
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
20 czerwca 2017r. podczas zajęć w internacie odbyła się gra terenowa pod hasłem ,,Jestem bezpieczny w terenie”. Wychowankowie mieli okazję, aby wykorzystać całorocznie zdobywane umiejętności w zakresie orientacji w najbliższym środowisku oraz praktycznie zastosować zasady bezpiecznego poruszania się w terenie. W zabawie wzięły udział wszystkie grupy internackie pod opieką wychowawców. Uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć wskazane miejsca, zachowując zasady bezpieczeństwa oraz właściwego zachowania się w miejscach publicznych. Wychowankowie dzielnie pokonali dość długi dystans, który wyznaczały kolejno zdobywane punkty kontrolne: pomnik Papieża Jana Pawła II przy kościele na Osiedlu Zielonym, Urząd Pocztowy, Biblioteka Publiczna, Urząd Pracy, Polski Dom Gościnny ,,Serce”, hotel ,,Kalinowski”, sklep Jaskółka przy ul. Kryńskiej, hotel nad zalewem sokólskim.
Opiekun Koła „Jestem Wolontariuszem” Elżbieta Szomko zorganizowała we współpracy z nauczycielką Zespołu Szkół Integracyjnych w Sokółce Justyną Szarejko zbiórkę artykułów higienicznych i żywnościowych z przeznaczeniem dla Kuby. Kuba to wspaniały – młody człowiek, który od urodzenia zmaga się z porażeniem czterokończynowym, zespołem Prader-Willego. Nie mówi, nie siedzi, nie chodzi. Cierpi na spastyczne przykurcze, opóźniony rozwój psychoruchowy, przewlekłą niewydolność oddechową, oddycha z pomocą respiratora. Wymaga codziennej rehabilitacji i specjalistycznego sprzętu. Sześciolatek dzielnie walczy z chorobą.
19 czerwca obejrzeliśmy ostatnią w tym roku szkolnym transmisję Internetowego Teatru TVP dla szkół. Spektaklem zamykającym rok szkolny były „Przygody Koziołka Matołka”.
„Postać Koziołka Matołka znają wszyscy – w końcu niewielu kozłom udało się wejść do panteonu ulubionych bohaterów dziecięcych i komiksowych. Najsłynniejszy z nich, stworzony przez Kornela Makuszyńskiego, który zapewnił mu garść szalonych, rymowanych przygód i rysownika Mariana Walentynowicza, który przyprawił mu charakterystyczną bródkę, smukłe rogi i ubrał w czerwone spodenki, sławę zdobył podejmując się dotarcia do Pacanowa. Bo przecież „w Pacanowie kozy kują…”, a kto nie chciałby być kurty na cztery nogi? Koziołek zatem rusza w wielki świat, a że jest postacią odrobinę naiwną, lekko niezdarną, życzliwą, lecz łatwowierną – szybko i sprawnie wpada w tarapaty”.
W dniu 19.06.2017 r. w godzinach popołudniowych wychowankowie grupy IV uczestniczyli w wyjeździe do Stajni Słójka. Każdy uczestnik poznał zasady obchodzenia się z koniem: czyszczenia zwierzęcia, siodłania, podstawowych zasad jazdy konnej. Po takim przygotowaniu można było przejechać na wierzchu konia pod czujnym okiem instruktora. W międzyczasie młodzież mogła upiec pyszne kiełbaski przy ognisku.
Wychowankowie niechętnie opuszczali gościnne progi Stajni w Słójce chcąc dalej obcować z końmi.
W dn. 13.06.2017r. w naszej świetlicy szkolnej odbyła się impreza promująca zdrowe odżywianie się pt. „Uczta dla zdrowia”. Uczestnikami imprezy byli wychowankowie internatu wraz z wychowawcami, a jej celem było kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się wśród dzieci i młodzieży, stosowanie tych zasad w codziennym życiu oraz wyrabianie świadomości wpływu owoców i warzyw na utrzymanie dobrego zdrowia. Organizatorka spotkania p. Beata Żółtko i jej pomocnica wychowanka najstarszej grupy internatu Martyna uroczyście powitały wszystkie dziewczynki, które lubią witaminki - owocami, a chłopców marchewką, którą bardziej wolą od dropsów.
„Jezu Najsłodszy, Ojcze i Panie
dziś moje pierwsze z Tobą spotkanie.
Przyjmij w ofierze me serce małe,
by Cię kochało przez życie całe”
Obchody święta naszej szkoły rozpoczęły się dnia 07.06.2017 r. od apelu organizacyjnego, podczas którego pani Dyrektor Marta Tolko-Kuziuta przedstawiła całej społeczności przebieg uroczystości.
Po raz dwunasty Sokółka stała się centrum występów artystycznych, wokalnych, teatralnych i tanecznych dzieci, młodzieży i osób dorosłych z podlaskich szkół specjalnych, integracyjnych, ośrodków, warsztatów terapii i stowarzyszeń w czasie imprezy pod nazwą „Wielkie Święto Małego Człowieka” – Przegląd Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Podlasia i Osób Dorosłych z Terenu Powiatu Sokólskiego. W tym roku organizatorem przeglądu było czterech partnerów: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im J. Korczaka w Sokółce, Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”, Stowarzyszenie Q Pomocy i Polski Związek Niewidomych Koło Terenowe w Sokółce. Impreza była współfinansowana ze środków: Województwa Podlaskiego, Starosty Sokólskiego, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sokółce, Burmistrza Sokółki, Podlaskiego Oddziału PFRON.
1 czerwca 2017 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 432 608 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie. W akcji wzięła udział również nasza szkoła. W tym roku Dzień Humanistyczny przebiegał pod hasłem – „Jak nie czytam, jak czytam”. Celem naszego spotkania było: wykorzystanie masowej akcji do większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży, propagowanie książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, promocja biblioteki szkolnej oraz podkreślanie jej znaczenia dla edukacji czytelniczej.
„Mama, tata, siostra, brat i ja to mój cały świat…” tymi słowami wychowankowie SOSW im. Janusza Korczaka w Sokółce rozpoczęli Dzień Rodziny w dn. 2 czerwca 2017 r. Niezwykle ważny czas, dzieci i młodzież placówki spędzała ze swoimi najbliższymi podczas wspólnej zabawy. Radości nie było końca. Podczas prezentacji artystycznych wychowankowie popisywali się umiejętnościami wokalnymi i aktorskimi, wzbudzając tym zachwyt w oczach swoich najbliższych. Podczas imprezy rodzice wraz ze swoimi dziećmi mogli zmierzyć się w różnorodnych konkurencjach sportowych, wykazać się wiedzą i talentem podczas konkursu „Jaka to melodia?”, a także umiejętnościami i wyobraźnią podczas wykonywania fantazyjnych fryzur.
30.05.2017r. wychowankowie z I i II grupy w internacie pod opieką wychowawców p. Beaty Tur i p. Małgorzaty Hołowni-Iwanow wybrali się do Biblioteki Publicznej w Sokółce - oddział dziecięcy. Na początku obejrzeliśmy wypożyczalnię biblioteki, z której korzysta 800 czytelników. W bibliotece jest 16 tysięcy książek. Pani kierownik Jadwiga Słoma przypomniała nam jakie są warunki zapisania się do biblioteki i co powinna mieć każda książka - pieczątkę, numer i kartę. Wyjaśniła nam według jakich zasad ustawione są książki w wypożyczalni. Następnie przeszliśmy do czytelni, z której korzysta się na miejscu. Posiada ona książki ze wszystkich dziedzin nauki.
„Wiem, kim jestem” – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne obchody Dnia Bez Przemocy w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Sokółce. Tradycyjnie już wychowankowie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez Zespół Wychowawczy SOSW. Uczniowie w czasie grupowych zajęć warsztatowych mieli okazję do refleksji na temat - jaki jestem, jak postrzegają mnie inni oraz na przyjrzenie się różnym aspektom własnej osobowości.