała na celu popularyzację wiedzy przyrodniczej, ekologicznej i matematycznej, wzbogacanie słownictwa, kształtowanie postaw proekologicznych, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, rozbudzanie zainteresowań i rozwijanie umiejętności manualnych.
W kwietniu 2017 roku współorganizowaliśmy warsztaty taneczne w ramach realizacji przez nasze koło wolontariusza przedsięwzięcia „Przystanek Nadzieja” Gospodarzem tego spotkania oraz instruktorem zajęć tanecznych zumby była Dyrektor Przedszkola nr 5 Lucyna Szymańska. Nasze działania polegały na ustaleniu dogodnego dla wszystkich terminu zajęć i przygotowanie słodkiego poczęstunku. W trakcie zajęć zumby godnie nas reprezentował Daniel z PDP. Jego gracja ruchów zaskakiwała uczestników. Po zajęciach zumby czekał na nas poczęstunek i spotkanie przy herbatce z innymi uczestnikami zajęć min: kołami wolontariusza ze Starej Kamionki, Geniusz, Przedszkola nr 1, uczestnikami przedsięwzięcia „Przystanek Nadzieja” oraz rodzicami, którzy coraz chętniej włączają się w nasze działania.
10 kwietnia 2017r na hali sportowej przy ul. Mickiewicza 11 w Sokółce odbyła się Powiatowa Gala Sportu 2017. Naszą szkołę reprezentowała Ewa, Martyna, Natalia, Wiktoria, Agnieszka, Ania, Karolina, Paweł i Kamil. Mieliśmy okazję poznać ,,Najlepszych z najlepszych” z naszego powiatu w dziedzinie naukowej, sportowej i artystycznej.
Najlepszym sportowcem SOSW została Ewa, nasza uczennica, która na przestrzeni lat wielokrotnie stawała na podium podczas zawodów sportowych o szczeblu wojewódzkim, przez co udowodniła wszystkim, że praca i motywacja jest drogą do sukcesu. Nasze tancerki natomiast uświetniły tę uroczystość prezentując układ taneczny ,,Chocolate choco choco”.
W dniu 26 kwietnia 2017 roku czteroosobowa reprezentacja Klubu Sportowego „Sokół” Olimpiad Specjalnych wzięła udział w IX Podlaskim Mityngu w Biegach Przełajowych. Gospodarzem zawodów sportowych był Klub Sportowy „Kormorany” działający przy Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie. Wszyscy nasi zawodnicy pokazali niezwykły hart ducha i ogromną wolę walki. Każdy z naszych sportowców, niezależnie od wyniku medalowego jest przykładem i inspiracją, jak godnie i sumiennie, ale też z radością i entuzjazmem podchodzić do przeszkód, które życie stawia nam na drodze. Dorobek medalowy naszych reprezentantów również jest wart podkreślenia.
Dzieci i młodzież bardzo wcześnie sięgają po różne materiały plastyczne pozwalające wyrażać siebie zarówno na płaszczyźnie kartki, jak i w przestrzeni. Pedagog w konsultacji z psychologiem dostrzegła potrzebę ukazania dużych zasobów manualnych naszych uczniów.
Promowanie twórczości artystycznej naszych podopiecznych ma na celu wzmocnienie ich poczucia wartości, wiarę we własne możliwości, akceptację i podziw otoczenia oraz potrzebę samorealizacji. Umożliwia ono odreagowanie napięć, rozwijają twórcze myślenie oraz wyobraźnię. Kształtują też pamięć wzrokową, zręczność manualną i zdolność przeżywania.
Tradycyjnie jak co roku przed Świętami Wielkanocnymi w dniu 11 kwietnia cała społeczność ośrodka oraz zaproszeni goście zgromadzili się na spotkaniu wielkanocnym. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia w wykonaniu uczniów pt. „Wielkanoc puka do drzwi”. Celem spotkania była nie tylko integracja społeczności placówki, ale też wspólne kultywowanie tradycji polskich związanych z obchodami najstarszego i najważniejszego dla chrześcijan Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Szkolne Koło Wolontariusza Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce pod kierunkiem opiekuna zorganizowało akcję „Pomóżmy Kubie”, do której włączyli się współpracujące z nami wolontariusze. Przedstawiliśmy społecznościom szkolnym Kubę H., który ma sześć lat. Od urodzenia z porażeniem czterokończynowym, zespołem Prader-Willego. Nie mówi, nie siedzi, nie chodzi. Cierpi na spastyczne przykurcze, opóźniony rozwój psychoruchowy, przewlekła niewydolność oddechowa, oddycha z pomocą respiratora. Wymaga codziennej rehabilitacji i specjalistycznego sprzętu. Postanowiliśmy zebrać Kubusiowi rzeczy niezbędne do codziennego funkcjonowania i pielęgnacji takie jak min: chusteczki, pieluchy, soczki, zupki w słoiczkach, mleko Bebiko 5 junior, zabawki, książki.
Przedszkole nr 2 w Sokółce zorganizowało Konkurs Plastyczny na temat „Polskie ptaki” skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Celem konkursu było: rozbudzanie twórczej inwencji dziecka i kreatywności, rozwijanie indywidualnych zdolności plastycznych, budzenie zainteresowania różnymi technikami plastycznymi, upowszechnianie wiedzy na temat ptaków, ich życia oraz rozwijanie wśród dzieci wrażliwości na piękno przyrody.
30 marca 2017 r. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu odbyły się XVIII Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Tenisie Stołowym „Sprawni – Razem” (placówek kształcenia specjalnego). Sześcioro zawodników SOSW w Sokółce pod opieką p Doroty Kozaczyńskiej i Katarzyny Zalewskiej wzięło udział w zawodach.
Udział w sportowych zmaganiach poprzedziły przygotowania i solidna rozgrzewka. Podczas Turnieju naszym zawodnikom towarzyszyła odrobina stresu i napięcia, ale przede wszystkim była piękna rywalizacja fair play!
„Wiosna w oczach dziecka” to temat na jaki powstały prace, wykonane różnymi technikami plastyczno-technicznymi na zajęciach w internacie SOSW. Pomocy i instruktażu wychowankom w czasie wykonywania prac udzielały wychowawczynie: M. Kulmaczewska, B. Żółtko, K. Bubieniec, E. Wińska, B. Boguszewska.
7 kwietnia 2017 r. prace zostały wyeksponowane na wystawie w Oddziale dla Dzieci Biblioteki Publicznej w Sokółce. Wystawę przygotowały p. B. Boguszewska i K. Bubieniec.
We wtorkowe słoneczne popołudnie 04.04.2017r. wychowankowie grupy I i II internatu pod opieką p. Beaty Tur i p. Małgorzaty Hołowni-Iwanow wybrali się do Muzeum Ziemi Sokólskiej. Celem wycieczki było poznanie tradycji i obyczajów Świąt Wielkanocnych na dawnych terenach sokólszczyzny. Na początek pani z muzeum pokazała nam jak wyglądał dawny stół wielkanocny. Stał na nim krzyż, owies zasiany w doniczce - symbol wiosny, babka świąteczna, chleb, koszyczek ze święconką. Pani opowiadała nam o Wielkim Tygodniu. Pokazywała jak kiedyś wyglądała palma wielkanocna. Była ona robiona z gałązek wierzby. Dawniej wierzono, że wierzba posadzona koło domu chroniła od pożaru, koło studni zaś chroniła przed zatruciem wody. Posadzona na polu gwarantowała dobry urodzaj.