Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Tam na choinkach migocą gwiazdy Mikołaj mieszka w chatce małejKrasnale pasą renifery Na śnieżnych łąkach, na polach białych”.
SOSW w Sokółce w ramach inicjatywy edukacyjnej realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, której celem jest stworzenie nowoczesnej szkoły, otrzymało dotację w wysokości 30 tysięcy złotych. Pieniądze zostały wykorzystane na zakup nowoczesnego sprzętu, który uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Oprócz drukarki 3D, zostało zakupione wyposażenie do sali technicznej służące do obróbki drewna i metalu. Zakupiono między innymi: wyrzynarkę stołową do drewna, piłę ramową do drewna/metalu, akumulatorową wiertarko-wkrętarkę, pirograf-wypalarkę, pistolety do klejenia na gorąco, nożyce do blachy, imadło ślusarskie, brzeszczoty do pił itp.
W czwartek, 15 grudnia cała społeczność Ośrodka wraz z zaproszonymi gośćmi: Starostą Sokólskim p. Piotrem Rećko, Wicestarostą p. Jerzym Białomyzym, Ks. Józefem Kuczyńskim i Ks. Łukaszem Ławreszukiem oraz przedstawicielami Rady Rodziców oddała się celebracji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem oglądali przedstawioną przez młodych aktorów scenę narodzenia Jezusa w stajence, przeplataną układami tanecznymi przygotowanymi pod czujnym okiem p. Anny Kędyś-Arent. Oprawa artystyczna przedstawienia, o którą z wielką pieczołowitością zadbały panie: Gosia Zajczyk, Marta Kawrygo- Leonowicz, Magda Słyż i Katarzyna Dylewska. Dekoracja wykonana prze panie Sylwię Szomko, Monikę Grusznis, Edytę Kondrat, a także świąteczna muzyka wprowadziły wszystkich zebranych w podniosły i wzruszający nastrój.
W ramach projektu "Nowe formy terapii w przedszkolu, drogą do większej samodzielności" w dniach 4.12-10.12.2022 r. nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce p. Edyta Kondrat miała przyjemność uczestniczyć w 7 dniowym szkoleniu w Centrum Metody Krakowskiej, które zakończyło się uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do prowadzenia zajęć z dziećmi Metodą Krakowską. Szkolenie prowadzone było przez wielu fantastycznych wykładowców, w tym przez autorkę tej metody prof. Jagodę Cieszyńską.
Szkolenie prowadzone było przez wielu fantastycznych wykładowców, w tym przez autorkę tej metody prof. Jagodę Cieszyńską. Metoda ta opiera się na wieloletnich doświadczeniach w pracy z dziećmi z zaburzoną komunikacją językową.
W dniu 14 grudnia 2022 uczniowie klas 1-3 spl, 1-3spu, 7-8spu, 3 pdp obejrzeli widowisko bajkowe z okazji mikołajek pt. „Calineczka” wystawione przez TV Łańcut Grupę Medialną za pośrednictwem Internetu. Spektakl przygotowany na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena o takim samym tytule opowiada o maleńkiej dziewczynce narodzonej z ziarenka niezwykłego kwiatu podarowanego przez wróżkę. Pewnego dnia Calineczka została porwana przez ropuchę na żonę dla swojego syna. Na szczęście uciec pomógł jej motyl i rybki.
Uczniowie SOSW maja przyjemność realizować projekt edukacyjny ”Drewno jest z lasu” w związku z tytułem beneficjenta konkursu zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Cele projektu to również założenia konkursowe, a mianowicie promocja gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwałe zrównoważonej gospodarki leśnej, promocja drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca a także Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz obiektów architektury drewnianej.
Od września 2022r. na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej realizowane są zajęcia terapeutyczne z dziećmi, w ramach zadania „Nowe formy terapii wsparciem podopiecznych”. Dzieci korzystają m.in. z zajęć w zakresie alternatywnych sposobów komunikacji, integracji sensorycznej z wykorzystaniem słuchawek Forbrain i terapii Neuroflow.
Zadanie jest realizowane przez Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w partnerstwie z Powiatem Sokólskim. Zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu BohaterOn. Uczniowie na lekcjach języka polskiego i funkcjonowania osobistego i społecznego poruszali tematy związane z powstaniem Warszawskim. W projekcie wzięły udział klasy 4-8 szkoły podstawowej 1-3 szkoły branżowej i szkoły przysposabiającej do pracy pod opieką p. Katarzyny Zalewskiej. Uczniowie rozważali jak to jest być bohaterem i co oznaczało to dla powstańców, a co dla współczesnej młodzieży. Starsi uczniowie poznali losy ludzi, którzy po upadku Powstania ukrywali się w ruinach Warszawy
Spotkanie z leśnikiem. Pani Katarzyna Sobolewska opowiedziala uczniom o funkcji lasu oraz o zwyczajach zwierząt. Przynosla ze soba poroże jelenia, łopaty łosia oraz rogi barana ktore wywarły na naszych uczniach nie lada wrażenie. Spotkanie odbylo sie w ramach realizacji projektu "Drewno jest z lasu"