
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniach 18.01 - 30.01.2018r na dziesięcioro uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce przebywało na 12 dniowym obozie w Augustowie dofinansowanym ze środków PEFRON. Organizatorem wyjazdu było Podlaskie Stowarzyszenie Sportowe Osób Niepełnosprawnych ,,START" a do udziału w ,,Cyklu obozów usamodzielniajacych osoby niepelnosprawne" zaprosiła nas pani Czesława Kozłowska – wieloletni działacz tego stowarzyszenia.
Projekt pn. „KOMPETENTNI I WYKWALIFIKOWANI”
współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Powiat Sokólski informuje, że w związku z realizacją projektu pn.: „Kompetentni i wykwalifikowani” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2020, Oś priorytetowa III Kompetencje i Kwalifikacje, Działanie 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki – poza ZIT BOF, z dniem 7 lutego 2018 r. ogłasza I edycję naboru kandydatów na określone poniżej formy wsparcia objęte projektem:
- zajęcia dodatkowe podnoszące kompetencje kluczowe z języka angielskiego,
- zajęcia dodatkowe podnoszące kompetencje kluczowe w zakresie narzędzi technologii informacyjno – komunikacyjnych (ICT),
- dodatkowe zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ogólnokształcących,
- dodatkowe zajęcia wyrównawcze z przedmiotów zawodowych,
- kursy specjalistyczne.
Dzieci przedszkolne wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Najpiękniejsza maska karnawałowa”. Bardzo lubią wszelkie wyklejanki, dlatego też forma plastyczną była „wydzieranka”. Sprawiło im wyklejanie wiele radości i uśmiechu oraz rozwinęło w dzieciach inwencję twórczą. Zapoznały się także z tradycją związaną z okresem karnawału.
Beata Majer
Maluchy z grupy „Jagódki”, uczęszczające do naszego oddziału przedszkolnego mają za sobą pierwszą, niezwykle ważną uroczystość, jaką bez wątpienia było Pasowanie na Przedszkolaka, które odbyło się 19.01.2018.
Rozpoczęło się od powitania rodziców, Dyrekcji i zaproszonych gości i przedstawieniu krótkiej części artystycznej z piosenką, wierszykiem i tańcem. „Punktem kulminacyjnym był moment pasowania. Za sprawą Pani Dyrektor i „czarodziejskiego ołówka” maluchy stały się pełnoprawnymi przedszkolakami. Na pamiątkę tak ważnego wydarzenia, każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i drobny upominek. Uwieńczeniem uroczystości był pyszny tort i słodki poczęstunek.
Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów
i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019– „Aktywna tablica”
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dostawca urządzeń i oprogramowania dokonał montażu, instalacji, uruchomienia oraz zintegrowania z infrastrukturą szkolną zakupionych urządzeń wchodzących w skład pomocy dydaktycznych w postaci monitora interaktywnego, projektora i tablicy interaktywnej. Dostawca zapewnił także techniczne szkolenie nauczycieli w zakresie funkcji i obsługi urządzeń i oprogramowania wchodzących w skład pomocy dydaktycznych, uwzględniając konieczność stosowania TIK w prowadzeniu zajęć edukacyjnych z różnych przedmiotów.
Uczniowie Gimnazjum, Branżowej Szkoły I Stopnia i Zasadniczej Szkoły Zawodowej SOSW w Sokółce uczestniczyli w projekcie edukacyjnym: „Tradycje, obrzędy, zwyczaje wigilijne i bożonarodzeniowe w moim regionie”, opracowanym przez p. Zytę Biernacką i p. Monikę Mróz. Był on realizowany od listopada do grudnia 2017r. Na zajęciach uczniowie zapoznali się z regionalnymi tradycjami wigilijnymi i bożonarodzeniowymi, doskonalili umiejętności obserwacji, dzielenia się informacjami, formułowania pomysłów i mówienia, rozwijali umiejętności wykonywania stroików, zbierania informacji o tradycyjnych potrawach wigilijnych i bożonarodzeniowych, dbałości o przekazywanie i kontynuowanie tradycji.
W związku z realizacją zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dzieci przez Ośrodek koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczy w Sokółce w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Sokółce w ramach programu, pn.: ,,Za życiem” finansowanego z budżetu państwa
zapraszamy Rodziców/ Prawnych opiekunów zainteresowanych zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju dziecka swoim pociechom, które posiadają opinie o potrzebie zorganizowania zajęć wczesnego wspomagania o zgłaszanie się do kancelarii SOSW w Sokółce, zapoznanie się z Regulaminem rekrutacyjnym i złożenia formularza rekrutacyjnego.
Regulamin, formularz rekrutacyjny i więcej informacji w zakładce ośrodka koorynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego
Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów
i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019– „Aktywna tablica”
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w roku szkolnym 2017/2018 został zakwalifikowany do Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lata 2017-2019 – „Aktywna tablica”.
Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli, wykorzystanie nowych technologii.
Wzorem roku ubiegłego w ramach upowszechniania i rozwoju czytelnictwa oraz zamiłowania do książek wśród dzieci i młodzieży w internacie SOSW w I półroczu roku szkolnego od września do stycznia kontynuowana była akcja ph. „Czytanie na dobranoc”. Akcja prowadzona była przez wychowawców internatu: p. Beatę Boguszewską i p. Katarzynę Bubieniec. Przybrała ona postać wieczornych spotkań, podczas których czytaliśmy i słuchaliśmy przeróżnej literatury dla dzieci tj. opowiadań, komiksów, wierszy, bajek i baśni. Nasi wychowankowie szczególnie ci najmłodsi uczestniczyli łącznie w 43 wspólnych spotkaniach. Wychowankowie wykazywali się własną inicjatywą wypożyczając książki z biblioteki szkolnej a nawet dostarczając literaturę z własnych domowych biblioteczek. Chętnie włączali się do samodzielnego czytania na głos dla wszystkich zebranych. Stwarzało to doskonałą okazję do przezwyciężania tremy, lęków czy też wstydu przed występem.
W dniu 21.12.2018 r. podczas uroczystej Wigilii, podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce odwiedzili niezwykli Mikołaje o „wielkich i gorących sercach” z workami pełnymi prezentów.
Nie ma słów, które mogą oddać dziecięcą radość i opisać emocje naszych wychowanków towarzyszące rozpakowywaniu otrzymanych świątecznych paczek. Podarowane prezenty spełniły marzenia dzieci i wywołały uśmiech na ich twarzach.
Projekt „W poszukiwaniu wspólnego pola uwagi”
– realizowany przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
i Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”
Zajęcia z zakresu Terapii EEG Biofeedback były realizowane w ramach projektu „W poszukiwaniu wspólnego pola uwagi” – zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Odbywały się w formie indywidualnej: 2 razy w tygodniu po 1 godzinie, dla 4 osób.