logo_18_mm_bil.png

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1291/img_20220526_090700_copy.jpgUczniowie z SOSW w Sokółce i Verkiumokykla-daugiafunkciscentras w Wilnie realizują projekt „Perły Podlasia drogą do integracji” dofinansowany ze środków MEiN w ramach Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Łączna kwota dofinansowania to 18867,64 złotych.

 Czwartego dnia wymiany uczestnicy udali się do Izby Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie aby poznać sekrety tkania słynnych janowskich dywanów. Przywitała nas pani Karolina Radulska, która omówiła i krok po kroku pokazała uczestnikom proces wytwarzania wełny od chwili ścięcia owcy do utkanego dywanu. 

logo_18_mm_bil.png

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1290/img_20220525_133651_copy.jpgUczniowie z SOSW w Sokółce i Verkiu mokykla-daugiafunkcis centras w Wilnie realizują projekt „Perły Podlasia drogą do integracji” dofinansowany ze środków MEiN w ramach Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Łączna kwota dofinansowania to 18867,64 złotych.

Trzeciego dnia integrowaliśmy się i poznawaliśmy stolicę naszego województwa. Z samego rana powitała nas deszczowa pogoda, ale nie zmartwiło to zbytnio uczestników- przed nimi bowiem ciekawe naukowe poznawanie świata w EpiCentrum w Białymstoku.

https://www.soswsokolka.pl/images/394-9516.jpgSzkoła Podstawowa Specjalna w SOSW w Sokółce, dzięki udziałowi w Rządowym Programie „Laboratoria Przyszłości” wzbogaciła swoją bazę dydaktyczną o nowe narzędzia i sprzęt na łączną kwotę 30 tysięcy złotych, wszystkie zamówione pomoce są już w szkole. „Laboratoria Przyszłości”  to inicjatywa, dzięki której uczniowie będą korzystać z nowoczesnych narzędzi, aby w szerszym zakresie i atrakcyjniejszej formie nabywać umiejętności  potrzebne w kształtowaniu i rozwijaniu zdolności manualnych i technicznych, będą uczyć się  samodzielnego i krytycznego myślenia, Bazując na bogatej ofercie szkoły można łatwiej będzie rozwijać  kompetencje uczniów  w szeroko rozumianej tematyce STEAM (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka).

logo_18_mm_bil.png

 https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1289/284552565_582705923275581_7749550485981613878_n_copy_copy.jpgUczniowie z SOSW w Sokółce i Verkiu mokykla – daugiafunkcis centras w Wilnie realizują projekt „Perły Podlasia drogą do integracji” dofinansowany ze środków MEiN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Łączna kwota dofinansowania to 18 867,49 złotych.

 Drugi dzień spotkania rozpoczął się pogadanką w Cerkwii pw. Św. A. Newskiego w Sokółce. Ks. Łukasz Ławreszuk opowiedział o wnętrzu świątyni, nazwał jej poszczególne elementy oraz  wytłumaczył ich przeznaczenie. Uczestnicy poznali również różnice między katolicyzmem a prawosławiem, tradycje i zwyczaje związane z przystępowaniem do sakramentów świętych. Kolejnym punktem były zajęcia pt. „Krajka- sokólska tkanina ludowa”, podczas których uczniowie poznali dawne zastosowania pasów tkanych oraz wykonali samodzielnie własną bransoletkę -krajkę. 

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1265/3_t2.jpgWe wtorek 24.05.2022 uczniowie klasy VII-VIII B spu wraz z zaproszonymi koleżankami z klas: VI Spu, II – III Pdp oraz V Spl pod opieką pań Ewy Wińskiej i Katarzyny Dylewskiej wyjeżdżali do  Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie. Celem wycieczki był udział w imprezie ph. „Piknik pod gruszą” organizowanej corocznie dla najmłodszych okolicach Dnia Dziecka. W tym roku przygotowano grę terenową pod hasłem „Na pikniku jak w dawnym słowniku”. Była ona okazją do świetnej zabawy i nauki przez doświadczanie.

logo_18_mm_bil.png

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1288/img_20220523_163847_copy.jpgUczniowie z SOSW w Sokółce i Verkiu mokykla – daugiafunkcis centras w Wilnie realizują projekt „Perły Podlasia drogą do integracji” dofinansowany ze środków MEiN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. 23 maja zaczęło się tygodniowe spotkanie obu grup w Sokółce. Wspólne poznawanie wielokulturowości Podlasia rozpoczęły zajęcia integracyjne mające na celu zapoznanie uczestników ze sobą. Poznanie imion oraz późniejsze zabawy przy muzyce rozluźniły atmosferę oraz pozwoliły otworzyć się na warsztaty z wykorzystaniem bum-bum rurek.

“Jedynym sposobem na zachowanie zdrowia jest jedzenie tego, czego nie chcesz,

picie tego, czego nie lubisz,i robienie tego, czego nie chcesz”

Mark Twain

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1276/284312295_1067382000580689_692229114024746456_n_1_copy.jpgDnia 19.05.2022r w internacie SOSW odbyły się zajęcia p.h. "Uczta dla zdrowia".  Zajęcia przeprowadziły panie Beata Żółtko i Marta Kulmaczewska. Celem zajęć było: kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania się, wyrabianie świadomości wpływu owoców i warzyw na utrzymanie dobrego zdrowia, promocja zasad racjonalnego odżywiania się i stosowanie ich w życiu codziennym, integracja czerech zespołów grupowych oraz społeczności internatu. Na początku wychowankowie obejrzeli prezentację multimedialną o tematyce zdrowego odżywiania. 

„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie”.

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1267/16_t2.jpgJanusz Korczak – Patron Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego to wyjątkowa postać i tak samo wyjątkowo obchodziliśmy 11 maja Jego święto. Dzień Patrona rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w Kościele Najświętszego Ciała I Krwi Chrystusa w intencji uczniów i pracowników SOSW, na którą przemaszerowali, prowadzeni przez Poczet Sztandarowy, wszyscy uczniowie, grono pedagogiczne i pracownicy Ośrodka. Po Mszy dalsza część uroczystości odbyła się na terenie placówki, gdzie na początku złożono kwiaty i zapalono znicz pod tablicą Patrona.

https://soswsokolka.pl/images/podzikowanie.jpg

 

https://www.soswsokolka.pl/images/logo_18_mm_bil.png

Podlasie to obszar  leżący na terenie  północno-wschodniej  Polski, na pograniczu kultur  oraz kilku religii. Tutaj mieszkali obok siebie Katolicy, Prawosławni, Tatarzy, Żydzi, dlatego również współcześnie przenikają się różne zwyczaje, obrzędy oraz  kalendarze. W naszym regionie możemy wrócić do korzeni-  skosztować najprostszych potraw z dawnych lat, nauczyć się tradycyjnego sposobu na tkanie dywanów, poznać historię krajki i pisania ikon, osadnictwa Tatarów na ziemiach polskich, wpływ Żydów na tutejszą kulturę oraz zdobyć wiedzę z zakresu religii występujących na tych terenach. Wszystko to czeka beneficjentów projektu „Perły Podlasia drogą do integracji” dofinansowanego ze środków MEiN w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży

https://www.soswsokolka.pl/images/photoalbum/album_1264/20_t2.jpgW naszej placówce odbył się pokaz małych zwierząt egzotycznych, w którym wzięli udział uczniowie z klasy pani Ewy Wińskiej, Edyty Kondrat, Julity Nelke, Grażyny Tymoszuk, Marty Januszkiewicz, Moniki Mróz i Agnieszki Ambrożko. Zwierzęta zaprezentowała nam ich miłośniczka i właścicielka pani Anna Kędyś-Arent, która w niezwykle interesujący sposób opowiedziała uczniom, o tym skąd one pochodzą, jakie warunki należy zapewnić im w hodowli oraz o tym jak należy się z nimi obchodzić by nie zrobić im krzywdy. Mogliśmy podziwiać takie okazy jak: STRASZYKI, ŚLIMAKI AFRYKAŃSKIE, MODLISZKI, WIJE, PTASZNIKI,PATYCZAKI I LIŚĆCE.