Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
22.03.2016r. uczniowie klas Przysposabiających do Pracy oraz Gimnazjum naszego ośrodka odwiedzili Filię Biblioteczną nr1 Biblioteki Publicznej, mieszczącą się na Osiedlu Zielonym w Sokółce. Celem wycieczki było zwiedzenie wystawy prac rękodzielniczych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sokółce. Nasi podopieczni mieli okazję podziwiać serwety i serwetki misternie wykonane na szydełku i na drutach oraz haftowane krzyżykiem.
W dniu 21.03.2016 r. w internacie SOSW uroczyście obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny, zainicjowany przez członków Młodzieżowej Rady Internatu pod przewodnictwem jej opiekuna p. B. Tur. Dzień ten został ogłoszony „Dniem koloru zielonego” co oznaczało , że w naszym stroju miał dominować kolor zielony. Wszyscy stanęli na wysokości zadania i przygotowali zielone elementy garderoby, a niektórzy wychowankowie a nawet wychowawcy, od stóp do głów wystąpili w kolorze zielonym.
Dnia 22 marca 2016 roku w SOSW zgodnie z tradycją odbyło się uroczyste Śniadanie Wielkanocne zorganizowane przez p. Grażynę Tymoszuk, p.Martę Januszkiewicz, p. Magdę Słyż i p. Martę Kawrygo-Leonowicz. Zaproszeni goście: Starosta Sokólski Piotr Rećko, ks. dziekan Józef Kuczyński, ks. Bogusław Urban i cała społeczność Ośrodka zebrali się, aby wspólnie podzielić się symbolicznym jajkiem.
17.03.2016. klasa III PDP z wychowawczynią Martą Kawrygo-Leonowicz, oraz autorką wystawy panią Beatą Mozolewską, miała możliwość podziwiać wystawę w Muzeum Ziemi Sokólskiej pt. „Pisanki świata” z kolekcji Beaty Mozolewskiej”.
Obejrzeliśmy pisanki i jaja z całego świata: między innymi z Litwy, Ukrainy, Czech, Tunezji, Egiptu, Japonii, Rosji, Włoch i Belgii. Poznaliśmy również różne techniki zdobnicze, przypomnieliśmy wiadomości o tradycjach wielkanocnych. Podziwialiśmy również dawne pocztówki wielkanocne ze zbiorów Muzeum Podlaskiego.
18.03.2016r. mogliśmy podziwiać Teatrze Internetowym TVP dl Szkół znakomity spektakl Teatru Groteska pt. „O Kasi, co gąski zgubiła”. Była to opowieść o gęsiareczce Kasi, której gąski porwał Wilk głodomór. „Zrozpaczona zniknięciem gąsek dziewczynka wyrusza w drogę, by je odnaleźć. W poszukiwaniach pomagają jej napotkani ludzie, zwierzęta i skrzaty – to dzięki ich życzliwości historia kończy się szczęśliwie. Wędrując z Kasią, spotkaliśmy szereg przyjaznych postaci: gospodynię Matuskę, Kowala Ambrożego i jego żonę Kowalową Ambrożynę, odważnego Jasia Juhasa, leśne Skrzaty”. Spektakl przypadł do gustu, szczególnie najmłodszym widzom.
Organizatorzy: Marta Tolko-Kuziuta, Marta Kawrygo-Leonowicz
15.03.2016r. wychowankowie internatu obejrzeli wystawę ,,Pisanki Świata” w Muzeum Ziemi Sokólskiej oraz wystawę malarstwa Grażyny Horosz „Moje kwiaty, moje życie” w Galerii ,,Za Lirą”. Organizacją wyjścia i opieką nad grupą zajęli się wychowawcy internatu - Katarzyna Bubieniec, Beata Żółtko oraz Beata Boguszewska.
11 marca młodzież z SOSW uczestniczyła w spotkaniu cyklicznym pod hasłem „Czytające piątki” organizowanym przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce. W czasie spotkania zatytułowanego „Polska w baśniach i legendach” w tematykę historyczną wprowadziła uczestników przeczytana przez bibliotekarkę Joannę Bienasz legenda “U kolebki państwa polskiego”. W czasie spotkania pani Joanna przypomniała początki państwa Polskiego, przedstawiła informacje o Chrzcie Polski, którego 1050 rocznicę obchodzimy w tym roku.
Dnia 9 marca 2016 r. odbył się w Białymstoku IX Podlaski Konkurs Wiedzy o Języku Ojczystym. Opiekę merytoryczną nad konkursem sprawował pracownik Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku. W konkursie wzięło udział sześć szkół z województwa podlaskiego. Nasi uczniowie w składzie: Ewa, Klaudia, Damian, przygotowani do konkursu przez panią Katarzynę Zalewską, wywalczyli III miejsce, za które otrzymali dyplomy i podziękowania za uczestnictwo oraz słodką niespodziankę.
W dniach 7 i 11 marca 2016 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce zostały zorganizowane Dni Otwarte. Miały one na celu prezentacje pracy placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom. W tych dniach Ośrodek odwiedzili zainteresowani uczniowie wraz z rodzicami.
Dni Otwarte Szkoły były okazją do pokazania gościom panującego w szkole klimatu życzliwości, otwartości, akceptacji i indywidualnego podejścia do każdego ucznia.
Rodzinne credo restauracji: „Gość w dom, Bóg w dom”
Dnia 04.03.2016r. uczniowie klasy I-III Zasadniczej Szkoły Zawodowej uczestniczyli w zorganizowanej przez p. Bożenę Mróz wycieczce zawodoznawczej do restauracji „Polski Dom rodzinny Serce” w Sokółce. Dzięki przychylności właściciela p. Jerzego Lisa i p. dyrektor Joanny Szyłak uczniowie mogli zwiedzić pomieszczenia zakładu, tj. zaplecze gospodarcze tj. dział produkcyjny, administracyjny, socjalny, magazynowy oraz sale konsumenckie. Jedna z nich połączona jest z salą zabaw i gier dla najmłodszych tzw. „oranżeria malucha”. Zaciszne miejsce spotkań przy świeżo mielonej kawie i domowych wypiekach to kawiarnia. Gustownie urządzona sala na różnego rodzaju okoliczności to sala rodzinno-historyczna.
W roku szkolnym 2015/2016 przedstawiciele szkoły podstawowej: Paweł, Izabela, Kacper, Justyna, Agnieszka, Paweł, Artur wzięli udział w konkursie „Pierwszy mail. Bezpieczeństwo w Internecie” objętym honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Pod opieką p. Marty Kawrygo-Leonowicz dzieci uczyły się jak bezpiecznie korzystać z poczty elektronicznej, jak chronić swoje dane osobowe oraz jak być bezpiecznym w wirtualnym świecie. Za udział w konkursie uczniowie otrzymali certyfikat.
Marta Kawrygo-Leonowicz