
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
„To właśnie tego wieczoru,
gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
w serca złamane i smutne
po cichu wstępuje otucha….”
W dniu 21.12.2021r harcerze z 9 Drużyny Harcerskiej Nieprzetarty Szlak „Iskierki” uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym zorganizowanym przez pwd. Monikę Mróz i dh. Martę Kulmaczewską. Podczas wieczoru gościem była p. Dyrektor SOSW – Elżbieta Szomko. Celem spotkania było: wprowadzenie uczestników w świąteczny nastrój, wzmacnianie więzi uczuciowo-emocjonalnych pomiędzy harcerzami, a także utrwalanie i kontynuowanie tradycji i zwyczajów świątecznych. Uroczystość rozpoczęła się od czytania fragmentu z Pisma Świętego o Narodzenie Pana Jezusa, złożenia świątecznych życzeń i symbolicznego przełamania się opłatkiem.
W dniach 2021-08-09 do 2021-12-31 na terenie siedziby Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce realizowany był projekt „Wsparcie terapeutów osób niepełnosprawnych w procesie rehabilitacji”. Celem zadania było zorganizowanie i przeprowadzenie szkolenia kadry pedagogicznej (członków stowarzyszenia) zaangażowanych w proces rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz przeprowadzenie zajęć z podopiecznymi Stowarzyszenia.
Miejscem realizacji warsztatów tkackich w ramach projektu „Tkactwo drogą do integracji” była siedziba Stowarzyszenia „Pod Skrzydłami” w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Sokółce. Zajęcia zaplanowano w terminie od 4 października do 17 grudnia 2021r. 14-godzinne warsztaty odbyły się w dwóch grupach, przeprowadzone zostały przez p. Katarzynę Bubieniec osobę mającą wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi, która realizowała już podobne formy rozwijające artystycznie i kreatywnie.
W czwartkowe popołudnie (16 grudnia) nasi uczniowie przedstawili społeczności Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, przepiękne Jasełka, które wraz z kolędami wprowadziły nas we wspaniały świąteczny nastrój. Na wszystkich ogromne wrażenie zrobiła niezwykła gra aktorska. W przedstawieniu uczniowie przybliżyli wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, wcielając się w rolę Maryi, Józefa, króla Heroda oraz innych postaci towarzyszących narodzeniu Pana. Dobro i miłość przyszły na świat w mizernej, lichej stajence, bez zbędnego przepychu, bogactwa i rozgłosu – tak ukazali to również nasi młodzi aktorzy.

Dnia 16 grudnia uczniowie klasy I SPU obejrzeli przedstawienie teatralne w formie online pt.: „Skąd Mikołaj wie?” z Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Odpowiedź na to pytanie kryje się na strychu w domu małego Krzysia, gdzie swoje miejsce znalazły Miś, Pajac-niechciane zabawki.W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia do sfatygowanych zabawek dołącza Czarownica, która wkrótce zostanie zaniesiona pod choinkę.
Wychowankowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce 1 grudnia 2021 r. wyjechali na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Warszawy. Stolica naszego kraju to miasto o bogatej historii historią, przyciągające nowoczesnością, onieśmielające gwarem i rozmachem, ale także zachęcające do zwiedzania i poznawania ciekawych miejsc i zabytków. Na początku zwiedzania tego urokliwego miasta uczniowie przenieśli się w czasie, do epoki władców polskich urzędujących w Zamku Królewskim, gdzie sami mogli poczuć się jak „królowie” podziwiając komnaty i eksponaty, z czasów gdy Polska była Królestwem.
W maju tego roku Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej we współpracy z Fundacją Cyryla i Metodego - Inicjatywa Tato.Net, ogłosiła 6. edycję konkursu "List do Taty". Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Konkurs był organizowany w okręgach wyborczych senatorów, którzy zgłosili się do udziału w jego przeprowadzeniu. Powiat białostocki, sokólski oraz miasto Białystok, znalazły się pod opieką senatora Mariusza Gromko. Nasza uczennica, Natalia Kowejsza, została jedną z laureatekw etapie okręgowym.
Dnia 7 grudnia odbył się apel ogólnoszkolny podczas, którego wręczono nagrody uczniom, którzy zwyciężyli w konkursach plastycznych.
Pierwszym z rozstrzygniętych konkursów był etap szkolny konkursu plastycznego ph.: „Święty Mikołaj w oczach dzieci”. Organizatorkami konkursu były panie: M. Januszkiewicz i J. Nelke. Głównym celem konkursu było pogłębienie wśród dzieci wiedzy o życiu i działalności św. Mikołaja-biskupa Miry. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas I-III, IV-VIII. Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców: