Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
06.07.18r grupa podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych Pod Skrzydłami biorąca udział w półkoloniach zorganizowanych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce uczestniczyła w wyjeździe do Aquaparku w Suwałkach. Wyjazd ten współfinansowany został ze środków Województwa Podlaskiego w ramach konkursu ogłoszonego przez ROPS w Białymstoku, środków PFRON w ramach konkursu ogłoszonego przez PCPR w Sokółce oraz środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych Pod Skrzydłami.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym im. J. Korczaka w Sokółce trwają półkolonie letnie, których organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Uczestniczy w nich grupa 21 podopiecznych stowarzyszenia.
W ramach wakacyjnego wypoczynku dzieci miały możliwość uczestnictwa w dwóch rekreacyjno-rehabilitacyjnych wyjazdach do Gospodarstwa Agroturystycznego - Stadniny Koni w Kraśnianach w dn. 27.06.2018r. i 4.07.2018r. Celem wyjazdów było: wykorzystanie hipoterapii do korygowania postawy ciała, usprawnianie ruchowe i intelektualne podopiecznych, doskonalenie równowagi, koordynacji, orientacji w schemacie ciała, poczucia rytmu w trakcie jazdy konnej, rozwijanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody, budowanie właściwych postaw: koleżeństwa i pomocy innym.
W dniach 25.06.-06.07.18r w godz.8-15 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce zorganizowane zostały półkolonie „Wakacje z rehabilitacją” - grupie 21 podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami”. Zadanie jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego w ramach konkursu ogłoszonego przez ROPS w Białymstoku i środków PFRON w ramach konkursu ogłoszonego przez PCPR w Sokółce, środków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami” w Sokółce we współpracy ze Starostą Sokólskim i Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Sokółce. Podczas półkolonii realizowane są 2 projekty: ,,Wakacje z rehabilitacją” (ROPS) i „Czas na przygodę” (PFRON-PCPR).
Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pod Skrzydłami" w Sokółce informuje, że w SOSW organizowane są półkolonie dla podopiecznych Stowarzyszenia w ramach realizacji projektów:
Czas na przygodę" - realizacja od 25.06.18r. do 6.07.2018r
"Wakacje z rehabilitacją" - realizacja od 11.06.2018r. do 16.07.2018r.
W dniu 21.06.2018 roku w naszym Ośrodku zostały rozdane nagrody i wyróżnienia uczniom, którzy uczestniczyli w Konkursie Plastycznym pt.: „ Woda widziana oczami dziecka” zorganizowanym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Sokółce. Celem konkursu było rozbudzanie świadomości i zainteresowań u dzieci zagadnieniami kultury ekologicznej, co pozwoli na poznawanie, przewidywanie wyników i skutków procesów zachodzących w środowisku wodnym.
W II semestrze roku szkolnego 2018/2019 uczniowie SOSW uczestniczyli w realizacji programu „Uczymy Dzieci Programować”. Uczymy dzieci programować to ogólnopolski program edukacyjny kierowany do uczniów, nauczycieli i rodziców. Organizatorem jest marka Edu-Sense we współpracy z panią Anną Świć - autorką bloga „Kodowanie na dywanie”. Celem programu jest wprowadzanie uczniów w świat programowania i robotyki, oswajanie nowoczesnej technologii poprzez doświadczenia i zabawę. Autorzy programu dążą to tego, by dzieci uczyły się prawidłowo tworzyć kod, żeby myślały, doświadczały, poszukiwały, kreatywnie, odważnie patrzyły na świat.
W dn. 13 czerwca 2018r. od godziny 17.00 wychowankowie internatu SOSW w Sokółce uczestniczyli w grze terenowej ph. ,,Jestem bezpieczny”. W formie zespołowej zabawy utrwalane były zasady prawidłowego i bezpiecznego poruszania się w terenie. Formuła gry w postaci ,,podchodów” bardzo spodobała się dzieciom. Duże emocje towarzyszyły grupie uciekającej i goniącej. Wychowankom zostały przydzielone zadania tj. wybór drogi, zaznaczanie i rysowanie strzałek trasy, ukrywanie kopert z zadaniami. Zaliczeniem gry było odnalezienie wszystkich punktów i rozwiązanie zagadek. Na zakończenie wszyscy spotkaliśmy się przy ognisku. Upiekliśmy kiełbaski, śpiewaliśmy przy akompaniamencie gitary ,,Lato, lato, lato czeka…”. Najmłodszych ucieszył słodki poczęstunek.
Projekt pn. „KOMPETENTNI I WYKWALIFIKOWANI”
współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Głównym celem zajęć wyrównawczych z chemii było rozbudzanie w uczniach ciekawości otaczającym światem substancji i przemian chemicznych – motywowanie uczniów do uczenia się chemii, kształcenie twórczej, aktywnej postawy wobec problemów chemicznych, tworzenie bodźców do dalszych doświadczeń i poszukiwań, rozwijanie zainteresowań oraz kształtowanie przyzwyczajeń i nawyków aktywnego i kulturalnego zdobywania wiedzy i umiejętności, oraz doskonalenia umiejętności podejmowania decyzji i odmawiania zachowań ryzykownych dla zdrowia.
W roku szkolnym 2017/2018 realizowane były przez pedagoga szkolnego zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu z uwzględnieniem rozpoznanych mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów, uzupełniające działania szkoły i placówki w zakresie doradztwa zawodowego. Prowadzone były w oparciu o dostosowany do potrzeb uczniów program pt. „Zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego dla klasy VII szkoły podstawowej – program Beaty Grzelak”.