
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Od września 2022r. na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce i Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sokółce i Dąbrowie Białostockiej realizowane są zajęcia terapeutyczne z dziećmi, w ramach zadania „Nowe formy terapii wsparciem podopiecznych”. Dzieci korzystają m.in. z zajęć w zakresie alternatywnych sposobów komunikacji, integracji sensorycznej z wykorzystaniem słuchawek Forbrain i terapii Neuroflow.
Zadanie jest realizowane przez Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w partnerstwie z Powiatem Sokólskim. Zostało sfinansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu BohaterOn. Uczniowie na lekcjach języka polskiego i funkcjonowania osobistego i społecznego poruszali tematy związane z powstaniem Warszawskim. W projekcie wzięły udział klasy 4-8 szkoły podstawowej 1-3 szkoły branżowej i szkoły przysposabiającej do pracy pod opieką p. Katarzyny Zalewskiej. Uczniowie rozważali jak to jest być bohaterem i co oznaczało to dla powstańców, a co dla współczesnej młodzieży. Starsi uczniowie poznali losy ludzi, którzy po upadku Powstania ukrywali się w ruinach Warszawy




Spotkanie z leśnikiem. Pani Katarzyna Sobolewska opowiedziala uczniom o funkcji lasu oraz o zwyczajach zwierząt. Przynosla ze soba poroże jelenia, łopaty łosia oraz rogi barana ktore wywarły na naszych uczniach nie lada wrażenie. Spotkanie odbylo sie w ramach realizacji projektu "Drewno jest z lasu"
Uczniowie SOSW w Sokółce mają przyjemność realizować projekt edukacyjny „Drewno jest z lasu” w związku z tytułem beneficjenta konkursu zorganizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Cele projektu to również założenia konkursowe, a mianowicie promocja gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, promocja drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca a także Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz obiektów architektury drewnianej. Uczniowie biorą udział w licznych przedsięwzięciach poszerzających ich świadomość na temat bogactwa środowiska naturalnego, możliwości jakie daje las. W wolnych chwilach korzystają też z dobrodziejstw przebywania na łonie natury.
6 grudnia to dla nas kolejny, intensywny i radosny dzień. Korzystając z zaproszenia odwiedziliśmy dzisiaj Starostwo Powiatowe w Sokółce, aby wspólnie bawić się z okazji Mikołajek. Powitani przez Starostę Sokólskiego Piotra Rećko oraz p. Ewę i Zbigniewa Dębko zasiedliśmy w sali konferencyjnej, gdzie na co dzień odbywają się ważne spotkania. My spotkaliśmy się z autorką i ilustratorką książek dla dzieci panią Anną Kropiewnicką. Podczas zajęć, autorka opowiadała o bohaterach swoich książek, prezentowała wiersze i rymowanki, włączała dzieci do czytania uczestniczącego. Wszyscy chętnie i aktywnie braliśmy udział w zajęciach, za co na koniec otrzymaliśmy niespodzianki od autorki: zakładki i kolorowanki nawiązujące do treści jej książeczek.
W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Drewno jest z lasu" uczniowie Szkoły Branżowej I Stopnia poznali sposoby na barwienie różnego rodzaju ciasta za pomocą naturalnych składników i barwników spożywczych. Mieli także okazję wykazać sie kreatywnością, umiejętnością planowania i zmysłem artystycznym tworząc swój mały las. Piękna kompozycja powstała pod czujnym okiem pani Doroty Gudalewskiej.
Podopieczni Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w Sokółce uczestniczą w zajęciach hipoterapii w ramach projektu „Nowe formy terapii wsparciem podopiecznych” w ramach dofinansowania z Programu NOWEFIO. Zajęcia odbywają się w Stadninie Koni w Geniuszach, do której podopieczni są dowożeni busem. Dzieci uczą się opieki nad koniem, karmienia, czyszczenia, bezpiecznego zachowania w kontakcie z koniem, wykonują ćwiczenia na koniu.
Sam kontakt z koniem (czyszczenie, głaskanie, karmienie z ręki) pozytywnie wpływa na psychikę, zwiększa poczucie własnej wartości i samodzielności osób z niepełnosprawnościami. Hipoterapia stosowana jest w usprawnianiu dzieci: z niepełnosprawnością intelektualną, z Zespołem Downa, z wadami postawy, z zaburzeniami emocjonalnymi, z autyzmem. Hipoterapia ma wpływ na poprawę równowagi, koordynacji i napięcia mięśniowego. W trakcie terapii stępujący koń przekazuje impulsy na dzieci poprzez swój ruch, który u koni jest podobny do ruchu człowieka.

W dniu 1 grudnia 2022 roku odbyła się wycieczka do Komendy Powiatowej Policji w Sokółce. Udział w niej wzięli uczniowie klasy 7-8spl oraz 1-3 BI w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Nasi wychowankowie wysłuchali opowiadania na temat bezpiecznego poruszania się po drodze, a następnie oglądali i przymierzali elementy wyposażenia stroju policjanta (kajdanki, kask, czapkę, kamizelki, lizaki). Uczniowie z chęcią zwiedzili siedzibę naszej Policji, w tym areszt. Największą radość sprawił wszystkim policyjny radiowóz, do którego można było wsiąść i włączyć sygnały dźwiękowe i świetlne.
Spotkanie z psem policyjnym wyszkolonym do tropienia ludzi oraz z jego opiekunem było kolejną atrakcją przygotowaną przez gospodarzy. Padło dużo pytań dotyczących służby psa w policji oraz pracy jego partnera. Na zakończenie wysłuchaliśmy krótkiego wykładu pani dzielnicowej na temat podstawowego wyposażenia funkcjonariusza oraz jego codziennych zajęć związanych z niesieniem pomocy mieszkańcom naszego miasta.
1 grudnia 2022 w SOSW w Sokółce miała miejsce kolejna z ciekawych inicjatyw promujących działalność Lasów Państwowych- „Piknik leśny”. Przedsięwzięcie miało na celu promocję drewna jako naturalnego i odnawialnego surowca, gospodarczej funkcji lasu i polskiego modelu trwale zrównoważonej gospodarki leśnej, obiektów architektury drewnianej, integracja rożnych środowisk, rozwój społeczny i kompetencji miękkich u uczestników oraz działalności organizatora konkursu, którego ośrodek został beneficjentem, czyli Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.