Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt pn. „KOMPETENTNI W DZIAŁANIU, KONKURENCYJNI NA RYNKU PRACY ” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
W związku z realizacją projektu pn. "Kompetentni w działaniu, konkurencyjni na rynku pracy" informujemy, iż z dniem 3 lutego br. ruszył nabór kandydatów na zajęcia dodatkowe podnoszące kompetencje kluczowe oraz dodatkowe zajęcia wyrównawcze z przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych w ramach projektu.
Termin naboru wniosków upływa 17.02.2021 r. (środa). Do tego dnia uczeń powinien złożyć dokumenty rekrutacyjne w sekretariacie szkoły.
Poniżej link do strony Powiatu Sokólskiego z zamieszczoną informacją o naborze i dokumentacją rekrutacyjną.
http://sokolka-powiat.pl/2021/02/03/ogloszenie-o-naborze-kandydatow-na-zajecia-dodatkowe-podnoszace-kompetencje-kluczowe-oraz-dodatkowe-zajecia-wyrownawcze-z-przedmiotow-ogolnoksztalcacych-i-zawodowych-w-ramach-projektu-pn-k-2/
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia 3 uczniów naszej szkoły, tj. Agnieszka, Dawid i Kacper wzięło udział w ogólnopolskim konkursie Wielki Test Edukacyjny „ŚWIAT i JA” ph. „DZIWNY ROK”, którego organizatorem było Biuro Doradztwa „RATIO” w Dębówce.
Celem konkursu było ukazanie życia codziennego, relacji z innymi ludźmi, sposobu spędzania czasu wolnego w dobie pandemii. W kategorii uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych II miejsce otrzymał Dawid G.
Dziś w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce odbyło się uroczyste przekazanie autobusu przez Starostę Sokólskiego Pana Piotra Rećko. W wydarzeniu wzięli udział: Senator RP Mariusz Gromko, Wicestarosta Jerzy Białomyzy, Dyrektor SOSW w Sokółce Elżbieta Szomko, nauczyciele, pracownicy oraz wychowankowie ośrodka. Autobus ma 23 miejsca i jest przystosowany do przewozu dwóch osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.
Rozstrzygnięcie etapu szkolnego Wojewódzkiego Konkursu Plastyczno- Fotograficznego "S.O.S dla bezdomnych kotów", na który nasi uczniowie wykonali 32 prace. Wszystkie prace były piękne, więc komisja miała niemały orzech do zgryzienia.
Prace były oceniane w następujących kategoriach:
I kategoria: uczestnicy w wieku od 7 do 10 lat.
II kategoria: uczestnicy w wieku od 11 do 15 lat:
III kategoria: uczestnicy w wieku od 16 lat
Dnia 26.01.2021 uczniowie naszej szkoły z zaciekawieniem obejrzeli transmisję teatralną na żywo, spektakl pt. „Adonis ma gościa”. To propozycja Teatru im. A.Sewruka w Elblągu, opowiadająca historię przypadkowego spotkania dwóch zupełnie różnych od siebie bohaterów: domowej papugi, Adonisa i ulicznej wrony, Węgla. To spotkanie zmieniło życie każdego z nich, połączyły ich marzenia o wolności i przyjaźni. Autorem sztuki jest Fred Apke. Dramatopisarz opowiada historię zetknięcia dwóch światów, aby pokazać proste przesłanie, które mówi, że mimo odmienności najważniejszy jest szacunek. Inny nie znaczy gorszy, a prawdziwa przyjaźń pozwala osiągnąć wielkie cele. Galeria
Elżbieta Januszko-Szymaniuk, Marta Januszkiewicz
Dnia 20.01.2021 odbył się apel, podczas którego uczniowie naszej szkoły otrzymali nagrody za uczestnictwo w dwóch konkursach: tanecznym i plastycznym. Konkurs taneczny ph. „Baw się i Tańcz” został zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie „Małe Marzenia” w Bielsku Podlaskim. Grupa uczniów z naszej szkoły w składzie: Kamil O., Iza K. Angelika P., Jakub C., Mirosław M., Mateusz K., Małgorzata Ł., Natalia K., Joanna K. otrzymała nagrodę główną.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do udziału w projekcie „Wymiana pocztówek”, którego pomysłodawcą jest Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu (woj. łódzkie). Zasada działania tego projektu jest niezwykle prosta. Uczniowie ze szkoły zaproszonej wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół biorących udział
w projekcie. Na pocztówkach związanych z okolicą i miejscem szkół nadawców znaleźć mogą się pozdrowienia lub krótkie wiadomości. Wymiana pocztówkowa stanowi niezwykłą formę nauki geografii.
„Cóż może być bardziej cennego od codziennych spotkań z mądrymi książkami”
Lew Tołstoj
W I półroczu roku szkolnego 2020/2021 w internacie SOSW w Sokółce, wzorem lat ubiegłych, kontynuowana była Akcja „Czytanie na dobranoc”, zainicjowana przez wychowawczynie internatu: p. K. Bubieniec i B. Boguszewską. W czasie jej trwania, od września do stycznia odbyło się 40 spotkań.
Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Sokółce uczestniczy w III edycji projektu “Jestem aktywny i kreatywny” – współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Projekt jest realizowany w 6 województwach. We współpracy z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji w Białymstoku 28 wychowanków SOSW w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych, nieodpłatnie korzysta z takich form rehabilitacji oraz terapii jak:
„NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ TO WYZWANIE – ROZWIJAM SWOJE MOŻLIWOŚCI I ZDOLNOŚCI” – pod takim hasłem realizowana jest w bieżącym roku szkolnym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce, już druga edycja projektu finansowanego ze środków PFRON w ramach konkursu „Szansa -Rozwój-Niezależność”. Dzięki współpracy z Fundacją Edukacji i Wspomagania Rozwoju „EVOLVER”, w ramach której działa Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna ALTER , 12 wychowanków SOSW uczestniczy nieodpłatnie z różnych form wsparcia w łącznej liczbie 160 godzin na osobę. Realizowane zajęcia z uczniami, to: