Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach IV edycji projektu „Niepełnosprawność to wyzwanie - rozwijam swoje możliwości i zdolności” organizowanego przez Fundację Edukacji i Wspomagania Rozwoju "EVOLVER, finansowanego ze środków PEFRON w ramach konkursu „Sięgamy po sukces”. 12 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce może nieodpłatnie uczestniczyć między innymi w zajęciach pod nazwą Trening umiejętności komunikacyjnych z logopedą/neurologopedią.
W dniach 24-28.10.2022r. uczniowie naszej szkoły przystąpili już po raz trzeci do ogólnopolskiego projektu „Tydzień Uczniowskiej SuperMocy”ph.: „Moja droga do gwiazd”, którego głównym celem jest uświadomienie uczniom ich mocnych stron. W ramach akcji zrealizowano szereg działań, mianowicie: gazetki tematyczne, pieczenie ciasteczek w kształcie gwiazdek, wykonanie kosmicznych rakiet, gwiazd czy gwiezdnych skrzydeł mocy.Dzięki akcji nasi uczniowie zrozumieli, że warto rozwijać swoje zdolności, poszerzać zainteresowania, a przede wszystkim wierzyć w siebie i swoje możliwości.
Od początku roku szkolnego realizujemy w szkole podstawowej zgodnie z planem działania w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”, którego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie zainteresowań czytelniczych, wybieranie książki zamiast innej formy spędzania wolnego czasu, uczestnictwo w imprezach czytelniczo-kulturalnych oraz współpraca z bibliotekami publicznymi. Jednym z ważniejszych kroków był Plebiscyt ph. „Ciekawa książka do biblioteki szkolnej”.
W okresie wrzesień – listopad 2022r. Patron Grupy Nieformalnej – Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce realizuje inicjatywę lokalną pn. „Wsparcie merytoryczne otoczenia osób niepełnosprawnych”. Celem projektu było przeprowadzenie szkolenia dla rodziców osób niepełnosprawnych, opiekunów i kadry bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji osób niepełnosprawne. Wielu rodziców nie ma żadnego przygotowania do wychowania i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami. Problemy, z jakimi muszą się zmierzyć wychowując dziecko niepełnosprawne, często przerastają ich możliwości i kompetencje rodzicielskie. Potrzebne jest wsparcie merytoryczne specjalistów, którzy udzielą wskazówek do pracy z ich dziećmi i wspomogą proces wychowawczy.
Szanowni Państwo w związku z obchodzonym 3 listopada 2022 roku Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy i Nękaniu w Szkole, w tym Cybernękaniem zachęcamy do zapoznania się z ulotką dla rodziców i opiekunów. Zawiera ona wskazówki i porady praktyczne dotyczące tematyki bezpiecznego korzystania z mediów zarówno w szkole jak i w środowisku rodzinnym. Ulotka do pobrania
W dniach 8 -23 października 2022 r społeczność SOSW włączyła się w obchody Europejskiego Tygodnia Programowania. Code Week miał na celu upowszechnianie kodowania, programowania jako metody rozwijającej logiczne myślenie, ukazanie, że kodowanie jest czymś łatwym i nie wymaga wysokiej technologii oraz jest doskonałym pretekstem do rozwijania umiejętności pracy w parach. W tym roku Code Week w SOSW przybrał między innymi formę zajęć z robotami. Photony Beeboty, Ozoboty i Lego Wedo 2.0 wykorzystywane były maksymalnie.
Dnia 27 października uczniowie klasy VIIIB i I-IIISPU odwiedzili Filię Biblioteczną Nr 1 w Sokółce. Cel wizyty stanowiło spotkanie z panią Martą Wojewódzką-Szoda, bibliotekarką, autorką książeczki dla dzieci pt.: „Z teczki małej biblioteczki” czyli miłe wspomnienia z trudnego czasu narodowej kwarantanny, która powstała z inicjatywy Biblioteki Publicznej w Sokółce i została dofinansowana z dotacji Samorządu Województwa Podlaskiego. Pani Marta zapoznała nas z historią powstania książki, jej treścią, a także opowiedziała o autorach ilustracji, którymi były dzieci. Na zakończenie każdy z uczestników spotkania został obdarowany egzemplarzem książeczki, nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia. Galeria
Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu? Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?
Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl
Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać całkowicie anonimowy. Nikt się nie dowie o tej rozmowie ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.
Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie – zadzwoń 800 12 12 12.
Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.
Pod takimi hasłami odbyła się w ośrodku akcja promująco-informująca uczniów o możliwości skorzytania z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka, dodatkowo informacje o telefonie i zakresie pomocy jaki świadcza eksperci została wywieszona w widocznym miejscu ośrodka.
Informujemy, że szkolenie dla rodziców i prawnych opiekunów odbędie się o godz. 11.00.
Szkolenie dla nauczycieli odbędzie się o godz. 14.00