Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pod koniec listopada odwiedziłam w domu rodzinnym Kubę realizującego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym wczesne wspomaganie rozwoju. Celem wizyty było przekazanie zabawek zebranych przez wolontariuszy z Przedszkola 1. To spotkanie zaowocowało eksplozją pozytywnych emocji Kuby. Nowe zabawki wzbudziły jego zainteresowanie, radość i chęć poznania. Kuba testował piłeczki, klocki w kształcie figur geometrycznych, ciekawą literaturę dziecięcą, maskotki, telefon z klawiaturą literową i pianinkiem oraz dużego pluszowego misia.
W dniu 15.11.2016r. kolejna klasa, tym razem IV i V pod opieką p. Ewy Wińskiej i wsparciu p Małgorzaty Taudul odwiedziła niezwykłą krainę zabaw Smykolandia w Sokółce. Uczniowie oczarowani kolorową scenerią pomieszczeń oraz zgromadzonymi zabawkami i sprzętem przez 2 godziny świetnie się bawili, zapominając o codziennych trudnościach z jakimi się zmagają. W bezpiecznych warunkach mogli rozwijać swoje umiejętności psychomotoryczne i cieszyć się nieskrępowaną zabawą. Uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Nie zabrakło także tańca i śpiewu w specjalnie zaaranżowanej sali. W radosnym nastroju wróciliśmy do ośrodka.
11 listopada 2016 roku delegacja z pocztem sztandarowym w składzie: Sandra, Karolina, Paweł i Michał pod opieką p. Ewy Wińskiej wzięła udział w obchodach 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Miejskie uroczystości rozpoczęły się liturgią świętą w Cerkwi Prawosławnej pw. Św. Aleksandra Newskiego i mszą św. W kościele Kolegiackim pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Następnie pochód na czele z mażoretkami i sokólską orkiestrą dętą udał się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Zgromadzeni wysłuchali przemówień okolicznościowych włodarzy miasta oraz zaproszonych gości. Kolejnym punktem programu był Apel Poległych, a po nim złożenie wieńców przez delegacje ze szkół i instytucji.
"Prawdziwy artysta nie posiada dumy. Widzi on, że sztuka nie ma granic,
czuje, jak bardzo daleki jest od swego celu, i podczas gdy inni podziwiają go,
on sam boleje nad tym, że nie dotarł jeszcze do tego punktu,
który ukazuje mu się w oddali, jak światło słońca."
- Ludwig van Beethoven
Zajęcia w ramach Koła Plastycznego z elementami tańca „Uczeń Artystą” w SOS-W w Sokółce w roku szkolnym 2016/2017 odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Zajęcia prowadzi nauczycielka Elżbieta Szomko Nadrzędnym celem tych zajęć jest budzenie i rozwijanie zdolności twórczych młodych artystów, odkrywanie przez nich własnych możliwości oraz promocja ich młodych talentów na gruncie szkoły i w środowisku lokalnym.
Aby uczcić 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 10.11.2016r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce pod kierunkiem pani Grażyny Tymoszuk i Marty Kawrygo-Leonowicz przygotowali montaż słowno-muzyczny. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia dnia, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Apel miał na celu przybliżenie historii narodu polskiego oraz krzewienie postaw patriotycznych wśród wychowanków ośrodka.
Marta Kawrygo-Leonowicz
Grażyna Tymoszuk
We czwartek 10.11.2016 wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z nauczycielką Magdą Słyż oraz zaprzyjaźnioną malarka Grażyną Horosz uczestniczyli w organizowanych w Przedszkolu Nr 1 obchodach Święta Niepodległości. Starszaki przygotowały niezwykłą część artystyczną, w której nie zabrakło wierszy, piosenek jak również tańców, a wszystko po to, by pokazać, że w małych sercach drzemie wielki patriotyzm. Przedszkolaki włożyły wiele pracy i wysiłku w naukę kroków poloneza i piękne zaśpiewanie pieśni narodowych.
Wolontariusze z Przedszkola Nr 1 odwiedzili we wtorek (08.11.2016r.) najmłodszych wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Przedszkolaki przyjechały z prezentami – swoimi zabawkami, które postanowiły przekazać zaprzyjaźnionej placówce w ramach akcji „Podziel się zabawką”. Podczas tego spotkania widać było, że inicjatywa ta sprawia wiele radości zarówno dzieciom z SOS-W jak i przedszkolakom.
Dnia 09.11.2016r. wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce uczestniczyli w wycieczce do Pracowni Gancarskiej w Czarnej Wsi Kościelnej w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” projektu pt. ,,Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych”. Projekt został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.
Dnia 8 listopada 2016r. Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w ramach realizacji projektu „Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych” zorganizowało warsztaty plastyczne poświęcone technice pergamano z udziałem uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sokółce i wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Sokółce. Projekt został dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Filantropii w Polsce.
3 listopada 2016r. Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w ramach realizacji projektu „Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych” zorganizowało po raz drugi zajęcia z zakresu sensoplastyki z udziałem dzieci ze Stowarzyszenia „Zielony Zakątek” i dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce. Projekt został dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Akademię Filantropii w Polsce.
8 listopada 2016 roku po raz kolejny dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce spędziły czas w krainie zabaw Smykolandia. Zabawa w Smykolandii jest znakomitym sposobem na wesołe i całkowicie bezpieczne wypełnienie wolnego czasu naszych dzieci, a jednocześnie momentem integracji z absolwentem naszej szkoły – Pawłem P, którego włączyliśmy do realizacji tego przedsięwzięcia.