Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce pod kierunkiem nauczycielki Elżbiety Szomko wzięli udział w konkursie plastycznym pod honorowym Patronatem Jego Ekscelencji Księdza Tadeusza Pikusa Ordynariusza Diecezji Drohiczyńskiej, Starosty Powiatu Bielskiego oraz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku. Cele konkursu były szczytne:
1 czerwca to niezwykle ważna data w życiu każdego dziecka. Biblioteka Publiczna w Sokółce i Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska oczywiście o niej pamiętały i świętowały wspólnie z dziećmi cały tydzień.
Na pierwsze spotkanie biblioteka udała się do SOSW, gdzie bibliotekarki zabrały uczniów w świat teatrzyku kamishibai, czytając bajkę „Groszki” Françoise’a Malnuit.
W sobotę, 26 maja br. uczestnicy Przystanku Nadzieja wraz z wolontariuszami z Przedszkoli nr 1, 2 i 5 w Sokółce oraz Szkoły Podstawowej w Starej Kamionce i Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce wyjechali na wycieczkę, podczas której obejrzeli w Białostockim Teatrze Lalek przedstawienie pt. „Szpak Fryderyk”. Towarzyszyły temu niezwykłe przeżycia artystyczne, duża dawka refleksji, ale też radości i zdrowego śmiechu. Piękna, letnia wręcz pogoda sprzyjała relaksacji i integrowaniu się podczas zwiedzania Białostockiego ZOO, a następnie wspólnej konsumpcji pysznych lodów. Z naszego ośrodka z uczniami wyjechały panie Elżbieta Szomko i Ewa Wińska.
W dniu 24 maja 2018 roku sześcioosobowa reprezentacja Klubu Sportowego „Sokół” Olimpiad Specjalnych pod okiem trenerów: Elżbiety Margielewicz i Moniki Mróz wzięła udział w X Podlaskim Mityngu w Biegach Przełajowych. Gospodarzem zawodów był Klub Sportowy „Kormorany” OS działający przy Zespole Szkół Specjalnych w Augustowie. W mityngu rywalizowało 7 Klubów Sportowych Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Podlaskie Polska. Wszyscy nasi zawodnicy wykazali się niezwykłą determinacją i ogromną wolą walki. Zasłużyli na miano Mistrzów.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym trwa realizacja programu Rządowego rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno - komunikacyjnych - "Aktywna tablica". Nauczyciele wykorzystują TIK na zajęciach edukacyjnych prowadzonych w każdym oddziale szkoły w liczbie 5 godzin zajęć edukacyjnych w każdym tygodniu nauki. Nauczyciele i koordynatorki biorą udział w konferencjach i szkoleniach z zakresu stosowania TIK w nauczaniu. Koordynatorki uczestniczą w międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu. Wzięły udział w lekcji otwartej w Szkole Podstawowej w Starej Kamionce. Zorganizowały lekcje otwarte w Ośrodku z wykorzystaniem monitora i tablicy interaktywnej, zapraszając nauczycieli ze SP w Starej Kamionce oraz nauczycieli Ośrodka.
23 maja 2018 r. młodzież naszej szkoły uczestniczyła w XXII Festiwalu Piosenki „Złota Nutka” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Suwałkach. Gala festiwalowa była bajkowa, gdyż prowadziły ją znane postacie: Alladyn i księżniczka Jasmina oraz Gucio i Pszczółka Maja. Zespół wokalny naszej placówki wprowadzając w nastrój weekendowy rozbawił całą publiczność utworem „Wesoła sobota”. Rozśpiewani, w atmosferze festiwalowej, po świetnej zabawie, z kolorową nutką i upominkami wróciliśmy do Sokółki.
We wtorek 15 maja 2018 r. 12 uczniów naszego Ośrodka, pod opieką p. Katarzyny Zalewskiej i p. Agnieszki Ambrożko, uczestniczyło w fascynującej przygodzie jaką była lekcja muzealna w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Tematem była moda pradziejowa, którą w bardzo przystępny sposób zaprezentowała pani Grażyna pokazując między innymi repliki pradawnych strojów. Niektórzy uczniowie mogli przymierzyć je i poczuć się jak w pradawnych czasach. Pasjonującą chwilą była nauka wyrobu dawnych ozdób (zawieszek, pierścionków). Wszyscy z zapałem i dokładnością godną mistrzów jubilerskich wykonywali ozdoby i z dumą je potem prezentowali.
16 maja 2018r. 5 wychowanków z naszej placówki uczestniczyło w Przeglądzie Twórczości Patriotycznej Dzieci i Młodzieży o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych ph. „Z muzyką w Niepodległej Polsce” w Siemiatyczach. W atmosferze pełnej patriotyzmu, pięknych symboli i wzruszeń, na tle wspaniałej scenografii uczniowie naszej szkoły zaprezentowali 2 utwory „Serce w plecaku” oraz „Jak długo na Wawelu”, a także otrzymali pamiątkowy grawerton oraz zasłużone upominki. Uwieńczeniem przeglądu było wniesienie biało-czerwonego tortu ze świetlnymi racami upamiętniającymi okrągłą 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
22 maja 2018r. odbył się po raz piąty w naszej szkole Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Sokółce „Szkolny Turniej Wiedzy Gastronomicznej”. Zorganizowany został przez nauczyciela przedmiotów zawodowych gastronomicznych - p. Bożenę Mróz dla której priorytetem jest propagowanie i pogłębianie wiedzy kulinarnej wśród uczniów, rozwijanie ich zainteresowań i pasji związanych z gastronomią.
Konkurs przebiegał w formie znanego dzieciom i młodzieży teleturnieju: „Jeden z dziesięciu”. Uczestniczyli w nim uczniowie ze wszystkich typów szkół, tj. ze Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Szkoły Przysposabiającej do Pracy, Branżowej Szkoły I Stopnia i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. To znak, że organizowane konkursy przedmiotowe gastronomiczne nadal cieszą się ogromnym zainteresowaniem.