Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dnia 28.03.2017r. uczniowie klasy I-II-III Zasadniczej Szkoły Zawodowej Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce o kierunku „Kucharz” w ramach praktycznej nauki zawodu uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do zakładu produkcyjnego „Eko-Gril” w Sokółce. Wyjście zorganizowała p. Bożena Mróz – nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych. Dzięki gościnności prezesa p. Alfreda Głuszyńskiego i kontrolera jakości p. Emilii Kostrzewa uczniowie zostali poinformowani o tym, czym zajmuje się zakład produkcyjny, co produkuje, ile osób zatrudnia, jakie są rynki zbytu, przypomnieli i utrwalili wiedzę na temat obowiązku przestrzegania zasad systemów zapewniania bezpiecznego zdrowotnego żywności HACCP, GHP i GMP oraz jak przebiega obróbka wstępna brudna i czysta drobiu.
W dniach 20 i 24 marca 2017 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. J. Korczaka w Sokółce odbyły się Dni Otwarte. Miały one na celu przybliżenie szerokiej oferty edukacyjnej uczniom i ich rodzicom, zapoznania ich z baza dydaktyczno-rehabilitacyjną, metodami pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, a także ukazania klimatu życzliwości, otwartości i akceptacji. Zainteresowani ofertą przedszkola mieli możliwość uczestnictwa w zajęciach Biofeetback, Integracji Sensorycznej, w Sali Doświadczania Świata, zajęciach z elementami Sensoplastyki, a także w grach i zabawach integracyjnych.
W dniu 23 marca reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w IV Bowlingowym Turnieju Dzieci Niepełnosprawnych w Suwałkach. Dwie drużyny - młodsza w składzie Justyna, Angelika, Tomasz oraz starsza: Artur, Agnieszka, Katarzyna dzielnie stawiali swoje pierwsze kroki w życiu na torze do bowlingu. Turniej był zorganizowany przez Niepubliczną Terapeutyczną Szkołę Podstawową „Bajka” w Suwałkach. Celem turnieju było propagowanie dziedziny sportu jaką jest bowling, integracja dzieci niepełnoprawnych oraz okazją aby wymienić cenne wskazówki dla trenerów.
Rzuty były różne, niektóre strącały 2 kręgle a inne sprawiały, że od razu padały wszystkie kręgle przy okazji zdobywając maksymalną ilość punktów zawodnikowi w danym rzucie. Techniki rzutu i toczenia również różniły się od siebie. Jednak najważniejsze było to, że wszyscy zdobywaliśmy punkty, znakomicie się bawiliśmy, na naszych buziach gościł uśmiech i mogliśmy nawiązać nowe znajomości.
Szkolne Koło Wolontariusza „Jestem Wolontariuszem” Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pod kierunkiem Elżbiety Szomko we współpracy ze Stowarzyszeniem Barka w Sokółce oraz wolontariuszami z Geniusz, Starej Kamionki i Przedszkola 1 w Sokółce zorganizowało warsztaty plastyczne "Świąteczna kartka" w ramach realizacji przedsięwzięcia Przystanek Nadzieja.
W dn. 22.03.2017 r. grupy: I, II, i III pod opieką wychowawców wybrały się na wiosenny spacer nad sokólski zalew. Na zajęciach poprzedzających wyjście wychowankowie pod kierunkiem p. Beaty i p. Kasi wykonali Marzannę. Podczas spaceru dzieci zauważyły wiele oznak wiosny oraz zebrały bazie.
Nad pobliskim strumykiem pożegnały Zimę- Marzannę okrzykiem:
„Marzanno, Marzanno
Ty zimowa panno.
W wodę cię wrzucamy,
Bo wiosnę witamy!”
Swoje ulubione wiersze w Bibliotece Publicznej w Sokółce zaprezentowali w pierwszy dzień wiosny, 21.03.2017 r., dwaj nasi uczniowie, Michał i Damian. Zostali oni przygotowani przez p. Katarzynę Zalewską.
Celem konkursu recytatorskiego pt. „Mój ulubiony wiersz”, który był skierowany do osób niepełnosprawnych, była popularyzacja poezji, rozwijanie zdolności recytatorskich, uczenie rywalizacji w przyjaznej atmosferze oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości osób niepełnosprawnych. Do konkursu przystąpili również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sokółce, Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokółce.
Szkolne Koło Wolontariusza „Jestem Wolontariuszem” pod kierunkiem nauczycielki Elżbiety Szomko we współpracy z Małgorzatą Hołownia-Iwanow zorganizowało pierwszy dzień wiosny w Smykolandii realizując przy tym szczytne cele wolontariackie.
Początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny to chyba najbardziej wyczekiwany moment w roku. Robi się coraz cieplej, dni robią się coraz dłuższe, a drzewa zaczynają się zielenić. Wszyscy, którzy mają dość śniegu, mrozu i krótkich dni, wypatrują z niecierpliwością tego czasu. My również oczekiwaliśmy tego pierwszego dnia wiosny , który niestety powitał nas deszczowo. Ze względu na padający deszcz miło powitaliśmy wiosnę wesołymi zabawami w Smykolandii.
Dnia 14.03.2017r. uczniowie klasy I, II, III Zasadniczej Szkoły Zawodowej SOSW w ramach zajęć praktycznej nauki zawodu udali się do cukierni „Lukrecja” w Sokółce pod kierunkiem p. Bożeny Mróz – nauczyciela przedmiotów zawodowych. Dzięki gościnności p. Urszuli Awdziej i p. Pauliny Deresz uczniowie mogli obejrzeć salę konsumencką i zaplecze gospodarcze z działem magazynowym chłodzonym (urządzenia chłodnicze, przeszklone lady chłodnicze) i niechłodzonym, produkcyjnym (mini przygotowalnie napojów zimnych i gorących, koktajli) oraz z działem administracyjno-socjalnym i ekspedycyjnym (wydawanie ciast i napojów). Mogli obejrzeć urządzenia do parzenia kawy – ekspresy ciśnieniowe oraz zaobserwować proces mielenia i parzenia kawy.Przypomnieli i utrwalili również wiedzę na temat warunków przechowywania ciast, deserów, napojów oraz temperaturę wydawania napojów gorących.
Wyjazd na turnus rehabilitacyjny wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego i podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” był możliwy dzięki darowiźnie otrzymanej z Telewizji Polskiej S.A. w ramach akcji charytatywnej „Reklama Dzieciom” i środków pozyskanych na Balu Charytatywnym w 2016r. na realizację. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Rehabilitacja wychowanków na turnusie rehabilitacyjnym” w okresie 26.02.2017r. – 11.03.2017r.
Dnia 8 marca 2017 r. odbył się w Białymstoku jubileuszowy, X Podlaski Konkurs Wiedzy o Języku Ojczystym. Wzięło w nim udział pięć szkół z województwa podlaskiego, w tym drużyna z naszego Ośrodka w składzie Ania, Dominika i Damian. Zmagania w tym konkursie od kilku lat są naszą wiosenną tradycją.
Celem konkursu jest popularyzowanie poprawności językowej wśród młodzieży oraz promowanie pięknej polszczyzny, a opiekę merytoryczną nad konkursem sprawują pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku.