Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Cztery uczennice SOS-W w Sokółce pod kierunkiem nauczycielki Elżbiety Szomko wykonały prace plastyczne na konkurs zorganizowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Warszawie pod hasłem „Do czego MORZE służyć może?”. Jak informują organizatorzy na konkurs łącznie wpłynęło 4812 prac plastycznych z całej Polski. Stąd też bardzo satysfakcjonująca jest dla nas wiadomość, iż uczennica Ania z klasy II i uczennica Ewa z klasy I ZSZ otrzymały wyróżnienie i nagrody rzeczowe. Justyna i Agnieszka ze szkoły podstawowej odebrały dyplomy za udział w tym konkursie.
W grudniu 2016 roku Wiktoria, Ania, Michał i Daniel pod kierunkiem nauczycielki SOS-W w Sokółce Elżbiety Szomko postanowili przyjąć wyzwanie Gimnazjum nr 1 w Różanymstoku i zaprezentować swoje talenty wykonując prace plastyczne techniką collage na temat „Bóg się rodzi…”. Tak weszliśmy w nastrój świąteczny szukając informacji i najbardziej optymalnych sposobów wyrażenia tematu. W styczniu na apelu ogólnoszkolnym uczniowie odebrali nagrody i dyplomy za udział z rąk opiekuna artystycznego nauczycielki Elżbiety Szomko, które organizator: Gimnazjum nr 1 w Różanymstoku przesłał do placówki pocztą.
„Pragnę gorąco podziękować za Państwa udział w piątej edycji Narodowego Czytania, w ramach której 3 września 2016 roku w ponad 2200 miejscach w Polsce i za granicą wspólnie czytaliśmy „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza”. – Takimi słowami rozpoczyna się list jaki otrzymaliśmy oraz wyjątkowy egzemplarz powieści od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z podziękowaniem za udział w akcji „Narodowe Czytanie”. W liście czytamy również o tym, aby nie zapominać o książkach i ich bezcennej roli w kształtowaniu postaw oraz wzorców zachowań.
Okres przedświąteczny to między innymi czas przygotowywania upominków. W tym roku szkolnym, w grudniu na zajęciach praktycznej nauki zawodu uczniowie klasy I-II-III Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod bacznym okiem p. Bożeny Mróz – nauczyciela przedmiotów zawodowych gastronomicznych przygotowali piernikowe prezenty dla przybyłych gości, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi SOSW. Prezenty wręczył Mikołaj podczas Wigilii Szkolnej. Na zajęciach przy ubranej choince i pieśni kolęd uczniowie z dużym zaangażowaniem sporządzali ciasto piernikowe, po czym je wałkowali i formowali z niego kształty. Piernikowe gwiazdeczki – ciasteczka wyciskali z foremek, układali na blasze i piekli.
W ramach realizacji projektu czytelniczego „Czytaj z nami!” wzięliśmy udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Świat naszych bajek” zorganizowanym przez ZS nr 13 w Białymstoku. Głównym celem tego konkursu było zachęcanie dzieci i młodzieży do rozwijania zainteresowań czytelniczych oraz zaprezentowania uzdolnień plastycznych. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 6 grudnia 2016r. Na konkurs wpłynęło 89 prac.
„Mizerna cicha, stajenka licha, pełna niebieskiej chwały,
oto leżący, przed nami śpiący w promieniach - Jezus mały"...
W grudniowe popołudnie, tradycyjnie jak co roku, cała społeczność Ośrodka oraz zaproszeni goście zgromadzili się wspólnie na uroczystej Wigilii.
Ten magiczny wieczór, jedyny w roku rozpoczął się od „Jasełek”, które rozegrały się w niezwykłej betlejemskiej scenerii i były przeplatane pięknymi, polskimi kolędami. W tym roku w rolę biblijnych postaci wcielili się nie tylko wychowankowie, ale również wychowawcy.
Po raz szósty opiekun koła plastycznego z elementami tańca „Uczeń Atrystą” nauczycielka Elżbieta Szomko włączyła uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego do udziału w konkursie zorganizowanym przez Wdecki Park Krajobrazowy w Osiu. Organizator założył realizację szczytnych celów, a mianowicie:
- Popularyzacja Wdeckiego Parku Krajobrazowego oraz zagadnień z zakresu ochrony przyrody,
- Zachęcanie dzieci i młodzieży do ochrony środowiska i zwrócenia uwagi na otaczającą przyrodę,
15.12.2016 roku uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego o tematyce Świąt Bożego Narodzenia pt: „Wkrótce Święta” zorganizowanym przez nauczycieli świetlicy szkolnej i klas I-III Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sokółce.
14.12.2016r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mieli możliwość obejrzenia w Teatrze Internetowym TVP dla Szkół musicalu o polskiej szkole. Spektakl o intrygującym tytule „Bestia” przedstawił Lubuski Teatr w Zielonej Górze. „W musicalu o polskiej szkole momentami było śmiesznie. Chwilami głupkowato. A czasem gorzko i zupełnie na serio”. Uczniowie z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów, ponieważ przedstawienie było bardzo żywiołowe i pełne muzyki.
Organizatorzy: Marta Tolko-Kuziuta, Marta Kawrygo-Leonowicz
W dniu 14 grudnia 2016r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce odbyło się podsumowanie projektu pn. „Od tradycyjnego rzemiosła do nowoczesnych technik artystycznych”. Projekt był realizowany od 15 września do 15 grudnia 2016r. przez Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” IX Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny”. Komisja grantowa przyznała kwotę w wysokości 3 tysięcy złotych. Partnerami Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w realizacji projektu byli: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Stowarzyszenie „Zielony Zakątek” w Sokółce.