
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W roku szkolnym 2021/2022 klasa VII - VIII B SPU przystępuje do realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego Kreatywne Prace Plastyczne. Projekt jest zgodny z podstawą programową dla szkół specjalnych oraz podstawowym kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/22 p.6 - Wzmocnienie edukacji ekologicznej w szkołach.
Głównym celem projektu jest zaspokajanie naturalnej potrzeby tworzenia, wyzwalanie ekspresji twórczej i wspieranie całościowego rozwoju uczniów poprzez działania plastyczne. Proponowane w projekcie zadania będą wspierały rozwój dziecka szczególnie w zakresie motoryki małej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, integracji sensorycznej, spostrzegania, pamięci i uwagi, wyobraźni i kreatywności. Mają też stanowić popandemiczną arteterapię i profilaktykę zdrowia psychicznego.
W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas: I SPU, VII-VIII A i C SPU przystąpili do kontynuacji projektu: „Wymiana pocztówek”. Podziwiając widokówki z różnych części kraju będą mieli możliwość poznania regionów Polski, miast, ich ciekawych zakątków oraz położenia na mapie. Ponadto „wymiana pocztówkowa” będzie stanowić świetną sposobność by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek.
Co roku w całej Polsce 20 września przedszkolaki świętują swój dzień - Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić jak ważna jest edukacja przedszkolna w rozwoju i nauce dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. W tym roku nasze przedszkole wzięło udział w Ogólnopolskiej akcji pt ”Dzień Przedszkolaka to ważne święto, uczcijmy je tańcem i piosenką”. Zamysł akcji polegał na wykonaniu piosenki „Życie przedszkolaka” przez dzieci w całej Polsce.
Wszem i wobec ogłaszamy że w „Wirtualne Podróże” wyruszamy, z Panią Sabiną świat zwiedzamy i same korzyści z tego mamy .W nieznane wyruszamy, ciekawe miejsca poznamy Albumy już gotowe, piękne nowe, na wspomnienia już czekają, o notatki z podróży się upominają. Poznamy nasz kraj, poznamy nasz świat, pozostanie to z nami na kolejnych sto lat.
Informujemy i uczniowie klasy I SPU, VII-VIII SPU A, VII-VIII C rozpoczęli działania w ramach realizacji projektu „Wirtualne Podróże. Organizatorem i pomysłodawcą projektu jest Pani Sabina Pilat, która ma swój kanał „Nauka w Plecaku” w serwisie Youtube. Celem projektu jest zwiedzanie i poznawanie ciekawych miejsc na całym świecie w czasie lekcji na żywo prowadzonych przez Panią Sabinę.
19 września w naszej miejscowości obchodzono uroczystość 101 rocznicy Bitwy Niemeńskiej. W tym patriotycznym wydarzeniu SOSW w Sokółce reprezentował poczet sztandarowy:Sylwia, Dawid i Mateusz pod opieką pani Moniki Mróz i pani Edyty Kondrat. Po mszy świętej w Kościele kolegiackim pod wezwaniem Świętego Antoniego nastapił przemarsz uczestników pod pomnik Marszałka józefa Piłsudskiego z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej z Sokółki.
Tam odbyła się dalsza część obchodów: zakończenie VIII Sztafety Niepodległości wystąpienia okolicznościowe, złożenie wieńcow oraz występ Miejskiej Orkiestry Dętej oraz występ Mażoretek.
Monika Mróz
Co roku początek września jest czasem szczególnym, w którym przypominamy tragiczne karty naszej historii. Zazwyczaj robiliśmy to w sposób aktywny uczestnicząc w Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru, na który jeździliśmy każdego roku z pocztem sztandarowym, pod opieką p. Katarzyny Zalewskej i p. Doroty Kozaczyńskiej. W tym roku także nie było Marszu ze względu na pandemię, ale my, uczniowie kl. 2-3 PDP tradycyjnie już postanowiliśmy uczcić pamięć Sybiraków odwiedzając Pomnik Zesłańców Sybiru, by zapalić tam biało-czerwone znicze i oddać cześć Sybirakom oraz pomysłodawcy i twórcy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, Wiktorowi Węgrzynowi.
17 września uczniowie klasy 7-8 B Spu odwiedzili Filię Biblioteczną Nr 1 na Osiedlu Zielonym w Sokółce. Podczas spotkania pani Marta Wojewódzka-Szoda opowiedziała o pracy bibliotekarza, zgromadzonym księgozbiorze oraz pokazała nietypowe wydania książek. Oprócz tradycyjnych pozycji, które zazwyczaj spotyka się w bibliotekach, młodzież dowiedziała się, jak wygląda książka wykrojnik, ruchoma, sensoryczna. Ciekawostką były najmniejsze, największe, najcieńsze i najgrubsze książki w tej bibliotece.
W ramach realizacji upowszechniania czytelnictwa, oraz rozwijania kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, w internacie SOSW w Sokółce w roku szkolnym 2021/2022 od września rozpoczęła się Akcja „Czytanie na dobranoc”. Jest ona zaplanowana na I półrocze, z możliwością kontynuacji działań również w II semestrze. Akcję zainicjowały wychowawczynie internatu: p. Beata Boguszewska i Katarzyna Bubieniec.
„Czytanie na dobranoc” jak nazwa wskazuje odbywać się będzie w porze wieczornej, w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki.

Dziś, 17.09. uroczysty apel na temat agresji państw ościennych na Polskę, przygotowali uczniowie: Wiktoria, Zosia, Zuzia, Karol, Mateusz pod kierunkiem pań Agaty i Iwony.
Przypomnieliśmy, że 1 września 1939 r. Polska stała się obiektem ataku wojsk niemieckich, a 17 września tego samego roku, granice Rzeczpospolitej przekroczyła Armia Czerwona. Nasz kraj był zmuszony zmagać się z walką na dwóch frontach, przeciwko dwóm wrogom.
Iwona Gieniusz , Agata Gieniusz
15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki . Świętowanie Dnia Kropki u SOSW w Sokółce rozszerzyło się na cały tydzień i tak powstał Tydzień Kreatywności.
Historia Vasti i morał iż jedna kropka może zmienić wszystko zmotywowała społeczność SOSW do rozwijania swoich talentów, do kreatywnej pracy z kolorem, strukturą, kształtem.