
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniach 16-19 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym odbyła się akcja wolontariacka pod hasłem „ Jesteśmy murem za polskim mundurem!”.
Akcja ta miała na celu symboliczne wsparcie, wdzięczność i podziękowanie za pełnioną służbę dla żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Pożarnej oraz Policji, którzy obecnie pełnią służbę na granicy polsko – białoruskiej, strzegąc naszego wspólnego bezpieczeństwa. Wychowankowie ośrodka wraz z nauczycielami przygotowywali laurki przepełnione podziękowaniem.
Wiemy, że jest ciężko naszym służbom dlatego też chcieliśmy im podziękować z całego serca. Laurki zostały przekazane do jednostki Straży Granicznej w Kuźnicy.
W dniu 16.11.2021.r w internacie SOSW w Sokółce odbyło się przyjęcie w szeregi społeczności internatu nowych mieszkańców. W tym roku impreza, przebiegała w atmosferze tradycji i obrzędów ludowych, czyli „ Pod strzechą” .
Organizatorami była Młodzieżowa Rada Internatu pod kierunkiem opiekunów rady Pani Zyty Biernackiej i Pani Beaty Żółtko.
Prowadzące otrzęsiny Wiktoria i Zosia gorąco powitały przybyłą Panią Dyrektor - Elżbietę Szomko oraz całą społeczność internatu. Podczas otrzęsin nowi mieszkańcy musieli wykonać wiele zadań, oczywiście z zastosowaniem symbolicznych lub humorystycznie zamienionych rekwizytów, była: orka pługiem, młócenie zboża cepem, wykopki, dojenie krowy, pieczenie chleba oraz kiszenie kapusty.
W SOSW w Sokółce dobiegła końca realizacja projektu pod nazwą „Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej IX. Rozwój Lokalny, Działania 9.1 Rewitalizacja społeczna i kształtowanie kapitału społecznego. Projekt zakładał wyposażenie i dostosowanie pracowni informatycznej i klasopracowni szkolnych do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Uczniowie klasy I SPU otrzymali: monitor interaktywny i 4 tablety, w tym 2 z nich z oprogramowaniem MÓWik przeznaczonym do komunikacji alternatywnej i wspomagającej dla osób mających poważne problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy. Program zawiera przejrzysty i zrozumiały system symboli, które można przetworzyć za pomocą wbudowanego syntezatora dźwięku. Użytkownik ma możliwość dodawania własnych symboli, obrazów, wybrania zakresu słownictwa, które w danym momencie odpowiada tematyce rozmowy.
10 listopada 2021r. grupa Kucharzy z Branżowej Szkoły I Stopnia SOSW w Sokółce wraz z nauczycielem przedmiotów zawodowych – p. Bożeną Mróz uczestniczyła w wirtualnej wycieczce zawodoznawczej do restauracji Polski Dom Rodzinny Serce w Sokółce. Ze względu na stan epidemiologiczny w naszym kraju wejście do kuchni restauracji i wspólne przygotowanie potraw tak liczną grupą kucharzy było niemożliwe, ryzyko zakażenia żywności i ludzi było zbyt duże.
W ramach projektu pn: „Kompetentni w działaniu, konkurencyjni na rynku pracy” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 01.09.2019 – 30.08.2021r. zadanie 6: „Wyposażenie pracowni i warsztatów szkolnych”, Działanie 1: „Wyposażenie pracowni i warsztatów szkolnych” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce doposażona została pracownia kształcenia zawodowego dla uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia kształcących się na kierunku Kucharz.
Dnia 09.11.2021 roku odbył się uroczysty apel z okazji 11 listopada 1918 roku – rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klasy I SPU przy wsparciu starszych koleżanek: Asi, Natalii i Sylwii zaprezentowali społeczności ośrodka krótki montaż słowno – muzyczny z elementami dramy. Przybliżył on wszystkim zebranym znaczenie słowa „niepodległość”.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie SOSW z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim realizują ogólnopolski program profilaktyczno-edukacyjny nt czerniaka pod hasłem „Znamię! Znam je?” opracowany przez Akademię Czerniaka- sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgów Onkologów. Program zakłada upowszechnianie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań i prozdrowotnych postaw młodzieży sprzyjających profilaktyce zachorowań na tę chorobę, świadomości czerniaka oraz podstawowej wiedzy na temat diagnostyki znamion według cech ABCDE.
W bieżącym roku szkolnym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dobiegła końca realizacja projektu pn. „Rozwijamy się, zwiększając wykorzystanie narzędzi TIK” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z założeń projektu było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów niepełnosprawnych z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych.W ramach projektu zorganizowano uczniom wiele różnorodnych zajęć dodatkowych oraz doposażono placówkę w nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęt multimedialny.
Uczniowie Branżowej Szkoły I Stopnia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce wezmą udział w projekcie edukacyjnym dla szkół ponadpodstawowych: „Lekcje z ZUS”. Jest to projekt, który powstał, by budować świadomość młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” kształtują świadomość młodzieży, uczą przy tym by być wzajemnie odpowiedzialnym wobec osób, które przynależą do innych pokoleń (zasady solidaryzmu społecznego), a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
Dniu 6 listopada 2021r podczas zlotu sprawozdawczego Hufca ZHP Sokółka im. hm. Witolda Biziuka pwd. Monika Mróz i dh. Marta Kulmaczewska otrzymały z rąk pani wicekurator Barbary Buraczewskiej Medale Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.Od 2015r nauczycielki prowadzą 9 Drużynę Harcerską Nieprzetarty Szlak pn. „Iskierki” w ramach godzin pozalekcyjnych.
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada i to właśnie tego dnia w naszym Ośrodku zagościły bajki. Zadania dla wszystkich klas przygotowały panie Katarzyna Zalewska i Agnieszka Ambrożko. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Czytając bajki rozwijamy wyobraźnię, fantazję, pamięć i wzbogacamy słownictwo. Bajkowe postacie sprawiają, że świat staje się radosny i kolorowy. Baśnie i bajki są bogatym źródłem przeżyć, wrażeń i sposobem wzbogacania wyobraźni.