
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sokółce
Przedszkole Specjalne w Sokółce
Regulamin rekrutacji
- Do Przedszkola przyjmowane są dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez właściwą poradnię psychologiczno-pedagogiczną.
- Dzieci przyjmowane są na podstawie skierowania do kształcenia specjalnego w przedszkolu specjalnym wydawanego na wniosek rodziców (opiekunów prawnych) dziecka. Skierowanie wydawane jest przez Starostę Sokólskiego.
- Do Przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od trzech lat do wieku, w którym dziecko rozpoczyna naukę w szkole podstawowej.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
- Zapisy prowadzone są od 1 marca 2018 do 30 marca 2018. W sekretariacie SOSW należy złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola, wraz z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego oraz kopią wystąpienia do Starosty Sokólskiego o skierowanie dziecka do Przedszkola Specjalnego w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce.
- W terminie do 15 kwietnia komisja powołana przez Dyrektora dokonuje kwalifikacji dziecka do przedszkola, biorąc pod uwagę wolne miejsca w grupie rozwojowej, do której, ze względu na rodzaj niepełnosprawności, powinno uczęszczać dziecko.
- Dziecko już uczęszczające do placówki może kontynuować w niej wychowanie przedszkolne przez kolejny rok szkolny pod warunkiem złożenia przez rodziców deklaracji kontynuacji edukacji przedszkolnej w Przedszkolu Specjalnym w Sokółce.
- Nabór trwa przez cały rok szkolny, w miarę posiadania wolnych miejsc w grupie.
- Przedszkole obejmuje opieką dzieci z terenu Powiatu Sokólskiego, W przypadku posiadania wolnych miejsc, przyjęte mogą zostać dzieci spoza Powiatu.
Załączniki:
1) karta zgłoszenia dziecka do przedszkola
2) deklaracja kontynuacji edukacji przedszkolnej
Regulamin rekrutacji został zatwierdzony na Radzie Pedagogicznej w dniu 15.01.2018.
Sporządziła:
Agata Gieniusz
Dnia 20.03.2017r. uczniowie klasy I Branżowej Szkoły I Stopnia, II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej SOSW w Sokółce kształcących się w zawodzie „Kucharz” pod opieką wychowawcy klasy p. Bożeny Mróz – nauczyciela przedmiotów zawodowych gastronomicznych udali się na wycieczkę zawodoznawczą do punktu gastronomicznego – lodziarnio-kawiarni „Stara Szkoła” w Sokółce. Dzięki uprzejmości właściciela lokalu – p.Łukasza Dudkowskiego uczniowie mogli obejrzeć salę konsumencką, część barową, pomieszczenie magazynowe i produkcyjne, w którym przygotowywane są ciasta i desery. Wszystkie wyroby eksponowane są w przeszklonych szafach chłodniczych, witrynach do lodów, które cieszą oko i zachęcają do kupna i zjedzenia słodkości.
16 marca 2018 roku czterech uczniów z klas I-III Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przygotowanych pod kierunkiem logopedy Elżbiety Szomko wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Sokółce pod patronatem Starosty Powiatu Sokólskiego Piotra Rećko.
Konkurencja była duża, ale komisja konkursowa postanowiła przyznać wyróżnienie: Mateuszowi z klasy III oraz Kacprowi również z klasy III.
W okresie przedświątecznym Klub „Jestem Wolontariuszem” działający przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce pod kierunkiem nauczycielki Elżbiety Szomko współorganizował warsztaty pisania pisanek we współpracy z Muzeum w Sokółce, Stowarzyszeniem „Barka” w Sokółce, Przedszkolem nr 1 w Sokółce, Przedszkolem nr 5 w Sokółce, Szkołą Podstawową w Starej Kamionce. Na warsztaty pisania pisanek zaprosiliśmy osoby niepełnosprawne z powiatu sokólskiego i wyżej wymienione placówki edukacyjne.
Dnia 7 marca 2018 r. bawiliśmy w Szkole Podstawowej Nr 46 w Białymstoku na XI Podlaskim Konkursie Wiedzy o Języku Ojczystym. Naszą szkołę reprezentowały: Dominika, Grażyna i Agnieszka. Konkurs odbywał się w formie quizu, zabaw i elementów dramy sprawdzających wiedzę i umiejętności uczniów, którzy musieli się wykazać podstawowymi wiadomościami z lektur, gramatyki oraz poprawną pisownią wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Każda z drużyn miała za zadanie wcześniejsze przygotowanie interpretacji wybranego wiersza Zbigniewa Herberta, który prezentowała przed pozostałymi uczestnikami.
„Nie wiem, co to poezja,
nie wiem, po co i na co,
wiem, że czasami ludzie
czytają wiersze i płaczą...”
Władysław Broniewski
W dn. 14.03.2018r. w internacie SOSW w Sokółce odbył się „Wieczór Poetycki” przy świecach, poświęcony twórczości dziecięcej znanych, polskich poetów. Wspólne spotkanie zostało przygotowane przez panie prowadzące zajęcia teatralne w Ośrodku: p. B. Boguszewską i p. M. Hołownia-Iwanow.
W dniu 01.03.2018 rozstrzygnięto szkolny konkurs plastyczny pt „Strona tytułowa do Kroniki Szkolnej”. W pracach komisji udział wzięli nauczyciel organizator oraz wychowawcy internatu w składzie: Zuzanna Szarkowska – Czeczko, Beata Żółtko, Zyta Biernacka.
Na konkurs wpłynęło 16 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi.
Celem konkursu było: rozwijanie kreatywności uczniów, zachęcanie do tworzenia małych dzieł oraz zaprojektowanie pierwszej strony Kroniki Szkolnej.
Nasze przedszkolaki po raz pierwszy wybrały się do Biblioteki Publicznej nr.1 na Os.Zielonym w Sokółce pod opieką p.Beaty Majer-Szałkiewicz. Towarzyszyła nam p. Magda Słyż nauczyciel SOSW oraz pomoc p. Jola. Dzieci z niecierpliwością czekały na to wyjście. W bibliotece powitała nas bardzo miło p.Krystyna Marcinkiewicz. Pokazała dzieciom wnętrze biblioteki, książki oraz przygotowała kredki, mazaki, kartki, które dzieci wykorzystały malując swoje prace. Dostaliśmy też piękną książkę pt: "Bajki dla chłopców", którą czytała p.Magda. Dzieci słuchały opowiadania z wielkim entuzjazmem.
Przez dziesiątki lat byli piętnowani, dziś - mają swoje święto. W Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pamięta o nich cała Polska, pamiętaliśmy także my – uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce wraz z opiekunami p. Katarzyną Zalewską i p. Agnieszką Ambrożko.
Nie zważając na siarczysty mróz delegacja naszych uczniów z pocztem sztandarowym w składzie Sylwia, Gabrysia i Michał, reprezentowała społeczność SOSW na Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Białymstoku w dniu 1 marca 2018 r.
Wolontariusze ze szkolnego Klubu „Jestem Wolontariuszem” działającego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym wspólnie z opiekunem Elżbietą Szomko uczestniczyli w kolejnych działaniach w ramach realizacji przedsięwzięcia „Przystanek Nadzieja” we współpracy ze Stowarzyszeniem Barka w Sokółce. Dzięki uprzejmości Pani Krystyny Kostera prowadzącej DKF „Fantom” wolontariusze i Przystankowicze mogli obejrzeć projekcję filmu :pt: „Najlepszy” i „Dwie Korony”. oraz spotkać się z aktorem Adamem Woronowiczem.
Pełni wrażeń min: po epizodach walki dobra ze złem, zapoznaniu z życiem Maksymiliana Kolbego , Jerzego Górskiego ( triathlonisty) w optymistycznych nastrojach, ale również zadumie, refleksji wracaliśmy do swoich domów. Zdjęcia
Pod takim hasłem Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy włączył się w Ogólnopolską Kampanię „Kilometry Dobra”.
Jest to akcja charytatywna organizowana przez Caritas, która ma na celu zebranie funduszy na zakup dwóch dostawczych samochodów, które będą służyły: seniorom, chorym i samotnym oraz osobom ubogim i wykluczonym społecznie.
Akcja polega na zbieraniu monet o nominale 1zł, z którego zostanie utworzony łańcuch. Zapraszamy chętne osoby do wsparcia akcji. Zdjęcia