
Projekt systemowy Indywidualizacja procesu kształcenia uczniów klas 1-3 szkół podstawowych „Słoneczna edukacja - nauka przez zabawę”
realizowany przez SOSW Sokółka w Powiecie Sokólskim w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
26 września 2016 roku odbył się w naszej szkole apel poświęcony 77 rocznicy ataku radzieckiego na Polskę, który miał miejsce 17 września 1939 roku. Atakując tego dnia Polskę Związek Radziecki realizował postanowienia paktu Ribbentrop - Mołotow zawartego w Moskwie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w dniu 23 sierpnia 1939 roku. Apel przygotowali uczniowie klas I, II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz uczeń klasy I Gimnazjum.
Dnia 23.09.2016 w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 96 rocznicy Bitwy nad Niemnem. Uczniowie - Damian, Michał i Damian pod opieką pani Magdy Słyż przypomnieli wszystkim zgromadzonym, iż zwycięska bitwa warszawska, chociaż stanowiła przełomowy moment w wojnie polsko-bolszewickiej nie doprowadziła do jej ostatecznego zwycięstwa. To właśnie operacja niemeńska, choć nieco zapomniana, przyczyniła się do całkowitego rozbicia sił nieprzyjaciela.
W dniach 21-22 września 2016r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sokółce przebywali nauczyciele ze Specjalnej Szkoły z Internatem nr 2 dla Dzieci z Wadami Wzroku w Mołodecznie, którzy uczestniczyli w szkoleniu z zakresu doświadczania świata, zorganizowanym w związku z realizacją projektu pn. „Lepszy start w dorosłe życie uczniów niepełnosprawnych” w ramach środków przyznanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z konkursu Polska Pomoc Rozwojowa 2016, Starostwu Powiatowemu w Sokółce.
W dn. 22.09.2016 r. w SOSW po raz kolejny odbyły się wybory do władz Młodzieżowej Rady Internatu na nową kadencję. Intensywne przygotowania rozpoczęły się już kilka dni przed, kandydaci startujący w wyborach przygotowali swoje plakaty z programem wyborczym. Oferty były różnorodne: od propozycji spędzania wolnego czasu na wycieczkach rowerowych, ogniskach, czytaniu bajek, grach i zabawach, konkursach, spacerach, dyskotekach a nawet pieczeniu ciasteczek, po pomoc w codziennych sprawach potrzebującym czy zwykłe koleżeńskie rozmowy.
19.09.2016r. obejrzeliśmy pierwszy w tym roku szkolnym Teatr Internetowy TVP dla Szkół. Był to spektakl pod tytułem „Tajemnica Wesołego Miasteczka” Teatru Arlekin w Łodzi. Był to „bajkowy, barwny i wesoły spektakl realizowany w rzadkiej technice pacynek”. Dwa sympatyczne Misie Patysie przeżywały wiele ciekawych przygód, po drodze poznając nowych przyjaciół. Spektakl kierowany był do najmłodszej widowni. Mimo początkowych trudności technicznych w transmisji spotkał się z ciepłym przyjęciem.
18 września w naszej miejscowości obchodzono Uroczystości 96 rocznicy Bitwy Niemeńskiej. Naszą szkołę na tej uroczystości reprezentował poczet sztandarowy: Karolina, Paweł, Michał pod opieką pani Małgorzaty Zajczyk. Po mszy św. w Kościele Kolegiackim pw. Św. Antoniego nastąpił przemarsz uczestników pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tu odbyła się uroczystość patriotyczna: zakończenie III sztafety Niepodległościowej, wystąpienia okolicznościowe, salwa honorowa na cześć Bohaterów Bitwy Niemeńskiej oddana przez Kompanię Honorową 1 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa oraz złożenie wieńców.
16 września uczniowie ZSZ i III pdp uczestniczyli w jednym ze spotkań odbywających się w sokólskiej bibliotece pod hasłem „Czytające piątki”.
„Czytające piątki” to spotkania z udziałem osób niepełnosprawnych zainicjowane przez Bibliotekę Publiczną w Sokółce. Podczas zajęć mówi się o książce oraz o tym, jak ewoluowała ona przez lata. Motywem przewodnim tego dnia było „Od kamiennej tabliczki do nowoczesnej e-książki”.
W dniach 16 i 23 września uczennice SOSW Ania i Ewa wzięły udział w warsztatach plastycznych, realizowanych w ramach projektu „Akademia Młodego Artysty”. Warsztaty odbyły się w Starostwie Powiatowym dzięki dofinansowaniu ze środków programu Fundusz Inicjatyw Społecznych. Projekt honorowym patronatem objął Starosta Sokólski Piotr Rećko. Dziewczęta wraz z ośmiorgiem uczniów z sokólskich szkół ponadgimnazjalnych mogły ćwiczyć umiejętność malarstwa olejnego. Pani Patrycja bacznie czuwała nad przeniesieniem kompozycji martwej natury na płótno.
Obrazy wszystkich uczestników były imponujące. W kolejnym dniu podobnie jak większość młodych artystów Ania i Ewa zdecydowały o malowaniu z wyobraźni. Efekt końcowy prac był także zadowalający, a radość tworzenia godna podjęcia próby zgłębienia tajników malowania na płótnie.
Zgodnie z wieloletnią tradycją 15 września 2016r. w godzinach popołudniowych społeczność internatu SOSW w Sokółce przyłączyła się do Akcji Sprzątanie Świata - Polska 2016. My również postaraliśmy się, aby ,,dać drugie życie odpadom”. Prowadzona w internacie od kilku lat zbiórka korków plastikowych dała nam możliwość wykorzystania ich do przeprowadzenia zajęć dla najmłodszych. Bardzo chętnie bawili się oni w układanie kolorowej mandali z zebranych materiałów.
Starsi wychowankowie pod czujnym okiem wychowawczyni internatu p. Katarzyny Bubieniec, wyruszyli na patrol ekologiczny w poszukiwaniu dzikich wysypisk śmieci. Naszą trasę wytyczyliśmy w kierunku działek na Osiedlu Zielonym. Po drodze, niestety jak co roku zebraliśmy porzucone byle gdzie śmieci, które dzięki ofiarnej pracy młodzieży trafiły do kosza.
15.09.2016r. odbyło się zebranie szkolnego koła wolontariusza w SOSW w Sokółce. Uczniowie wspólnie z opiekunem Panią Elżbietą Szomko zaplanowali działania wolontariacie na rok szkolny 2016/2017 oraz wykonali kartki okolicznościowe z przeznaczeniem na kiermasz Stowarzyszenia Barka w Sokółce. W tych działaniach wolontariackich wsparły nas nauczycielki Pani Agnieszka Ambrożko i Pani Iwona Gieniusz, które również przekazały kartki okolicznościowe wykonane z uczniami SOS-W na wyżej wymieniony cel.
Tegoroczna ogólnopolska Akcja Sprzątanie Świata organizowana była pod hasłem: „Podaj dalej … Drugie życie odpadów”. Akcja miała na celu promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji oraz uświadomienie społeczeństwu ich wpływu na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności. Tradycyjnie w naszej szkole włączamy się w to ogólnopolskie przedsięwzięcie. W tym roku odbyło się ono w piątek 16 września. Od kilku lat akcja przebiega w dwóch etapach.