
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

SOSW w Sokółce jest beneficjentem programu rządowego Laboratoria Przyszłości realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum Gov Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ośrodku inauguracja tego programu miała miejsce we wrześniu 2022. Dotychczas uczniowie mieli możliwość poznać zasady bezpiecznego użytkowania zakupionego sprzętu, poszukać inspiracji i zaplanować prace podczas kolejnych miesięcy.

W ramach projektu „Nowe formy terapii w przedszkolu drogą do większej samodzielności” grupa nauczycieli ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce wzięła udział w niezwykle ciekawym szkoleniu z zakresu Lego Terapii. Jej celem jest nauka zachowań społecznych przez kierowaną zabawę – tworzenie budowli z klocków lub prowadzenie innych działań, dostosowanych do poziomu umiejętności dzieci. Ukierunkowana jest również na rozwój komunikacji werbalnej i niewerbalnej, ćwiczenia koncentracji uwagi oraz wspólnego pokonywania trudności. Ideą stojącą za Lego Terapią jest zmotywowanie dzieci do współpracy między sobą, rozwój kompetencji społecznych oraz komunikacyjnych, podczas wspólnego budowania.
W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Drewno jest z lasu" uczniowie poznali tajemnice przyrody oraz zwierząt w Poczopku. Odkryli sposoby przygotowania zwierząt do zimy, sprawdzili że woda w stawie jest zimna, skontrolowali czy sowy i inne zwierzęta mieszkające w Poczopku zgromadziły już odpowiednie tłuszczowe zapasy na zimę. Podjęli próby policzenia bocianów i wniosek nasunął się sam wszystkie już są w ciepłych krajach. Co prawda nie spotkali wilka, niedźwiedzia ani łosia ale odkryli że te zwierzęta na Ścieżce Tropicieli pozostawiły odciski swoich łap. Zgromadzona wiedza została przez nich utrwalona, będzie wykorzystana w przyszłości w trakcie Leśnego Pikniku Naukowego, który odbędzie się jako podsumowanie projektu. Uczniom tajemnice Poczopka pomagały odkrywać p. Edyta Kondrat, p.Lila Zajkowska, p. Dorota Kozaczyńska.
18 listopada Myszka Miki i Minnie obchodzą swoje urodziny, aby uczcić ten dzień pani Dyrektor oraz pani Kasia i pani Agnieszka zaprosiły do szkoły wyjątkowych gości, a mianowicie samych solenizantów z Disneylandu, z którymi wszystkie dzieci mogły zrobić pamiątkowe zdjęcia. Nasi bajkowi goście wzięli też udział w czytaniu książeczek, które zostały zakupione do biblioteki w ramach Priorytetu 3 "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025". Zabawom nie było końca. Podczas zajęć dzieci mogły zapoznać się z bohaterami dzisiejszego dnia poprzez oglądanie kreskówek Walta Disneya, wykonanie portretów myszek i kart pracy związanymi z zaproszonymi postaciami. Dzieci były zachwycone niespodzianką, bawiły się z nimi, ale również miały ogromną zagadkę, kto wcielił się w rolę Myszki Miki i Minne skoro wszyscy nauczyciele byli w szkole. Serdecznie dziękujemy pani Elżbiecie Rapiej za skierowanie bajkowych bohaterów do naszej placówki, dzięki nim nasze małe święto nabrało światowego wymiaru.
W dniu 16.11.2022r uczniowie klas I-III oraz IV-VIII Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce uczestniczyli w wycieczce do Białowieży. Wycieczka została sfinansowana z Rządowego Programu „Poznaj Polskę” (80%) oraz ze środków Powiatu Sokólskiego (20%). Nasz pobyt w Białowieży opierał się na zwiedzaniu Muzeum Przyrodniczego, zwiedzaniu kompleksów pałacowych oraz Rezerwatu Żubrów. Była to dla dzieci wspaniała lekcja przyrody, biologii i historii. Mnóstwo ciekawych eksponatów, które zapierały dech w piersiach, owady i grzyby ogromnych wielkości umożliwiło nam przedstawienie natury w sposób dostępny i ciekawy. Największą atrakcją jednak były żywe zwierzęta w Rezerwacie, które oglądaliśmy z zaciekawieniem. Mieliśmy ,możliwość obserwowania ich, słuchania. Bardzo nam się podobało co na pewno pokażą zdjęcia, które zrobiliśmy.
Miło nam poinformować, że do naszego Ośrodka wpłynął list podpisany przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę zawierający podziękowania za udział w akcji Narodowego Czytania. Pan Prezydent podkreślił, że lektura „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza była uhonorowaniem Roku Romantyzmu Polskiego, co było dodatkowym walorem tej akcji. Do listu załączono unikatowy egzemplarz "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza wydany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Książka zawiera również podziękowanie za udział w akcji Narodowego Czytania podpisane przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę i Panią Prezydentową Agatę Kornhauser - Dudę.
Szkolni opiekunowie akcji Katarzyna Zalewska, AgnieszkaAmbrożko

Skorzystaliśmy z zaproszenia MDK w Białymstoku i wzięliśmy udział w wojewódzkim konkursie recytatorskim ph. "Wolność kocham i rozumiem"- Rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Galeria