Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W dniach 03-05.06.2016r. harcerze z drużyny Nieprzetartego Szlaku uczestniczyli w Zlocie Hufca Sokółka, który miał miejsce na terenie bazy harcerskiej „Kamionek” w Kamiennej Nowej. Opiekę sprawowały druhny: drużynowa Monika Mróz i przyboczna Marta Kulmaczewska.
W piątek w godzinach wieczornych odbył się festiwal „Autostopem przez galaktykę” podczas którego przedstawiliśmy: prezentację na temat gwiazdozbioru „Tarcza”, pojazd galaktyczny i stroje galaktyczne, za które drużyna zdobyła wyróżnienie.
W czerwcu 2016 roku pięciu uczniów SOS-W pod kierunkiem nauczycielki Elżbiety Szomko wzięło udział w „Giełdzie Talentów” zorganizowanej przez Gimnazjum Specjalne nr 1 w Różanymstoku.
Budujące było hasło przewodnie Konkursu „Miłosierdzie jest podstawowym prawem, które mieszka w sercu każdego człowieka, gdy patrzy on szczerymi oczami na swojego brata, którego spotka na drodze życia”.
We czwartek 02.06.2016 r. odbyło się podsumowanie realizacji programu rządowego „Książki naszych marzeń”. Koordynatorzy projektu: p. A. Ambrożko i p. K. Zalewska wraz z uczniami szkoły podstawowej przygotowały przedstawienie pt. „Poznajemy Polskę z samochodzikiem Frankiem”. Franek to ulubiony bohater naszych młodszych uczniów. Dzieci wytypowały go w wyborach ulubionego bohatera literackiego.
Uczniowie od kilku tygodni z zaangażowaniem przygotowywali scenografię składającą się z kilkunastu plansz, bohaterów i rekwizytów, które własnoręcznie pomalowali wkładając w nie wiele wysiłku i staranności. Uczestniczyli w próbach i przygotowaniach sceny.
W dniu 01.06.2016 grupa młodzieży z SOSW wzięła udział w imprezie plenerowej połączonej z ogólnokrajową akcją „Ogólnopolski Głos Profilaktyki” zorganizowanej w Oddziale prewencji Policji w Białymstoku. Akcji przyświeca szlachetna idea – promowania życia wolnego od uzależnień. Tradycyjnie już - symbolem tej wolności był gest bicia serca wykonywany przez 60 sekund jednocześnie przez wszystkich uczestników , którzy licznie stawili się na terenie Oddziału Prewencji Policji. Gest nazywany „Zrywem wolnych serc” akcentował sprzeciw wobec wszelkiego rodzaju używek, troskę aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia.
W ramach Programu Rządowego ph.: „Książki naszych marzeń” zgodnie z §3 pkt.1, poz. d, dnia 24.05.2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu z Aleksandrą Zalewską – autorką debiutanckiej książki dla dzieci pt.: „Córki natury”. Była to niezwykle miła wizyta. Dzieci miały okazję spotkać osobę, która kocha pisać wiersze i opowiadania poruszające wiele problemów np. ochrony środowiska. Treści w nich zawarte posiadają niezwykłe wartości wychowawcze, uczą wrażliwości, kształtują prawidłowe postawy i zachowania, a przy tym pisane są dobrym słowem i bardzo podobają się uczniom. Ola jest uczennicą klasy VI Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sokółce.
W przeddzień najpiękniejszego z majowych świat, Dnia Matki, 25 maja 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Sokółce, odbył się konkurs recytatorski pt „Literacki bukiet”. Głównym celem konkursu było zintegrowanie środowiska osób niepełnosprawnych oraz rozwijanie uzdolnień i doskonalenie umiejętności recytatorskich. Wszyscy obecni ze wzruszeniem wysłuchali wierszy o matce recytowanych przez konkursowiczów. Nasz uczeń Damian z kl. II ZSZ, przygotowany przez p. Katarzynę Zalewską, otrzymał wyróżnienie.
25 maja 2016r. odbył się po raz trzeci w naszej szkole Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Sokółce „Szkolny Turniej Wiedzy Gastronomicznej”. Zorganizowany został przez uczniów klasy I –II – III Zasadniczej Szkoły Zawodowej pod kierunkiem p. Bożeny Mróz. Celem konkursu było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy kulinarnej, kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania, kultura spożywania posiłków, rozwijanie zainteresowań związanych z gastronomią, korzystanie z różnych źródeł przekazu, by pogłębiać wiedzę i rozwijać swoje pasje kulinarne.
W dn. 31.05.2016r. 17-osobowa grupa najmłodszych wychowanków internatu SOSW uczestniczyła w wyjściu do kina „Sokół” w Sokółce. Dzieci obejrzały najnowszą bajkę pt. „Dzielny kogut Maniek” w wersji 2D. Pełna niezwykłych przygód i znakomitego humoru animowana opowieść rozbawiła do łez nasze najmłodsze dzieciaki. Wyjście zostało zorganizowane przez wychowawców internatu p. B. Boguszewską i p. M. Hołownia-Iwanow.
Trzydziestu sześciu młodych podróżników
z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce
odwiedziło Kazimierz Dolny i Lublin
Był wczesny, majowy poranek 19 maja 2016r. Trzydziestosześcioosobowa grupa niepełnosprawnych uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Sokółce wyjechała w daleką drogę do Lublina i Kazimierza Dolnego.
24.05.2016r. w Internetowym Teatrze TVP dla Szkół mogliśmy podziwiać adaptację „…powieści Sienkiewicza w formie teatru lalkowego. [..]Dzieło Sienkiewicza to świetnie opowiedziana historia, która może wciągnąć, rozśmieszyć i wzruszyć zarówno młodszych, jak i dojrzałych widzów. […]Spektakl wyreżyserował uznany dramaturg i reżyser Jakub Roszkowski, a scenografię i lalki zaprojektował jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich scenografów Mirek Kaczmarek”.