
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Grudzień dla wielu uczniów ze szkoły podstawowej jest miesiącem pełnym magii i radości. To czas wykonywania ręcznych pocztówek bożonarodzeniowych, ozdób choinkowych, czy też świątecznych dekoracji klasowych. Taka dekoracja „drzewko wigilijne” powstało na zajęciach z arteterapii w klasie 3-5 SPU, do wykonania której potrzebowaliśmy dłoni, nożyczek, kleju, papierów kolorowych i brokatowych. Uczniowie mieli za zadanie odrysować na kartkach koloru zielonego swoje dłonie, po czym je wyciąć, następnie na szarym papierze ułożyć z nich kształt choinki i przykleić. Wielką radość sprawiło nam dekorowanie choinki. Z papierów brokatowych powstały piękne łańcuchy i ozdoby choinkowe, które przykleiliśmy na nasze drzewko.
Agnieszka Ambrożko
Matematyka to przedmiot specyficzny. Podkreśla związek tego co symboliczne z tym, co rzeczywiste, tego co abstrakcyjne z tym co konkretne i na tym buduje system wiedzy, który można wykorzystać w realnych, życiowych sytuacjach. Ten praktyczny aspekt jest szczególnie podkreślany w szkole specjalnej. Zadania są dostosowane do indywidualnych możliwości każdego ucznia. Podstawową zasadą nauczania jest zasada poglądowości. Uczniowie najpierw oglądają, rysują, odwołują się do własnych doświadczeń i konkretów.
W dniu 10 grudnia 2015r grupa uczniów SOSW w składzie: Krystyna, Karolina, Sandra, Michał, Damian i Michał wybrali się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej Muzeum Podlaskiego w Wasilkowie. Głównym punktem naszej wycieczki była Sokolarnia. Prelekcja dotyczyła ptaków drapieżnych.
Sokół wędrowny, raróg, orzeł przedni, sowy: płomykówka i puszczyk - to te ptaki były bohaterami wszystkich ciekawych opowieści. Nasz przewodnik, pan Kamil Borowski, opowiadał o zwyczajach, biologii, zachowaniach tych ptaków oraz przytoczył mnóstwo ciekawych historii z ich życia.
Wiedza o społeczeństwie to przedmiot humanistyczny obejmujący zagadnienia społeczne, polityczne i ekonomiczne. Ma bezpośredni związek z życiem codziennym, sytuacją społeczną, polityczną i gospodarczą Polski oraz współczesnego świata.
Jest on niezwykle ważny, ponieważ umożliwia kształtowanie wśród uczniów właściwych postaw obywatelskich i zachowań demokratycznych. Celem nauczania przedmiotu jest wyposażenie uczniów w podstawową wiedzę i umiejętności pozwalające na prawidłowe funkcjonowanie we współczesnym świecie. oraz wdrażanie uczniów do samodzielności, pomoc w podejmowaniu decyzji dotyczącej kierunku dalszej edukacji i przygotowanie do aktywnego udziału w życiu społecznym.
W pracy z uczniem, na języku polskim, szczególny nacisk kładzie się na kształcenie sprawności komunikowania się w sytuacjach codziennych. Wykorzystuje się różnorodne metody i techniki nauczania dostosowane do indywidualnych potrzeb, możliwości, umiejętności i zainteresowań ucznia, które umożliwiają mu osiągnięcie umiejętności kluczowych.
Zgodnie z wymogami podstawy programowej dla pierwszego etapu edukacyjnego lekcje języka obcego służą wspomaganiu wszechstronnego i harmonijnego rozwoju uczniów. Praca z małą grupą dzieci pozwala w pełni skoncentrować się na ich potrzebach, możliwościach, stylach uczenia się. Mając na uwadze naturalną potrzebę ruchu stosowane są różne metody, formy pracy oraz środki dydaktyczne. Dzieci uczą się bawiąc, skacząc, biegając. Słuchając piosenek, wyliczanek i wierszyków rosyjskich przyswajają sobie akcent toniczny, rytm i intonację. Nowy materiał językowy prezentowany jest w sposób multisensoryczny, a następnie ćwiczony w krótkich dialogach, sytuacjach komunikacyjnych, grach i zabawach dydaktycznych.
Podczas zajęć w ramach przedmiotu przysposobienie do pracy - krawiec uczniowie zapoznają się z zagadnieniami tematyki krawiectwa. Poznają i doskonalą wiedzę i umiejętności niezbędne w codziennym życiu min: zajmują się drobnymi pracami naprawczymi typu: wszywaniem guzików, zamków, skracaniem spodni, doskonalą umiejętność prasowania, uczą się obsługi maszyny do szycia, wyszywają serwetki lub wykonują je na szydełku.
W ramach zajęć przysposobienia do pracy uczniowie klas Pdp realizują zajęcia z kształcenia umiejętności krawieckich. Podczas zajęć w pracowni krawieckiej uczniowie zapoznają się z zasadami wykonywania ściegów ozdobnych i haftów oraz wykorzystują je w pracach praktycznych, wykonując serwetki, maskotki, upominki itp. Doskonalą i uczą się czynności przydatnych w życiu codziennym tj. szycia, prania, prasowania itp. Wykonują wiele prostych prac praktycznych szyjąc ręcznie i na maszynie do szycia – przyszywają guziki, łatają odzież, szyją serwetki, fartuchy.
Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych "Pod Skrzydłami" informuje, że opracowano finalne LOGO, które stanowić będzie oficjalnie obowiązujący znak graficzny Stowarzyszenia.
Logo powstało na podstawie pracy plastycznej naszego ucznia Pawła, która została wyłoniona w drodze konkursu.
Prezes Stowarzyszenia "Pod Skrzydłami" Beata Tur
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia najmłodsi uczniowie SOSW w Sokółce podczas warsztatów kulinarnych piekli pierniczki. W świątecznej atmosferze wałkowali, wykrawali, piekli i oczywiście ozdabiali pachnące przyprawą korzenną ciasteczka. Własnoręcznie wykonane wyroby mogli zabrać do domu w celu obdarowania swoich bliskich. Zdjęcia
M. Januszkiewicz
Co to znaczy być Polakiem? Co to znaczy kochać Polskę? I jak to odczuwamy będąc członkami nowoczesnej Europy? Na te pytania za pomocą technik plastycznych próbowali odpowiedzieć uczestnicy Międzynarodowego Konkursu Plastycznego pt. „Taką Cię kocham, moja Polsko” zorganizowanym przez Portal Ludzi Ciekawych egminy.eu w Celestynowie. Konkurs objęty był Honorowym Patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. To konkurs szczególny, którego celem było osobiste ukazanie miłości i szacunku do Ojczyzny uczestników.