Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
27.10.2021r. uczniowie z klas Przysposabiających do Pracy w SOSW w Sokółce pod opieką pani Marty Kawrygo-Leonowicz i Magdaleny Słyż uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Pamięci Sybiru. Rozmieszczona na powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych ekspozycja opowiada o Polakach w carskiej Rosji i w Związku Sowieckim.
Uczniowie dzięki nowoczesnym przewodnikom elektronicznym mogli poznać smutną część historii. „...W jakiejś mierze sprawa pamięci o Golgocie Wschodu jest ważna ponad wszystkim, także ponad podziałami politycznym”.
Marta Kawrygo-Leonowicz
Magdalena Słyż
W dniu 26 października 2021 roku został przygotowany przez pedagoga szkolnego Konkurs dlanajbardziej spostrzegawczych uczniównaszej szkoły. Skierowany został do tych wszystkich, którzy zauważają wszelkie zmiany w swoim otoczeniu, są zainteresowani tym co się wokół nich dzieje, a także lubią czasem coś przeczytać. Zadaniem uczniów było zauważyć zmianę na tablicy „Pomoc psychologiczno-pedagogiczna” znajdującej się na holu głównym szkoły, a następnie dać odpowiedź na zamieszczone pytanie: „Kto jest autorem wykonanych prac plastycznych?”. Tajemniczy autor udzielił uprzednio zgody na upublicznienie jego twórczości.
W dniach 9 -23 października 2021r społeczność SOSW włączyła się w obchody Europejskiego tygodnia Programowania. Code Week miał na celu upowszechnianie kodowania, programowania jako metody rozwijającej logiczne myślenie, ukazanie ze kodowanie jest czymś łatwym i nie wymaga wysokiej technologii oraz jest doskonałym pretekstem do rozwijania umiejętności pracy w parach.
Dzięki doposażeniu placówki w ramach projektu” ” pn. „Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego było możliwe przeprowadzenie różnych aktywności z wykorzystaniem robotów .Wraz z Photonem , Ozobotem Bit i Evo, mTiny, Beebotem i Bluebotem wyruszyliśmy w świat programistycznych aktywności.
W dniu 17 października 2021r na hali sportowej Zespołu Szkół przy ul. Mickiewicza w Sokółce odbył się I Charytatywny Amatorski Turniej Piłki Siatkowej pod patronatem Piotra Rećko Starosty sokólskiego. Turniej zorganizował Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy przy wsparciu Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod skrzydłami”. Celem tego spotkania była zbiórka środków na Turnus rehabilitacyjny dla wychowanków Ośrodka oraz Stowarzyszenia. Jest to bardzo szczytny cel. Nasi uczniowie borykają się często z różnymi niepełnosprawnościami. Udział w turnusie rehabilitacyjnym jest to duża szansa aby ułatwić im funkcjonowanie w środowisku co podniesie ich motywację oraz samoocenę w życiu codziennym.
Uczniowie SOSW mieli dziś przyjemność odwiedzić Starostwo Powiatowe i złożyć osobiste podziękowania Pani Mecenas Annie Kozłowskiej, która okazała nam duże wsparcie i pomoc podczas organizowania i przeprowadzania przetargów na zakup pomocy dydaktycznych w ramach realizacji Projektu „Wsparcie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce na rzecz zwiększenia wykorzystania TIK”.Pomoce zakupione z funduszy projektowych poszerzyły bazę dydaktyczną naszego Ośrodka i będą służyły podnoszeniu jakości pracy, uatrakcyjnieniu zajęć i wzbogacaniu umiejętności naszych uczniów w wykorzystywaniu technologii informacyjno komunikacyjnych.
6 października 2021 roku nasze przedszkolaki i uczniowie klasy VII-VIII B SPU odwiedzili Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka w Grajewie. Obiekt podzielony jest na strefy, a w każdej z nich zwiedzający dowiadują się wielu ciekawostek o mleku, jego przetwórstwie oraz roli w historii i współczesnym świecie. Muzeum wyposażone jest w multimedialne aplikacje, co bardzo podobało się naszym podopiecznym. Poprzez zabawę uczyli się jak ważną rolę pełni mleko w życiu człowieka, zarówno w żywieniu, jak też w medycynie i kosmetyce. Dowiedzieli się jaką pracę należy wykonać przy produkcji mleka, zanim od krowy trafi do naszych domów.
We wrześniu kadra SOSW brała udział w szkoleniu z zakresu obsługi programu MÓWik – polskiego oprogramowania do komunikacji wspomagającej i terapii mowy. Szkolenie prowadził pan Andrzej Cwaliński z CEN Bialystok, a zrealizowane było ono w ramach projektu „Wsparcie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce na rzecz zwiększenia wykorzystania TIK”.
Projekt został dofinansowany ze środków EFS, a w ramach dofinansowania zakupione zostały tablety z oprogramowaniem, na których nauczyciele mieli okazję się szkolić. Poznali oni możliwości rozbudowy tablic startowych MÓWika, tak aby jak najlepiej dostosować je do potrzeb swoich uczniów. Na szkoleniu został omówiony sposób dodawania nowych symboli np. w formie zdjęć lub obrazów pobranych z internetu. Celem szkolenia było wyrównywanie szans edukacyjnych naszych podopiecznych.
Edyta Kondrat
W ramach zajęć z doradztwa zawodowego 15 października 2021r. odbyła się wycieczka klas 4-8spl i klasy 2 szkoły branżowej do Sądu Rejonowego w Sokółce. Celem jej było poznanie zawodów związanych z sądownictwem. Po urzędzie oprowadzała nas pani kurator rodzinny Anna Maria Zieja.
Na początku poznaliśmy obowiązki i pracę strażników. Panowie zaprezentowali nam urządzenia pozwalające zapewnić bezpieczeństwo pracujących tu osób: bramkędo wykrywania niebezpiecznych przedmiotów orazpunkt kontrolny zawartości toreb interesantów. Następnie przeszliśmy do części, gdzie znajduje się areszt. Chętni chłopcy pozwolili założyć sobie kajdanki, a odważni weszli do celi.
Pani kurator zapoznała nas z pracą Biura Obsługi Interesanta, w tym stanowiskiem Czytelni Akt.
15 października 2021 uczniowie SOSW tj. Natalia i Dawid ze szkoły podstawowej oraz Mirosław i Agnieszka ze szkoły branżowej wzięli udział w Powiatowym Turnieju Wiedzy Pożarniczej zorganizowanym przez Powiat Sokólski i Powiatową Państwową Straż Pożarną w Sokółce. Konkurs został przeprowadzony w związku z 70. rocznicą Zawodowej Straży Pożarnej w naszym mieście. Jego celem było popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej a w szczególności zasad postępowania na wypadek pożaru, posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.