
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
We wtorek, 22 listopada 2016r w Bielsku Podlaskim odbyły się V Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Halowej Piłce Nożnej. Rozgrywki cieszyły się dużym zainteresowaniem. W turnieju uczestniczyło 6 zespołów: z Białegostoku, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Siemiatycz. Po zaciętym boju zawodnicy z naszej szkoły w składzie: Zbigniew S, Mateusz K, Damian P, Artur G, Jakub G i Kamil O zajęli VI miejsce. Nasz zespół walczył o każdą bramkę, o każdy metr boiska. Rywalizacji i waleczności towarzyszyła sportowa atmosfera. Mecze dostarczyły wiele emocji wszystkim zgromadzonym w sali sportowej.
Nasi uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu „Czytające piątki” zainicjowanym przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce. Listopadowe spotkanie (17.11.2016r.) odbyło się pod hasłem „Inaczej mówimy, inaczej czytamy”. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania nas z historią i znakami tworzącymi polski alfabet Braille’a. Następnie wspólnie odczytywaliśmy znaki tworzące wyrazy. Chętni samodzielnie „kropkowali” własne imiona, co wywoływało wiele emocji i staranności w wykonaniu ćwiczenia.
21.11.2016 r. obejrzeliśmy spektakl „Chodź na słówko”. Przedstawienie to "otrzymało ATEST ASSITEJu - Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za 2012 rok. Wyróżnienie to przyznawane jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, za wysoki poziom artystyczny przedstawień dla dzieci i młodzieży. Jako jedyna propozycja dla dzieci przedstawienia znalazło się w finale 19. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a sam tekst zdobył nagrodę. Ponadto Malina Prześluga została nagrodzona za sztukę na poznańskich Kon-tekstach 2013. Dramat typowany był również przez krytyków w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012/2013” w piśmie Teatr".
22 listopada 2016 r. o godz. 13.00 odbył się po raz czwarty w naszej szkole Szkolny Konkurs Kulinarny ph. „Smaki Mazowsza”. Zorganizowany został przez uczniów klasy I-II-III Zasadniczej Szkoły Zawodowej kształcących się w zawodzie „Kucharz” pod kierunkiem p. Bożeny Mróz – nauczyciela przedmiotów zawodowych. Celem konkursu było kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej ziemi mazowieckiej, promowanie potraw i zachowanie niepowtarzalnych smaków specyficznych dla ziemi mazowieckiej.
16 listopada 2016 roku społeczność SOSW zgromadziła się w świetlicy szkolnej, aby wziąć udział w „Spotkaniu z historią” celem, którego było utrwalenie wiedzy dotyczącej symboli narodowych. Uczestnicy podzieleni byli na dwie grupy. Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum obejrzeli filmik edukacyjny poświęcony Symbolom Narodowym. W jego treść były wplecione słowa Hymnu Narodowego, wyjaśnienie pojęć godło, flaga, biel i czerwień, patriota. Wysłuchali oni mini wykładu połączonego z aktywnym wypowiadaniem się na tematy związane z patriotyzmem. Ciekawe łamigłówki z wykorzystaniem różnorodnych ilustracji pozwoliły utrwalić znajomość Hymnu Narodowego.
Pod koniec listopada odwiedziłam w domu rodzinnym Kubę realizującego w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym wczesne wspomaganie rozwoju. Celem wizyty było przekazanie zabawek zebranych przez wolontariuszy z Przedszkola 1. To spotkanie zaowocowało eksplozją pozytywnych emocji Kuby. Nowe zabawki wzbudziły jego zainteresowanie, radość i chęć poznania. Kuba testował piłeczki, klocki w kształcie figur geometrycznych, ciekawą literaturę dziecięcą, maskotki, telefon z klawiaturą literową i pianinkiem oraz dużego pluszowego misia.
W dniu 15.11.2016r. kolejna klasa, tym razem IV i V pod opieką p. Ewy Wińskiej i wsparciu p Małgorzaty Taudul odwiedziła niezwykłą krainę zabaw Smykolandia w Sokółce. Uczniowie oczarowani kolorową scenerią pomieszczeń oraz zgromadzonymi zabawkami i sprzętem przez 2 godziny świetnie się bawili, zapominając o codziennych trudnościach z jakimi się zmagają. W bezpiecznych warunkach mogli rozwijać swoje umiejętności psychomotoryczne i cieszyć się nieskrępowaną zabawą. Uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Nie zabrakło także tańca i śpiewu w specjalnie zaaranżowanej sali. W radosnym nastroju wróciliśmy do ośrodka.
11 listopada 2016 roku delegacja z pocztem sztandarowym w składzie: Sandra, Karolina, Paweł i Michał pod opieką p. Ewy Wińskiej wzięła udział w obchodach 98 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Miejskie uroczystości rozpoczęły się liturgią świętą w Cerkwi Prawosławnej pw. Św. Aleksandra Newskiego i mszą św. W kościele Kolegiackim pw. Św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. Następnie pochód na czele z mażoretkami i sokólską orkiestrą dętą udał się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego. Zgromadzeni wysłuchali przemówień okolicznościowych włodarzy miasta oraz zaproszonych gości. Kolejnym punktem programu był Apel Poległych, a po nim złożenie wieńców przez delegacje ze szkół i instytucji.
"Prawdziwy artysta nie posiada dumy. Widzi on, że sztuka nie ma granic,
czuje, jak bardzo daleki jest od swego celu, i podczas gdy inni podziwiają go,
on sam boleje nad tym, że nie dotarł jeszcze do tego punktu,
który ukazuje mu się w oddali, jak światło słońca."
- Ludwig van Beethoven
Zajęcia w ramach Koła Plastycznego z elementami tańca „Uczeń Artystą” w SOS-W w Sokółce w roku szkolnym 2016/2017 odbywają się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Zajęcia prowadzi nauczycielka Elżbieta Szomko Nadrzędnym celem tych zajęć jest budzenie i rozwijanie zdolności twórczych młodych artystów, odkrywanie przez nich własnych możliwości oraz promocja ich młodych talentów na gruncie szkoły i w środowisku lokalnym.
Aby uczcić 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 10.11.2016r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce pod kierunkiem pani Grażyny Tymoszuk i Marty Kawrygo-Leonowicz przygotowali montaż słowno-muzyczny. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia dnia, w którym Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Apel miał na celu przybliżenie historii narodu polskiego oraz krzewienie postaw patriotycznych wśród wychowanków ośrodka.
Marta Kawrygo-Leonowicz
Grażyna Tymoszuk
We czwartek 10.11.2016 wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z nauczycielką Magdą Słyż oraz zaprzyjaźnioną malarka Grażyną Horosz uczestniczyli w organizowanych w Przedszkolu Nr 1 obchodach Święta Niepodległości. Starszaki przygotowały niezwykłą część artystyczną, w której nie zabrakło wierszy, piosenek jak również tańców, a wszystko po to, by pokazać, że w małych sercach drzemie wielki patriotyzm. Przedszkolaki włożyły wiele pracy i wysiłku w naukę kroków poloneza i piękne zaśpiewanie pieśni narodowych.