10.10.2016r. odbyła się kolejna  transmisja teatralna w ramach projektu Internetowy Teatr TVP dla Szkół. Tego dnia mogliśmy podziwiać spektakl pt. „Baśń o Rycerzu bez Konia” z Teatru Banialuka w Bielsku-Białej. Baśń Marty Guśniowskiej w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego "... to dowcipne i wciągające widowisko familijne, opowiadające przygody Rycerza bez konia i Konia bez rycerza, którzy szukają siebie nawzajem. Obok tytułowych bohaterów w przedstawieniu pojawią się uwięziona w wieży królewna, źli rozbójnicy, czarodziejka z magiczną kulą i straszny smok". Przedstawienie zachwyciło nas dowcipnymi piosenkami oraz znakomitymi kreacjami aktorskimi.

organizatorzy: Marta Tolko-Kuziuta, Marta Kawrygo-Leonowicz

http://www.soswsokolka.pl/images/news/img_1662.jpgW dniu 5 października nasz Ośrodek odwiedziły panie policjantki. Przeprowadziły z uczniami pogadankę  na temat poruszania się po drogach. Omówiły one podstawowe zasady związane z przechodzeniem przez jezdnię i bezpieczeństwem przy drodze. Stróże prawa uświadomili uczniom jak ważne jest to, aby zawsze być widocznym, zwłaszcza poruszając się w miejscach takich , gdzie nie ma chodnika  oraz po zmroku. Policjantki zwróciły się również do uczniów z apelem, aby w trakcie jazdy samochodem dbali o swoje bezpieczeństwo i przypominali rodzicom o konieczności używania fotelików i pasów bezpieczeństwa. Przestrzegły przed  konsekwencjami przechodzenia przez jezdnię  w miejscach  niedozwolonych.

We wrześniu 2016 r w SOSW w Sokółce rozpoczął się pierwszy etap realizacji projektu pn „Wspólne przebywanie wzmacnia zaufanie” realizowanego przez Powiat Sokólski, dofinansowanego przez Wojewodę Podlaskiego w ramach Rządowego Programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”. Zorganizowane zostały szkolenie dla nauczycieli  pt. „Podstawy komunikacji empatycznej w pracy z uczniem/wychowankiem” oraz szkolenie dla rodziców pt. „Komunikacja empatyczna jako metoda ułatwiająca kontakt z dzieckiem (wychowankiem)”. Zajęcia poprowadziła pani Elżbieta Powichrowska z Ośrodka Terapii Uzależnień „ETAP” z Białegostoku.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_468/6.jpgWe wrześniu 2016 roku pięciu uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wzięło udział w Konkursie Plastycznym o tematyce ekologicznej „W kropelce wody” zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych w Siemiatyczach w ramach projektu „Zostań przyjacielem wody” współfinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

http://www.soswsokolka.pl/images/kino.jpg27.09.2016 uczniowie klas I, II, III PDP pod opieką pani Marty Kawrygo-Leonowicz i Pani Magdaleny Słyż uczestniczyli w happeningu zorganizowanym z pod kinem Sokół, z okazji Dania Białej Laski. Jednocześnie świętowano jubileusz 65-lecia założenia Polskiego Związku Niewidomych, a w szczególności Koła Terenowego w Sokółce. Na znak solidarności z osobami niewidomymi każdy z uczestników miał przypięty biały kwiat. Podczas happeningu mogliśmy podziwiać występy różnych zaproszonych gości. Uczniowie naszego ośrodka wystąpili z montażem słowno-muzycznym do piosenki „Mam tę moc”.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_467/dsc_0723.jpg26 września 2016 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony 77 rocznicy ataku radzieckiego na Polskę, który miał miejsce 17 września 1939 roku. Atakując tego dnia Polskę Związek Radziecki realizował postanowienia paktu Ribbentrop - Mołotow zawartego w Moskwie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w dniu 23 sierpnia 1939 roku. Apel przygotowali uczniowie klas I, II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz uczeń klasy I Gimnazjum.

Dnia 23.09.2016 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 96 rocznicy Bitwy nad Niemnem. Uczniowie - Damian, Michał i Damian pod opieką pani Magdy Słyż przypomnieli wszystkim zgromadzonym, iż zwycięska bitwa warszawska, chociaż stanowiła przełomowy moment w wojnie polsko-bolszewickiej nie doprowadziła do jej ostatecznego zwycięstwa. To właśnie operacja niemeńska, choć nieco zapomniana, przyczyniła się do całkowitego rozbicia sił nieprzyjaciela.

W dniach 21-22 września 2016r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce przebywali nauczyciele ze Specjalnej Szkoły z Internatem nr 2 dla Dzieci z Wadami Wzroku w Mołodecznie, którzy uczestniczyli w szkoleniu z zakresu doświadczania świata, zorganizowanym w związku z realizacją projektu pn. „Lepszy start w dorosłe życie uczniów niepełnosprawnych” w ramach środków przyznanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z konkursu Polska Pomoc Rozwojowa 2016, Starostwu Powiatowemu w Sokółce.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_466/046.jpgW dn. 22.09.2016 r. w SOSW po raz kolejny odbyły się wybory do władz Młodzieżowej Rady Internatu na nową kadencję. Intensywne przygotowania rozpoczęły się już kilka dni przed, kandydaci startujący w wyborach przygotowali swoje plakaty z programem wyborczym. Oferty były różnorodne: od propozycji spędzania wolnego czasu na wycieczkach rowerowych, ogniskach, czytaniu bajek, grach i zabawach, konkursach, spacerach, dyskotekach a nawet pieczeniu ciasteczek, po pomoc w codziennych sprawach potrzebującym czy zwykłe koleżeńskie rozmowy.

http://www.soswsokolka.pl/images/teatr.jpg19.09.2016r. obejrzeliśmy pierwszy w tym roku szkolnym Teatr Internetowy TVP dla Szkół. Był to spektakl pod tytułem „Tajemnica Wesołego Miasteczka” Teatru Arlekin w Łodzi. Był to „bajkowy, barwny i wesoły spektakl realizowany w rzadkiej technice pacynek”. Dwa sympatyczne Misie Patysie przeżywały wiele ciekawych przygód, po drodze poznając nowych przyjaciół. Spektakl kierowany był do najmłodszej widowni. Mimo początkowych trudności technicznych w transmisji spotkał się z ciepłym przyjęciem.

http://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_469/dsc_0431_copy.jpg18 września w naszej miejscowości obchodzono Uroczystości 96 rocznicy Bitwy Niemeńskiej. Naszą szkołę  na tej uroczystości reprezentował poczet sztandarowy: Karolina, Paweł, Michał pod opieką pani Małgorzaty Zajczyk. Po mszy św. w Kościele Kolegiackim pw. Św. Antoniego nastąpił przemarsz uczestników pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu odbyła się uroczystość patriotyczna: zakończenie III sztafety Niepodległościowej, wystąpienia okolicznościowe, salwa honorowa na cześć Bohaterów Bitwy Niemeńskiej oddana przez Kompanię Honorową 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz złożenie wieńców.