https://www.soswsokolka.pl/images/fio.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1379/received_810849293351080_t2.jpeg

Od września 2022r. na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej realizowane są zajęcia terapeutyczne z dziećmi, w ramach zadania „Nowe formy terapii wsparciem podopiecznych”. Dzieci korzystają m.in. z zajęć w zakresie alternatywnych sposobów komunikacji, integracji sensorycznej z wykorzystaniem słuchawek Forbrain i terapii Neuroflow.

Zadanie jest realizowane przez Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w partnerstwie z Powiatem Sokólskim. Zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.


Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu BohaterOn. Uczniowie na lekcjach języka polskiego i funkcjonowania osobistego i społecznego poruszali tematy związane z powstaniem Warszawskim. W projekcie wzięły udział klasy 4-8 szkoły podstawowej 1-3 szkoły branżowej i szkoły przysposabiającej do pracy pod opieką p. Katarzyny Zalewskiej. Uczniowie rozważali jak to jest być bohaterem i co oznaczało to dla powstańców, a co dla współczesnej młodzieży. Starsi uczniowie poznali losy ludzi, którzy po upadku Powstania ukrywali się w ruinach Warszawy

  https://www.soswsokolka.pl/images/01_znak_podstawowy_kolor_biale_tlo.png /images/poznajpolske.jpeg https://www.soswsokolka.pl/images/polskilad.jpeg
   
https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1377/26_t2.jpgDzięki wsparciu i zaangażowaniu Starosty Sokólskiego pana Piotra Rećko oraz pani Dyrektor Elżbiety Szomko mogliśmy uczestniczyć w programie Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, 7 grudnia już o 6.00 uczniowie SOSW w Sokółce wyruszyli na dwudniową wycieczkę do Torunia.
Po przyjeździe i zakwaterowaniu się w Hotelu udaliśmy się na obiad w barze Małgośka, a następnie na egzotycznie pachnące warsztaty w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie pod okiem pani Patrycji poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Każdy własnoręcznie mógł przygotować ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Przy okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy na temat rodzajów pierników, przygotowania ciasta, powstawania form. Czekając na upieczenie naszych pierniczków zwiedziliśmy Muzeum Toruńskiego Piernika.

logo_lasy_pastwowe.jpghttps://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1383/319064803_584296900369093_6386069223657693060_n_copy.jpgSpotkanie z leśnikiem. Pani Katarzyna Sobolewska opowiedziala uczniom o funkcji lasu oraz o zwyczajach zwierząt. Przynosla ze soba poroże jelenia, łopaty łosia oraz rogi barana ktore wywarły na naszych uczniach nie lada wrażenie. Spotkanie odbylo sie w ramach realizacji projektu "Drewno jest z lasu"

Galeria 

logo_lasy_pastwowe.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1384/las4_copy_copy.jpgUczniowie SOSW w Sokółce mają przyjemność realizować projekt edukacyjny „Drewno jest z lasu” w związku z tytułem beneficjenta konkursu zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Cele projektu to również założenia konkursowe, a mianowicie promocja gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, promocja drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca a także Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz obiektów architektury drewnianej. Uczniowie biorą udział w licznych przedsięwzięciach poszerzających ich świadomość na temat bogactwa środowiska naturalnego, możliwości jakie daje las. W wolnych chwilach korzystają też z dobrodziejstw przebywania na łonie natury.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1376/27_t2.jpg6 grudnia to dla nas kolejny, intensywny i radosny dzień. Korzystając z zaproszenia odwiedziliśmy dzisiaj Starostwo Powiatowe w Sokółce, aby wspólnie bawić się z okazji Mikołajek. Powitani przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko oraz p. Ewę i Zbigniewa Dębko zasiedliśmy w sali konferencyjnej, gdzie na co dzień odbywają się ważne spotkania. My spotkaliśmy się z autorką i ilustratorką książek dla dzieci panią Anną Kropiewnicką. Podczas zajęć, autorka opowiadała o bohaterach swoich książek, prezentowała wiersze i rymowanki, włączała dzieci do czytania uczestniczącego. Wszyscy chętnie i aktywnie braliśmy udział w zajęciach, za co na koniec otrzymaliśmy niespodzianki od autorki: zakładki i kolorowanki nawiązujące do treści jej książeczek.

logo_lasy_pastwowe.jpg

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Drewno jest z lasu" uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia poznali sposoby na barwienie różnego rodzaju ciasta za pomocą naturalnych składników i barwników spożywczych. Mieli także okazję wykazać sie kreatywnością, umiejętnością planowania i zmysłem artystycznym tworząc swój mały las. Piękna kompozycja powstała pod czujnym okiem pani Doroty Gudalewskiej.

Galeria

/images/fio.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1374/313278998_531207485345895_8607184730418984610_n_1_t2.jpg

Podopieczni Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w Sokółce uczestniczą w zajęciach hipoterapii w ramach projektu „Nowe formy terapii wsparciem podopiecznych” w ramach dofinansowania z Programu NOWEFIO. Zajęcia odbywają się w Stadninie Koni w Geniuszach, do której podopieczni są dowożeni busem. Dzieci uczą się opieki nad koniem, karmienia, czyszczenia, bezpiecznego zachowania w kontakcie z koniem, wykonują ćwiczenia na koniu.

Sam kontakt z koniem (czyszczenie, głaskanie, karmienie z ręki) pozytywnie wpływa na psychikę, zwiększa poczucie własnej wartości i samodzielności osób z niepełnosprawnościami. Hipoterapia stosowana jest w usprawnianiu dzieci: z niepełnosprawnością intelektualną, z Zespołem Downa, z wadami postawy, z zaburzeniami emocjonalnymi, z autyzmem. Hipoterapia ma wpływ na poprawę równowagi, koordynacji i napięcia mięśniowego. W trakcie terapii stępujący koń przekazuje impulsy na dzieci poprzez swój ruch, który u koni jest podobny do ruchu człowieka.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1375/5_t2.jpgJak co roku cała społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Sokółki wraz z zaproszonymi Gośćmi spotyka się z okazji 3 grudnia, kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia na całym świecie odbywają się uroczystości, których celem jest promowanie praw osób niepełnosprawnychi działań na rzecz pełnej realizacji tych praw. Również My co roku staramy się świętować ten niepowtarzalny dzień poprzez organizację niezwykłych imprez.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1385/img_8199_copy.jpgW dniu 1 grudnia 2022 roku odbyła się wycieczka do Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Udział w niej wzięli uczniowie klasy 7-8spl oraz 1-3 BI w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Nasi wychowankowie wysłuchali opowiadania na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, a następnie oglądali i przymierzali elementy wyposażenia stroju policjanta (kajdanki, kask, czapkę, kamizelki, lizaki). Uczniowie z chęcią zwiedzili siedzibę naszej Policji, w tym areszt. Największą radość sprawił wszystkim policyjny radiowóz, do którego można było wsiąść i włączyć sygnały dźwiękowe i świetlne.

Spotkanie z psem policyjnym wyszkolonym do tropienia ludzi oraz z jego opiekunem było kolejną atrakcją przygotowaną przez gospodarzy. Padło dużo pytań dotyczących służby psa w policji oraz pracy jego partnera. Na zakończenie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu pani dzielnicowej na temat podstawowego wyposażenia funkcjonariusza oraz jego codziennych zajęć związanych z niesieniem pomocy mieszkańcom naszego miasta.

logo_lasy_pastwowe.jpg

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1381/317819672_5526998307377875_8909638175215629775_n_copy.jpg1 grudnia 2022 w SOSW w Sokółce miała miejsce kolejna z ciekawych inicjatyw promujących działalność Lasów Państwowych- „Piknik leśny”. Przedsięwzięcie miało na celu promocję drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca, gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, obiektów architektury drewnianej, integracja rożnych środowisk, rozwój społeczny i kompetencji miękkich u uczestników oraz działalności organizatora konkursu, którego ośrodek został beneficjentem, czyli Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.