Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uczniowie SOSW w Sokółce mają przyjemność realizować projekt edukacyjny „Drewno jest z lasu” w związku z tytułem beneficjenta konkursu zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Cele projektu to również założenia konkursowe, a mianowicie promocja gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, promocja drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca a także Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz obiektów architektury drewnianej. Uczniowie biorą udział w licznych przedsięwzięciach poszerzających ich świadomość na temat bogactwa środowiska naturalnego, możliwości jakie daje las. W wolnych chwilach korzystają też z dobrodziejstw przebywania na łonie natury.
6 grudnia to dla nas kolejny, intensywny i radosny dzień. Korzystając z zaproszenia odwiedziliśmy dzisiaj Starostwo Powiatowe w Sokółce, aby wspólnie bawić się z okazji Mikołajek. Powitani przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko oraz p. Ewę i Zbigniewa Dębko zasiedliśmy w sali konferencyjnej, gdzie na co dzień odbywają się ważne spotkania. My spotkaliśmy się z autorką i ilustratorką książek dla dzieci panią Anną Kropiewnicką. Podczas zajęć, autorka opowiadała o bohaterach swoich książek, prezentowała wiersze i rymowanki, włączała dzieci do czytania uczestniczącego. Wszyscy chętnie i aktywnie braliśmy udział w zajęciach, za co na koniec otrzymaliśmy niespodzianki od autorki: zakładki i kolorowanki nawiązujące do treści jej książeczek.
W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Drewno jest z lasu" uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia poznali sposoby na barwienie różnego rodzaju ciasta za pomocą naturalnych składników i barwników spożywczych. Mieli także okazję wykazać sie kreatywnością, umiejętnością planowania i zmysłem artystycznym tworząc swój mały las. Piękna kompozycja powstała pod czujnym okiem pani Doroty Gudalewskiej.
Podopieczni Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w Sokółce uczestniczą w zajęciach hipoterapii w ramach projektu „Nowe formy terapii wsparciem podopiecznych” w ramach dofinansowania z Programu NOWEFIO. Zajęcia odbywają się w Stadninie Koni w Geniuszach, do której podopieczni są dowożeni busem. Dzieci uczą się opieki nad koniem, karmienia, czyszczenia, bezpiecznego zachowania w kontakcie z koniem, wykonują ćwiczenia na koniu.
Sam kontakt z koniem (czyszczenie, głaskanie, karmienie z ręki) pozytywnie wpływa na psychikę, zwiększa poczucie własnej wartości i samodzielności osób z niepełnosprawnościami. Hipoterapia stosowana jest w usprawnianiu dzieci: z niepełnosprawnością intelektualną, z Zespołem Downa, z wadami postawy, z zaburzeniami emocjonalnymi, z autyzmem. Hipoterapia ma wpływ na poprawę równowagi, koordynacji i napięcia mięśniowego. W trakcie terapii stępujący koń przekazuje impulsy na dzieci poprzez swój ruch, który u koni jest podobny do ruchu człowieka.
W dniu 1 grudnia 2022 roku odbyła się wycieczka do Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Udział w niej wzięli uczniowie klasy 7-8spl oraz 1-3 BI w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Nasi wychowankowie wysłuchali opowiadania na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, a następnie oglądali i przymierzali elementy wyposażenia stroju policjanta (kajdanki, kask, czapkę, kamizelki, lizaki). Uczniowie z chęcią zwiedzili siedzibę naszej Policji, w tym areszt. Największą radość sprawił wszystkim policyjny radiowóz, do którego można było wsiąść i włączyć sygnały dźwiękowe i świetlne.
Spotkanie z psem policyjnym wyszkolonym do tropienia ludzi oraz z jego opiekunem było kolejną atrakcją przygotowaną przez gospodarzy. Padło dużo pytań dotyczących służby psa w policji oraz pracy jego partnera. Na zakończenie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu pani dzielnicowej na temat podstawowego wyposażenia funkcjonariusza oraz jego codziennych zajęć związanych z niesieniem pomocy mieszkańcom naszego miasta.
1 grudnia 2022 w SOSW w Sokółce miała miejsce kolejna z ciekawych inicjatyw promujących działalność Lasów Państwowych- „Piknik leśny”. Przedsięwzięcie miało na celu promocję drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca, gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, obiektów architektury drewnianej, integracja rożnych środowisk, rozwój społeczny i kompetencji miękkich u uczestników oraz działalności organizatora konkursu, którego ośrodek został beneficjentem, czyli Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.
W środę nasze przedszkolaki oraz klasa 1-3 SPL miały okazję przeżyć niezwykłą przygodę. Dzieci odwiedziły białostocką „Papugarnię” gdzie poznały unikalne ptaki, mogli je dotknąć, a nawet nakarmić. Sala wolnych lotów pozwoliła na obcowanie z tymi fantastycznymi stworzeniami bez krat i klatek, dotykanie, głaskanie oraz własnoręczne karmienie pierzastych przyjaciół. Ten dzień na pewno wzbudził zainteresowania światem zwierząt wśród najmłodszych, a zabawa w tym gadatliwym towarzystwie sprawiła dzieciom dużo radości i wywołała uśmiech na ich twarzach. Wycieczka zakończyła się wizytą w McDonaldzie, co dla większości naszych wychowanków było również nowym i miłym doświadczeniem. Galeria
Sylwia Szomko
W ramach udziału w projekcie zgodnym z planem działania w ramach Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dotychczasowego propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych, wychowankowie internatu pod kierunkiem p. B. Boguszewskiej i M. Hołownia- Iwanow czynnie zaangażowali się w podjęte działania.Na początku zapoznali się z jednym z wierszy J. Brzechwy pt. „Biedronka i żuk”.
"BohaterOn - włącz historię!" to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników powstania warszawskiego oraz promocji historii Polski XX wieku. Projekt ma przypominać naszemu społeczeństwu nie tylko historię powstańców, ale także wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiego projektu BohaterOn. W ramach realizowanych zadań uczniowie na lekcjach języka polskiego i funkcjonowania osobistego i społecznego poruszali tematy związane z powstaniem Warszawskim.