Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W ramach kontynuacji kilkuletniej współpracy naszej placówki z Biblioteką Dziecięcą w Sokółce, w marcu 2015r. została tam wyeksponowana pokonkursowa wystawa prac plastycznych wychowanków Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sokółce ph. „Świat wolny od uzależnień” przygotowaną przez p. Beatę Boguszewską i p. Katarzynę Bubieniec.
Celem wystawy była nie tylko prezentacja aktywności plastycznej naszych podopiecznych w środowisku lokalnym, ale też poszerzanie wiedzy na temat zagrożeń wynikających z uzależnień oraz ich negatywnego wpływu na organizm człowieka, zachęcanie uczniów do zachowań prozdrowotnych, oraz promowanie zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień.
W dniu 19.03.2015 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sokółce komisja konkursowa w składzie: p. B. Tur, D. Kozłowska, K. Zalewska rozstrzygnęła szkolny konkurs plastyczny ph. „Świat wolny od uzależnień”, zorganizowany przez p. K. Bubieniec, B. Żółtko, B. Boguszewską i K. Dylewską.
Celem konkursu było: poszerzanie wiedzy uczniów nt. zagrożeń wynikających z uzależnień oraz ich negatywnego wpływu na organizm człowieka, rozwijanie inwencji twórczej oraz wrażliwości estetycznej u wychowanków, promocja wśród uczniów zdrowego stylu życia wolnego od uzależnień, popularyzacja działań plastycznych i zachęcanie uczniów do zachowań prozdrowotnych.
18.03.2015r. odbyliśmy kolejną podróż z Internetowym Teatrem TVP dla Szkół. Tym razem sztukę wystawił Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie. Był to spektakl „Proszę Słonia” na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna.
Bajka opowiadała o chłopcu, który był najmniejszy w swojej klasie, co było ogromnym zmartwieniem jego rodziców. Codziennie otrzymywał od nich garść witamin. Pastylki zamiast do buzi Pinia, trafiały do trąby porcelanowego słonia Dominika.
17.03.2015r. w gościnnej hali sportowej Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, odbyły się V-te Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Badmintonie. Celem zawodów była popularyzacja badmintona wśród dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, wykorzystanie osiągnięć sportowych do realizacji celów rehabilitacyjnych i wychowawczych, integracja środowiska osób niepełnosprawnych poprzez sport i wdrażanie do spędzania czasu w sposób aktywny.
Marzec, a wraz z nim kolejna edycja Internetowego Teatru TVP dla Szkół. Tym razem 06.03.2015r. przenieśliśmy się w świat plastelinowego ludzika. „Plastusiowy pamiętnik” – to bajka ukazująca jak ważna jest w życiu przyjaźń.
Ten kolorowy, zabawny spektakl, bardzo przypadł do gustu naszym wychowankom. Z zaciekawieniem śledzili „wydarzenia z piórnika”.
Dziękujemy i czekamy na kolejne odsłony Internetowego Teatru.
Organizatorzy: Marta Tolko-Kuziuta i Marta Kawrygo-Leonowicz
Zwiedzanie wystaw jest formą aktywnego nauczania. Pozwala na rozwijanie zdolności poznawczych, umiejętności obserwacji oraz ma oddziaływania wychowawcze.
W ramach realizacji treści podstawy programowej uczniowie klas I i IIIa Szkoły Przysposabiającej do Pracy w dniu 03.03.2015r. uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej. Celem jej było przygotowanie do uczestnictwa w kulturze poprzez kontakt ze sztuką, poznanie dorobku twórców Podlasia oraz kształtowanie nawyku kulturalnego zachowania podczas zwiedzania wystaw.
W dniu 03 marca 2015 r. uczniowie naszego ośrodka przystąpili do VIII Konkurs Wiedzy o Języku Ojczystym. Udział w tym konkursie, o zasięgu wojewódzkim, organizowanym przez Zespół Szkół Nr 13 w Białymstoku, od kilku lat jest naszą wiosenną tradycją.
Drużyna z naszego Ośrodka, w składzie: Ania, Martyna oraz Damian odważnie zmagała się ze stawianymi przed nimi wyzwaniami starając się wykonać je jak najlepiej. Uczniowie przygotowani przez p. Katarzynę Zalewską wykazali się w czasie rozwiązywania trudnych zadań konkursowych wiedzą i umiejętnościami z zakresu kształcenia językowego, znajomości lektur, stosowania różnych form wypowiedzi oraz refleksem.
Każdy człowiek z natury rzeczy jest artystą, bowiem sposób komunikacji ze światem czy chociażby „oswajanie” przestrzeni wokół siebie to nic innego jak autorskie postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości. Sama twórczość artystyczna jest środkiem wyrazu – formą manifestacji własnego istnienia, dlatego tak ważne znaczenie odgrywa w terapii osób z niepełnosprawnością.
27.02.2014 na apelu ogólnoszkolnym nauczyciel Elżbieta Szomko podsumowała udział uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Sokółce w dwóch konkursach plastycznych. Na zajęciach Koła Plastycznego z elementami tańca „Uczeń Artystą” prowadzonego w ramach godziny kartowej uczniowie wykonali prace plastyczne techniką kolażu na:
24.02.2015r. odbyła się kolejna transmisja Internetowego Teatru TVP dla Szkół. Uczniowie ośrodka, obejrzeli sztukę „PACAN - HISTORIA O MIŁOŚCI” Marii Wojtyszko.
Była to opowieść o zwierzętach, które straciły dom. Główny bohater to neurotyczny kundel - Pacan. „Pewnego dnia właściciel Pacana znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Zrozpaczony pies postanawia go odszukać, nie jest jednak przyzwyczajony do samotnych wędrówek po mieście i szybko trafia do schroniska. Spotyka tam grono doświadczonych przez los zwierząt o dość ekscentrycznych osobowościach”.
Informujemy, że od września roku szkolnego 2015/2016
w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym zacznie funkcjonować
Szkoła Podstawowa dla dzieci z autyzmem.
W związku z tym, od marca 2015r. prowadzony będzie (poza naborem do szkół
funkcjonujących w SOSW) nabór dzieci do nowej formy kształcenia i opieki.
Zasady rekrutacji oraz wzory dokumentów do pobrania w zakładce
NABÓR 2015/2016