
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
„Był sobie pewien malarz artysta,
Co namalował obrazów trzysta
Wszystkie te dzieła, płótno za płótnem,
jak dorożkarski koń były smutne – i tylko jedno było wesołe
bo namalował tam swoją szkołę.
W czerwieni, złocie, różu i bieli
Zrobił portrety nauczycieli.
I krzyknął stojąc przy swoim dziele:
Niech żyją wszyscy nauczyciele”
W październiku odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizacji przedsięwzięcia „Przystanek Nadzieja”, w którym tradycyjnie uczestniczyli uczniowie SOSW - Daniel i Mateusz pod opieką nauczycielki Zuzanny Szurkowskiej Czeczko, w tym także nasz przedszkolak z rodzicami jak również zaprzyjaźnione koła wolontariuszy. W programie były: zwiedzanie stadniny, indywidualna jazda konna, emocjonujący pokaz jazdy ze skokami przez przeszkody, zabawy i gry dla najmłodszych uczestników oraz poczęstunek. Organizatorem spotkania była nauczycielka Elżbieta Szomko we współpracy ze Stowarzyszeniem Barka w Sokółce, Szkołą Podstawową w Geniuszach.- gospodarzem tego spotkania jak również Szkołą Podstawową w Starej Kamionce, która udostępniła nam na przejazd swój autokar. W dobrych humorach, pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy do rodzinnych domów.
Projekt ,,Sprawni i Samodzielni” w ramach Rządowego Programu Bezpieczna +, dzięki umowie zawartej pomiędzy Podlaskim Kuratorem Oświaty działającym na podstawie Porozumienia z dn.16 maja 2016 r. zawartego pomiędzy Wojewodą Podlaskim, a Powiatem Sokólskim reprezentowanym przez Starostę Sokólskiego.
W miesiącu wrześniu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce został zrealizowany następny etap projektu „Sprawni i samodzielni” jakim były zajęcia warsztatowe pod nazwą „Wiem, kim jestem”.
Informujemy, że Starostwo Powiatowe w Sokółce rozpoczyna działania w ramach projektu pn. „Kompetentni i wykwalifikowani” w zakresie pomocy stypendialnej, które skierowane jest do uczniów szczególnie uzdolnionych, zwłaszcza w przedmiotach zawodowych.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczególami oraz regulaminem projektu dostępnymi na stronie Starostwa Powiatowego:
Szkolne Koło „Jestem Wolontariuszem” SOS-W w Sokółce pod opieką nauczycielki Elżbiety Szomko wzięło udział w ogólnopolskim konkursie MEN „Wolontariusz Roku”.
Do konkursu nadesłano blisko 400 filmów. Komisja konkursowa była pod wrażeniem każdej z nadesłanych prac i jej zdaniem skala podejmowanych przez wolontariuszy działań zasługuje na najwyższe uznanie i wyróżnienie. Stąd też dyplom, który otrzymaliśmy na adres placówki. Zachęcamy również do obejrzenia naszego filmu konkursowego promującego działania szkolnego Koła „Jestem Wolontariuszem”, a było ich wiele.
„Gdy uczeń osiąga coś dzięki nauczycielowi,
nauczyciel również czegoś się uczy”.
/P. Coelho/
26 września 2017 w swoim czasie wolnym zaprosiłam rodziców i dzieci z przedszkola działającego od tego roku szkolnego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce na popołudniowe zajęcia otwarte. Celem zajęć było wykonanie pracy plastycznej na konkurs „Przedszkole moich marzeń”, do którego zgłosiłam przedszkolaki.
Ciepła, słoneczna wczesnojesienna aura sprzyjała zawodnikom podlaskich klubów sportowych Olimpiad Specjalnych rywalizujących podczas VI Podlaskiego Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych na Stadionie BOSiR w Białymstoku dnia 27 września 2017 roku. Zawodnicy naszego Klubu Sportowego „Sokół" OS pod czujnym okiem trenerów: Elżbiety Margielewicz i Moniki Mróz zdobyli medale w następujących konkurencjach:
28 września 2017 roku nasze wolontariuszki Natalia i Agnieszka pod opieką nauczycielki Elżbiety Szomko uczestniczyły w warsztatach „Przystanek Nadzieja - promocja zdrowego stylu życia” zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Barka”. Naszym zadaniem w trakcie tego przedsięwzięcia było wspieranie osób niepełnosprawnych z powiatu sokólskiego, aktywny udział w warsztatach. Zdrowy styl życia to przede wszystkim ruch, a tego w proponowanym przedsięwzięciu nie zabrakło. Atrakcyjne zajęcia zumby przeprowadziła instruktorka Lucyna Szymańska.
W dn. 27.09.2017 r. w SOSW po raz kolejny odbyły się wybory do władz Młodzieżowej Rady Internatu na nową kadencję. Intensywne przygotowania rozpoczęły się już kilka dni przed, kandydaci startujący w wyborach przygotowali swoje plakaty z programem wyborczym. Oferty były różnorodne: od propozycji spędzania wolnego czasu na wycieczkach rowerowych, ogniskach, czytaniu bajek, grach i zabawach, wyjściach do kina, na basen, konkursach, spacerach, dyskotekach a nawet założeniu sklepiku w internacie, po pomoc w codziennych sprawach potrzebującym czy zwykłe koleżeńskie rozmowy.
23 września 2017 roku dwóch uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Daniel i Michał pod opieką nauczycielki Elżbiety Szomko mieli zaszczyt uczestniczyć w niezwykłym projekcie ph. „Spotkanie z kulturą Romską”. Poprowadził je przewodniczący Rady Światowej Romów Stanisław Stankiewicz. Wykład przeplatany utworami muzycznymi był podzielony na kilka segmentów, które dostarczyły nam ogrom wiedzy na temat Romów. Na scenie zaprezentowały się grupa Cygańskie Serca z Igrył, da Elena Rutkowska i Cygańskie Czary oraz gościnnie muzycy z Białorusi.
W dn. 19.09.2017 r. dzieci i młodzież naszego internatu spotkali się wspólnie z wychowawcami na ognisku, zorganizowanym przez wychowanków najstarszej grupy. To już nasza tradycja, że podczas ogniska uroczyście witamy naszych nowych kolegów i koleżanki, którzy dołączyli do nas w tym roku szkolnym. Była to okazja do poznania się i integracji z nowymi wychowankami. W roku szkolnym 2017/2018 do naszej społeczności dołączyli: Karol, Mateusz, Dawid, Karolina, Patryk i Jan.
Nie zabrakło takich atrakcji jak wspólne śpiewanie, zabawy z chustą klanza na świeżym powietrzu oraz pieczenie pysznych kiełbasek. W formie ciekawej pogadanki wychowawcy przypomnieli nam zasady bezpiecznego korzystania z placu zabaw.